Metal ayrım yapabilen dedektör yapımı tavsiyesiniz

Başlatan pwm3434, 22 Kasım 2021, 21:44:57

pwm3434

Slm etepic forumu. Metal ayırt edebilen bir dedektör çalışması yapmak istiyorum. Bir tavsiyesi olan arkadaşlar  paylaşım yapabilirseniz çok memnun olurum.

Dedektör kontrol kartı yazılımını arduino   üzerinden esp32 yada esp8266 lı modülleri kullanmayı düşünüyorum. Microchip işlemcileri yavaş çalışabilir diye.

Timer, kesmeler, adc fonsiyonlarını kullanabiliyorum. Programlama tarafında çok fazla zorlanmayacağım. Algoritma nasıl olacak konusunda ise bunu da tecrübeli arkadaşlar yönlendirir umarım.

dedektör ile ilgili olan konu ların bir kısmını   okudum, dedektörün bobin başlığını nasıl yaparım bu çok zor benim için yani ustalar o ilgili bobini tam rezonansa nasıl getirebilirim de derinlik artar. Bu beni aşar. Tecrübem çok az rf ile. Sadece yıllar önce fm verici yapmıştım.

Paylaşım da bulunmak isteyen arkadaşlara teşekkürler.

Hattuşa

ne tip bir metal dedektörü yapacaksınız? vaktiyle epey uğraşmıştım bu sistemlerle, bildiğim kadarıyla yardımcı olayım

pwm3434

Pro tr kolay gelsin.yeraltı  Metali ayırabilsin istiyorum. Altın gümüş demir. Şuan için derinlik şart değil. Kademeli bir çalışma yapmayı hedefliyorum.aslında altın gümüş denir vs ayırt edebilen cihazlar varmı gerçek te bundan da bilgim yok. YouTube de izlediğim videolar 10 15 cm lik yeraltı metal ayrımı yapan dedektör uygulama devreleri paylaşımı yapmışlar. Gerçekten altın diğer metallerden ayırt edilebiliyor mu.

pwm3434

Okuduğum döküman lar da, Metali en iyi seçebilme yeteneği olan sistem, vlf imiş. Mini bir tasarım ortaya çıkartsam belki biraz daha gelitiririm ama işte rf konusunun bambaşka bir konu olduğunu da biliyorum.

Hattuşa

Alıntı yapılan: pwm3434 - 23 Kasım 2021, 14:23:55Okuduğum döküman lar da, Metali en iyi seçebilme yeteneği olan sistem, vlf imiş. Mini bir tasarım ortaya çıkartsam belki biraz daha gelitiririm ama işte rf konusunun bambaşka bir konu olduğunu da biliyorum.

gold host devresini yapabilirsin, ayrım içinde arduino uno ile yapılmış VDI ayrım devresini yapıp önce çalıştırmanızı tavsiye ederim. daha sonra da elindeki çalışan cihaza göre kendi tasarımını yapabilirsin

pwm3434

Teşekkürler Pro-tr. baskı devresi var mı bu şemanın. Bu bir anfi katı değilmi. Kat çıkış sinyalini, kullanmak istediğim kontrolore gireceğim değil mi hocam. İşlemci tarafında bu sinyali nasıl değerlendireceğim.

Hattuşa

Alıntı yapılan: pwm3434 - 23 Kasım 2021, 22:22:50Teşekkürler Pro-tr. baskı devresi var mı bu şemanın. Bu bir anfi katı değilmi. Kat çıkış sinyalini, kullanmak istediğim kontrolore gireceğim değil mi hocam. İşlemci tarafında bu sinyali nasıl değerlendireceğim.

geotech1.forum sitesinde bilgileri olabilir, bende pcbsi yok maalesef

pwm3434

Devre elemanları eksik, daha henüz   Spariş vermedim. Haftaya ancak başlayabilirim. Güzel bir şema. Yükselteç ve bobin rezonans işi bağlıyor. İnşallah verim alırım