İşlemci de boşta kalan bacaklar

Başlatan nioo, 10 Ocak 2022, 02:18:40

nioo

Tasarlamış olduğumuz herhangi bir devrede  kullanılamayan işlemci bacakları için yazılım dan herhangi bir tanımlama yapmalıyız. Giriş yada çıkış gibi.
Pcb tasarımın da kullanılmayan bacaklarını boş bırakmamız doğru olur mu ?

ete

İşlemcilerde boşta kalan bacakları için bir çok söylenti mevcut. Kimisi direk GND ye bağlayın diyor kimisi onları INPUT yapıp öyle bırakın diyor . Kimiside bir şey yapmanıza gerek yok diyor.

Pic işlemcler ile uzun zamandır haşır neşir olmuş birisi olarak ben bir şey yapmadan bıraktığımı söylemek isterim. Benim mantığım şudur, bu bir işlemci ise ve ben o bacaklarla ilgili bir komut bir emir vermemiş isem işlemci bir şey yapmayacaktır diye düşünüyorum. Öylede oluyor. Bu güne kadar yüzlerce gerçek devre yaptım bu konuda bir sorun yaşamadım. Bir sorun hatırlamadığıma göre yaşamadım demek oluyor. Abuk subuk sorunlar yaşadım ama hiç birisi boştaki pinlerle ilgili değil idi. En çok yaşadığım istenmeyen durum nedir derseniz işlemcinin bazı değişkenlere rastgele değer vererek açılmasıdır diyebilirim. Bu nedenle değeri önemli olan değişkenlerin programa başlamadan önce mutlaka sıfırlanmasında yarar vardır.

Bu arada olaya başka bir açıdan bakarsak diyelimki 4 adet boşta pininiz var. Bunları input yapıp direk GND ye bağlasanız ne olur? hiç bir şey olmaz yapabilirsiniz elbette. Ancak unutmayın bir pini direk GND ye bağlayabilmek için o pinin giriş pini olması gerekir. Aksi taktirde kısa devre ortamı yaratabilirsiniz. Zira işlemci o pinleride rastgele değerle açabilir. İlk açılışta hepsi LOW olacak diye bir kanun yok. Kimisi HIGH olabilir ve siz onu GND ye bağlarsanız artı-eksi kısa devre edilmiş olur. Bu nedenle boş pinleri gnd ye bağlaaycaksanız o pinleri programdan giriş yapmanızı öneririm.

Ete

nioo

Teşekkür ederim ete hocam bilgi için.

alisumer

ETE hocama ek olarak belki ;kesmeleri açık bırakıp int ,değişiklik kesme yada adc ayarlarından kullanmadığı bacağı açanlar genellikle parazit alabilmekte özellikle adc bu konuda bayağı hassas üflesen değeri değişiyor kesme de tanımlanmışsa sıkıntı çıkarabiliyor bu bacaklardan başıma geldiğinden ama bu çip ile alakalı değil benimle alakalı.ben "brogramda bu tarz bir hata yaparsam" diye kullanmadığım bütün bacakları çıkış yapıyorum 
Hep meraktan