Zaman rölesi

Başlatan diode, 17 Haziran 2022, 17:54:56

diode

60sec zaman rölesi tasarlamak istiyorum.24v güç katını kurdum fakat entegrenin 1,2,3 nolu pinlerini ile zaman ayarı yapamıyorum.Zaman hesabı nasıl yapılır?

ete

Kolay bir işi (işlemci ile yapılırsa) zor yoldan halletmeye çalışıyorsun.
MC14541 data sheet'inde bütün bilgi mevcut. Bu entegreyi seçtiğine göre biliyor olmalısın.
Devrede bir RC osilatör var ve bunun frekansı ;
f=1 /(2.3 x Rtc x Ctc) formülü ile belirleniyor. Rtc 1 nolu bacağa bağlı olan direnç ve Ctc de 2 nolu bacağa bağlı kondansatör oluyor.3 nolu bacağa bağlı olan Rs ise  2 Rtc olmalı imiş.

Entegrenin 12 ve 13 nolu bacakları saydırma miktarını belirleyen lojik giriş uçları. Sen bu uçları GND ye bağlayarak otoamtikman 8192 sayımı seçmiş oluyorsun. Yani osilatörün 1 peryodu kaç ms ise sen peryot x 8192 kadar sayım yaptırıyorsun. Elbette ayarlı direnç OSC frekansını değiştireceği için süre ayarı yapmış olacaksın. Ama 12-13 nolu bacakların diğer alternatiflerine de bakmanı öneriyorum. Zİra 256-1024-8192-65536 sayımlar mevcut ve A(12 nolu pin) ve B(13 nolu pin) ye verilecek lojik değerlerle bu sayımlardan birisi seçilebiliyor.

Öncelikle yapman gerekn şey Rtc hattına bağlı olan 3 direnç (biri ayarlı) nın min ve maksimum değerlerini hesaplaman ve bunları förmüle koyarak frekans araloığını bulman gerekir.
Sonra her bir frekans için peryodu hesaplaman Peryot T=1/F dir)
Sonra peryodu 8192 ile çarparak toplam süre hesabını yapman gerekir.
Yada  tersten giderek şu hesabı yapabilirsin.
60 sn=60.000 ms eder. Bunu 8192 bölersen 7,324 ms gibi bir değer çıkar. O halde sana lazım olan peryodu yaklaşık 7324 us olan bir sinyal.Bunu frekansa çevirirsek, F=1/T=1.000.000/7324= 136,5 Hzlik bir sinyale tekabül edecektir.
Bunu formülde yerine koyarsak ve Ctc değerini sabit bir değer alırsak RTC yi hesaplayabiliriz.
Bu şekilde maksimum Rtc ve Min Rtc değerlerini hesaplayarak ayarlı direnç seçimini ona göre yapabilirsin.

Epeyce karmaşık ve zor bir yol.
Ete

mehmet

Simülasyonda, harici sinyal kaynağını
kullanmıyor gördüğüm kadarıyla.

Devre üzerinde deneme yaparsanız daha
hızlı sonuç alabilirsiniz bence.

Ek:
Burası yardımcı olacaktır.
https://www.electroschematics.com/0-3-seconds-to-10-hours-timer-relay/
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.