3 Faz motor sürücü yapmak için Pic Önerisi

Başlatan elektro77, 13 Ocak 2022, 12:10:54

elektro77

Igbt ile half bridge 3 faz motor sürme temellerini öğrenmek ve bir devre tasarlamak istiyorum. Endüstriyel 3 faz motor sürücüleri tamiri yapmama ve bir çok elektronik alanda bilgi birikimim olmasına rağmen bu sürücüyü tasarım olarak yapma yolunda çok yeniyim.
Half bridge yapıda IGBT topolojisi ile 3 faz motor sürücüsü yapmak için bildiğim kadarı ile eğer yanılmıyorsam, 6 adet pwm çıkışına sahip motor kontrol uygulamalarında kullanılabilecek özellikte bir pic e ihtiyaç var.
Sonrası ise, bu 6 çıkıştan 120 derecelik açı farkı ile pwm almak ve bu pwm lerin genliğini veya frekansını senkronize olarak değiştirmeyi başarmak ve gerekli akım kontrollerini de ekleyip devreyi tamamlamak olarak kendimce bir tarifim var. Ne kadar doğru olduğunu henüz bilmiyorum.
Bu tarifin doğruluğunu anlamak için yola en baştan başlamak ve önce pic şeçimi konusunda yardım almak istiyorum.
Sonrasında ise IGBT gate sürücülerini tanıyıp onların seçimini yapacağım. Sonrada tek faz half bridge bir yapıyla ile dc bir motoru sürüp hız kontrolü yaptıktan sonra faz sayısını 2 ye ve sonra da 3 e çıkarıp denemeler yapıp, bu doğrultuda ilerlemeyi planlıyorum. Bunlardan en kolayı uygun 6 pwm çıkışlı bir pic seçmek olacak sanırım.
proteus kütüphanesinde de bulunan Hangi pic i seçmeliyim?

EK:
Araştırdığım kadarıyla etepic de dahil bir çok sitede bu konuya girilmiş ama bir sonuç alınamadan çıkılmış.
Fakat enflasyonun çok arttığı ve motor sürücü tamirlerinin yeni motor sürücü alımından daha cazip geldiği şu günler, bir tasarım için de uygun zaman gibi görünüyor.
O nedenle bu konuda sonuca ulaşmak ve paylaşmakta oldukça kararlıyım. En azından IGBT transistörler ile ulaşılabilecek en yüksek güce ulaşmak amacındayım. Biraz zor gibi görünse de, sizin de yardımınızla işin içinden çıkarız diye umut ediyorum.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

wert

Devre olarak st'nin örnek bir devre şemasını var size fikir verebilir (https://www.st.com/resource/en/design_note/dn0005-a-three-phase-induction-motor-drive-using-a-vf-control-stmicroelectronics.pdf) veya bu işler için hazır modüller var bir çok firma bu modülleri üretiyor mesela infineon firmasının IKCM15L60GAXKMA1 modülünü söyleyebilirim, bu modüller fiyat olarak bence ucuzlar fiyatları 20$ civarında ürün linkinide ekliyorum inceleyebilirsiniz. (https://ozdisan.com/Product/Detail/582275/IKCM15L60GAXKMA1) (Bu linkden daha detaylı inceleyebilirsiniz https://www.infineon.com/cms/en/product/power/intelligent-power-modules-ipm/ikcm15l60ga/) İşlemci olarak bence PIC işlemcileri tercih etmeyin bunun yerine st veya nuvoton işlemcileri önerebilirim hem özellik olarak hem de fiyat olarak gayet güzeller. Nuvoton işlemcileri kullanmak isterseniz özdisanla iletişime geçebilirsiniz, nuvoton ürünlerini oradan temin edebilir ve bildiğim kadarıyla nuvoton işlemciler için eğitimde veriyorlar. Eğer işi biraz daha basite indirgemek isterseniz ST Motor Control Workbench'i araştırabilirsiniz. Yazdığım yazı biraz karışık oldu kusura bakmayın:) iyi çalışmalar

tamircihasan

wert nickli arkadaşın atmış olduğu linkteki ST nin örnek devre şemasını inceledim gayet güzel bir tasarım olmuş L6391 sürücü entegrenin 2 girişinden birinin kendinden inverted olması uygulamada gayet güzel bir avantaj sağlar inşallah piyasada bulunabilen bir üründür.
sonuç olarak 3 adet pwm sinyale ihtiyacımız var.
benim düşüncem bu işi 16f628 yapar. daha önce forumlarda 628 ile pwm RGB led kontrol çalışmaları yapılmıştı yani 628den 3 adet pwm sinyali çıkıyor demekki.
yazılıma hakim birisi 3 adet 120 derece faz farkı olan pwm sinyalini ürettirir benim düşüncem.
donanım olarak önünde bir engel görünmüyor
Tamirci
Hasan
Gonya

mehmet

F628 ile üretilen soft pwm
frekans ne olmalı mesela?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

İlyas KAYA

2001 yılında bldc motor kontrol ve sürücü kartı tasarlayıp yaklaşık 1000 adet de sattım. Bazıları halen geliyor ve tamir etmem için gönderiyorlar. Yahu diyorum benimle mi yaşayacak yenisini alın  :D

Sanıldığı gibi 6 tane pwm e gerek yok. Ben o zamanlar 16f876A ile yapmıştım. Günümüzde hazir mosfer driver entegreleri de var.
Ir2130s gibi.
Ancak pahalilar ve ben bugün yine yapacak olsam yine 74hc08 ile yapardım  :)

74h08 im ve kapılarının bir uçlarına pwm ile girip diğer uçlarını kontrol edersiniz. Çıkışlarını da low side daki mosfetlere girersiniz.
High side daki mosfetleri ise pc817 ile motor gerilimi ile aynı olacak şekilde tetiklersiniz.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

fatih88

bence bu işler öyle ufak tefek mcu lar ile yapılacak bir iş değil faz acılarını tutturacan birde sinus olacak kare dalga vuruntulu calışır sistem işin kompleksliğini anlamak için bir adet ac motor sürücü acın ne demek istediğimi anlayacaksınız gerilim sabit kalma koşulu ile frekansı oynayacaksın şöyle bir düşünüyorum benim dişim kesmez bence bu işlerle tecrübeli insanların yorum yapması daha doğru olur
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com