Çözemediğim Haberleşme Protokolü

Başlatan gogoce, 12 Nisan 2022, 16:15:03

gogoce

Merhaba,
Bir süredir uğraştığım bir protokolü çözmeye çalışıyorum fakat bir anlam veremedim. Bir cihazın harici hatalarını gösteren bir lcd bu. 24v gnd ve data hattı geliyor. Haberleşme tek yönlü sadece hatalar gösteriliyor. İlk zamanlar RS232 diye düşünüp usb-rs232 çevirici ile hattı dinlemeye başladım. baudrate bilmediğim için 1200 den 115200 bauda kadar dinleme yaptım en iyi sonucu 2400 ve 9600 baudda buldum fakat Frame Error gibi hatalar almaya başladım.
Daha sonra I2C haberleşmesi olabileceğini düşünüp lojik analizer de tek kanalı SDA hattı olarak tanımlayıp aşağıdaki resimlerdeki stabil bir dinleme yapabildim. Bu protokol ne olabilir nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler

Bu datadan 43ms sonra aşağıdaki data geliyor

bu data dan 43ms sonra aşağıdaki data geliyor

bu data dan 43ms sonra aşağıdaki data geliyor

bu data dan 43 ms sonra ilk data tekrar gönderilip sistem sürekli bu şekilde aynı datayı gönderiyor

Protokolü çözersem mevcut hataları da bulmaya çalışacağım . Hiç karşılaşmadığım bir format gibime geliyor. Yada ben bir yerlerde hata yapıyorum
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

mehmet

I²C olması için iki hat olmalı...
Sigrok ile datayı alıp kaydedin.
Bakayım ben de.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

alisumer

io-link olma ihtimali var yeni nesil plc sensör haberleşmesinde kullanılıyor ,o da 24 volt kullanıyor ve bildiğim kadarıyla tek hat üzerinden haberleşiyor protokol için genellikle ayrı bir denetleyici kullanıyor ST nin bu protokol için yongaları mevcut
Hep meraktan

gogoce

dediğiniz gibi değil sanırım. Pic ile okumuşlar haberleşme tek yönlü

gogoce

Alıntı yapılan: mehmet - 12 Nisan 2022, 18:49:08I²C olması için iki hat olmalı...
Sigrok ile datayı alıp kaydedin.
Bakayım ben de.

farkındayım fakat en net sinyali ı2c nin sda hattıymış gibi okuyarak bulabildim

1-wire diye düşündüm ona yoğunlaştım

gogoce

Logic 2.3.47 versiyon program ile aldığım data ektedir. ilgilenen olursa buradan bakabilir

https://s2.dosya.tc/server17/0knnq9/Session_1.sal.html

wanted0035

Sarayı gönderen ve alan entegreler nedir?

gogoce

Alıntı yapılan: wanted0035 - 16 Nisan 2022, 20:43:47Sarayı gönderen ve alan entegreler nedir?

Gonderen icin bakmam lazim ama alan 18f723 yada 16f723 olmasi lazim yine kontrol ederim sehirdisindayim su anda

gogoce

Alıntı yapılan: wanted0035 - 16 Nisan 2022, 20:43:47Sarayı gönderen ve alan entegreler nedir?
datayı alan 16f723 RC1 pininden okuma yapılmış. Datayı gönderen renesans işlemci r5f serisi