BASIC kodlarına Yavaş Denmesi Nedendir ?

Başlatan has_artvin_li, 09 Mayıs 2012, 23:19:04

has_artvin_li

Selamun aleyküm Değerli ustalarım ve değerli ETE hocam Ben aşağı yukarı 2003 yılında Picler ile tanıştım o günden bu güne halen pic programlamayı iyi biliyorum diyemedim Zaten bu işin ( Elektrik Elektronik vs ) sonunu gördüm diyen adam da bence yalan söyler Ben de ona inanmam :) Fakat başladığım yıldan bu güne kadar hep duyduğum ve hiç bir zaman anlam veremediğim bir konu var ; Şöyle söyleniyor Pic programlama dillerinin ağa babası Asm dilidir Buna katılıyorum...Fakat Basic olsun C olsun Asm ye göre daha yawaş çalıştığı ve daha fazla kod ürettiği söyleniyor Bence Bir taraftan mantıklı Geliyor ama diğer taraftan düşününce de Saçmalık gibi geliyor Ben aklımdaki tarafları açıklıyım sizlerin de görüşlerinizi almak isterim...

Şimdi Diyelim ki Asm ile Bir butonu kontrol edeceğiz ve butona basılmışsa bir ledi yakıp programı sonlandıracağız bunu asm de btfss yada btfsc komutu ile rahatlıkla yaparız ve çok kısa bir hex kodu oluşturup işi bitirebiliriz Ve bu işi de asm ile yapmamız makina diline yakın olduğu kadar insan beynindeki Algoritmaya da yakın olur Fakat Diyelim ki 16F877A nın D portunu komple giriş olarak tanımladık ve B portunu da çıkış olarak tanımladık D portunun hangi pininden giriş olursa B portundan o pin çıkış versin ve tekrar basınca pin çıkışı kessin...

Bu yada böyle bir programı asm ile yazmak en azından beni bayağı yorar belki de yapamam ( yaparım diye övünmek yalancılık olur :D )

Fakat böyle bir programı Pic Basic yada Proton basic ile 3-5 satırda yazar işin içinden çıkarım işte aklım da burada karışıyor ;)

Bu işi asm ile yapsak belki iki sayfa sürecek bir algoritma çıkacak ortaya fakat basic ile yapınca dediğim gibi 3-5 satırda iş biticek Eeee Şimdi Asm de sayfalar sürecek programı basic 3-5 satırda yapacaksa Bence Elbette Asm nin üreteceği 2-3 Sayfalık komut kadar kod üretmesi gerekir sonuçta aynı işlemi yapacak İlla satır sayısı az diye ürettiği komut ta az olmak zorunda değil eşdeğer kapasitede bir komut üretmesi muhtemel görüyorum...

Fakat bir iddaya göre de compiler yani derleyici normalden fazla kod üretiyormuş sebebi de insan mantığına yakın olduğu için makina diline uzak olacak ( yüksek seviyeli programlama dili ) İnsana yakın olan bir algoritmayı makina diline çevirirken çevrimleri yani tercümanı daha uzun yapıda çevrim yaptığı söylentisi var....

Sizce bu konunun aslı astarı nedir yada sizce mantıklımıdır ?