Röle kontrolü

Başlatan muyat, 03 Aralık 2021, 16:31:15

muyat

Merhaba.
Bu aralar pnp transistorleri inceliyorum ve yapmak istedigim şey şu:
Şase anahtarlamalı butona basınca röle bıraksın,butondan elimizi çekince röle çeksin istiyorum
Bunu yapmak istememin nedeni elimde eksi çıkışlı bir devre var.Eksi çıkış varken röle bıraksın,eksi kesilince röle çeksin şeklinde bir ekleme yapmam gerekiyor.
Fakat istedigim şeyi yapamadım.Pic kullanmak da istemiyorum.Gerekli düzeltmeyi yapabilir misiniz?
Aşagıdaki gibi yaptım ama olmadı

ete

Şunu dene,
İşin prensibi şöyle. Bir NPN transistörün aktif olması için Beys ucuna pozitif gerilim uygulanması gerekir. Bunu 1K-10K arası bir direnç ile ve direncin diğer ucunu direk +12V ta bağlayarak yapabiliriz. Bu durumda NPN transistörün Collector ucundan GND çıkacaktır (emitter direk GND ye bağlı ise). Bu durumda röle bir ucu direk 12V ta bağlanır ve diğer bobin ucuna transistörün Collector ucu bağlanır Bu durumda transistöre gerilim verilince röle direk çekecektir.
Peki röle nasıl pasif olur. Aynı transistörün Beys ucuna negatif gerilim verirseniz o transistör pasif olacaktır. Bunuda bir başka NPN transistörle ve bu transistörün Beys ucuna seri direnç üzerinden bir butonbağlarsak ve butonun dieğr ucu Pozitif gerilimde durursa butona basınca transistör aktif olacaktır. Bu transistörün Emitterini yine GND ye bağlar ve Collector ucunuda direk diğer transistörün Beys ucuna bağlarsan istediğini elde etmiş olacaksın.

Ete

alisumer

npn transistör B sini pulup ile artıya çek şase ile B arasına da push buton ekle butona basılı değilken transistör iletimdedir röle çekili kalır basınca base ucu şaselenip bırakır

Hep meraktan

muyat

Çok teşekkürler cevaplar için