Ersa 24v-60 watt Havya - 0670CDJ İstosyon Ayarlama

Başlatan rayman, 13 Ocak 2022, 18:40:04

rayman

Elime Ersa marka 0670CDJ  havya geçti.. Sadece Ac giriş ve toprak var.. Ancak bu modelde termostat yok. Piyasada 24 voltluk çoğu havyada termostata göre ısı derecesi ayarlanıyor. Ersa da yok.. Şuanda mevcut olan 24 votluk herhangi bir istasyon devrem var termostat algılamalı.. Bu Havyayı en sağlıklı nasıl çalıştırabilirim ? Termostat olmadan sürekli ısıya maruz kalmasını istemiyorum.. Yani triyak lı  flip flop çalışıyor bendeki devre ama sürekli 24 volt gidince havya rezistansı zarar görmesin diye düşündüm ?

er-da

sabit kalem havyalar belli bir ısıya gelip durur fişte kaldıkça ısı artmaz üretici bu ürünün devamlı elektrikte takılı kalmasını düşünerek yaparlar.  ayarlı havyaların içift sargılı seramik  kaplı ısıtıcılar kullanıyor 4 kablolu ikisi ısı algılama sargısına gidiyor.eğer istasyonda kullanmak istersen ısıtıcısını değiştirebilirsin eğer uygunsa, 4 lü kabloyla istasyona bağlayabilirsin diye düşünüyorum

ete

Bu Havya istasyon tipi havyanın değiştirilebilir elemanı olarak görülüyor. PDF dosyasındaki açıklamasına bakılırsa üzerinde 190W lık ısıtıcı bulunuyor ve ilk açılışta oda sıcaklığından 280 derece ye yaklaşık 60 sn de ulaştığını yazıyor. BU havyada ERSA RESISTRONIC kontrol denilen bir ısı kontrol sistemi mevcut ve sistem ısıtıcı rezistansın direncini ölçerek sıcaklığı 150 derece ile 450 derece arasında ayarlayabiliyormış.
Anlayacağın tek başına istasyonu olmadan bu havyayı kullanırsanbu özelliklerinden faydalanamaaycaksın demek oluyor. Yapabileceğin tek şey ,24V da çalışan bir PWM uygulaması yapıp havya nın sıcaklığını göreceli olarak kontrol etmek olabilir.

Ete

rayman

Bu havya 24 volt 370 derece yazıyor üzerinde.. Tabi pdf de ne yazıyorsa oda doğru olabilir.. Araştırma göre ,  resistansın akım çekmeesine göre ısı ayarlanabiliyormuş . Şöyle bir devre yapmak geldi  aklıma ..