pickit4 led i mor a dönmesi

Başlatan ahmet_zxc, 06 Kasım 2021, 20:35:30

ahmet_zxc

merhabalar;

yeni aldığım pickit4 ün led i ilk programlamadan sonra mor a döndü.

acil kurtarma vs yaptım ama led söndü, usb converter olarak göründü, vs ardından tekrar mor a döndü ve öylece kaldı.

firmware yükleme vs yapamıyorum.

konu hakkında bilgisi olan, ya da mplab x ide konusunda tecrübesi olup kurcalarsam çözebilirim diyen var mıdır?

ete

Benim Pick4'üm yok. Sorunla ilgili Microchip sahasında biraz araştırma yapınca bu sorunun aletin Bootloader Moduna girmesinden kaynaklandığını öğrendim.
Aşağıdaki linkde "Ken_Pergola" isimli vatandaşın söylediklerini okumanda yarar var.

https://www.microchip.com/forums/m1106681.aspx

Kendisi bazı linkler vermiş. Bunlardan biriside Pickit4 User Manual,
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/MPLAB%20PICkit%204%20ICD%20Users%20Guide%20DS50002751C.pdf

bu dökümanın 35. ci sayfasında işin detayı anlatılıyor. Ne yapılması gerektiğinide söylemişler.
Her şeyden önemlisi şu not' dikkat etmek gerekiyor.
"YOU MUST USE MPLAB X IDE V4.15 OR GREATER TO USE THE EMERGENCY
RECOVERY UTILITY."
Versiyon 4.15 ve yukarısı nı kullanman gerekiyor.

Açıklamaları takip edersen çözebilirsin diye düşünüyorum.

Ete

kartal_0689

PICKIT4 enerjili ve boştayken (karta bağlı değil tamamen boş) PGC ve PGD hatlarını GND' ye göre ölçün.
Default olarak 4k7 civarında direnç ölçmeniz gerekir. Eğer düşük direnç varsa (1k altı) bozulmuş.

PICKIT4 PGC-PGD hatlarında digital olarak direnç ayarlıyor. Yazdığım değeri göremiyorsanız bozulmuş demektir.
TURKEY/ANK

ahmet_zxc

@kartal_0689  hocam

pgd 9,8k
pgc 0

şimdi ne yapayım, icd3 vardı arızalandı mikroçip e yazdım şunu yap bunu yap dediler dedkleri hiçbirşey işe yaramadı artık mesajlarıma da cvp vermiyorlar.

pickit 4 aldım 2. gün bu geldi başıma.

ne öneriyorsunuz(tüm arkadaşlar..) bu durumda?

pic leri çok seviyorum ama programlayıcılarından nefret ediyorum bu adamların.

10 yıldır kullandığım pickit 2 yi hala kullanıyorum bişeyi yok. ama yeni işlemcileri programlamıyor...

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: ete - 07 Kasım 2021, 10:15:36Benim Pick4'üm yok. Sorunla ilgili Microchip sahasında biraz araştırma yapınca bu sorunun aletin Bootloader Moduna girmesinden kaynaklandığını öğrendim.
Aşağıdaki linkde "Ken_Pergola" isimli vatandaşın söylediklerini okumanda yarar var.

https://www.microchip.com/forums/m1106681.aspx

Kendisi bazı linkler vermiş. Bunlardan biriside Pickit4 User Manual,
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/MPLAB%20PICkit%204%20ICD%20Users%20Guide%20DS50002751C.pdf

bu dökümanın 35. ci sayfasında işin detayı anlatılıyor. Ne yapılması gerektiğinide söylemişler.
Her şeyden önemlisi şu not' dikkat etmek gerekiyor.
"YOU MUST USE MPLAB X IDE V4.15 OR GREATER TO USE THE EMERGENCY
RECOVERY UTILITY."
Versiyon 4.15 ve yukarısı nı kullanman gerekiyor.

Açıklamaları takip edersen çözebilirsin diye düşünüyorum.

Ete

@ete hocam

mplab x in son sürümünü kurdum.
bu dokümanları inceledim.
acil kurtarma yaptım dediğim "THE EMERGENCY RECOVERY" idi..

ancam şöyle bir sıkıntı var bende olanlar, yada ekranda gördüklerim le dokümanda yazanlar bazı yerlerde birbirini tutmuyor.

bunlardan biri; mor yanıp sönecek yazıyor bende yanıp sönmüyor hep yanıyor mesela..
mplab x te ekranda görmem gereken bazı şeyleri de göremiyorum..

kartal_0689

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 08 Kasım 2021, 18:16:21@kartal_0689  hocam

pgd 9,8k
pgc 0

şimdi ne yapayım, icd3 vardı arızalandı mikroçip e yazdım şunu yap bunu yap dediler dedkleri hiçbirşey işe yaramadı artık mesajlarıma da cvp vermiyorlar.

pickit 4 aldım 2. gün bu geldi başıma.

ne öneriyorsunuz(tüm arkadaşlar..) bu durumda?

pic leri çok seviyorum ama programlayıcılarından nefret ediyorum bu adamların.

10 yıldır kullandığım pickit 2 yi hala kullanıyorum bişeyi yok. ama yeni işlemcileri programlamıyor...

bu ölçümlere göre bozulmuş görülüyor. Bizde de durduk yerde bozuldu. Özdisan' a gönderdik yenisiyle değiştirdiler
TURKEY/ANK

ahmet_zxc

bu sabah ilginç bişey oldu.

mplab x pickit4 ü görüyor ama yanında ünlem işareti çıkardığı halde programlamayı denedim. programladı...

ne oldu da gördü, daha önce ne oldu da görmemişti, şimdi bu ünlem ne, hiçbiri hakkında fikre sahip değilim..

ortada tecrübe yok, bilgi yok, girişler değişmedi ama sonuç değişti ...

en uyuz olduğum durum,
ama mutluyum  :-)
birde 5 dakika sonra ne olacak diye düşünmeden edemiyorum :-(

kartal_0689

:D
belirsizlikler içinde tecrübeler..
PICKIT 4 benimde tercih ettiğim bir programlayıcı değil.
Öncesinde ICD Debugger kullandım oda bozuldu, PICKIT 4 de bozuldu değiştirdim.
Mümkün olduğu kadar PICKIT2 nin desteklediği işlemcileri kullanıyorum
TURKEY/ANK

ahmet_zxc

mikroçip in sahibinin teli kimde var  ;D bişey söyleyecem kendisine de...

bu sabah bilgisayarı açtım led mavi ama üstteki derle ve programla kısımları sönük. 3-4 saat doküman okuyup denemeler yaptım ama nafile, döndük başa...

pickit 3 e dönelim bari, o da zırt pırt bozuluyor ama hiç olmazsa ucuz.

paradan geçtim, vaktime ve yaşadığım sitrese ne diyeyim.. soğuyorum her geçen gün bu çip lerden.

ahmet_zxc

tamamdır galiba çözdüm sıkıntıyı. (çok emin konuşmak istemiyorum sonrası malum :'( )

pickit 4 ü bilgisayara bağlayıp mplab x i açınca mplabx in pickit 4 ü desteklemediğini gördüm, biraz tırmalayınca ve mplab x i güncelleyince güncel sürüm gördü ve o gün kullandım.

sonraki arıza ise xc8 i güncellememiş olmamdan imiş. onu da güncellemeli imişim.

o da yetmiyor, program files tan mplab x in klasöründe swicher diye bir tool ile iki programı birbirine eşleştirmek lazımmış..

eksik olmasın mikrop çip çi ler herşeyi açık açık tek dokümanda yazmamışlar, günlerce tırmalamak onlarca dokümanı kafanda birleştirip bu sonuca ulaşabilmek lazımmış.

bunların kafa; yeni sürüm çıktıysa hemen güncellemeye dönük, bizim kafa; çalışıyosa kurcalama...
böyle kriz yaşamak kaçınılmaz oluyor tabii >:(