Optokuplör Önerisi

Başlatan ahmet5454, 02 Ağustos 2022, 21:51:07

ahmet5454

Selamlar ustalarım artı voltajı ileten 4 pin veya 6 pin optoküplör acaba piyasada var mı?
Çok baktım ama malesef bulamadım.Yardımcı olabilecek ustalarıma şimdiden teşekkürler

ete

Sanırım Artıyı ileten demekle PNP opto yu kast ediyorsun ancak varmıdır bende bilemiyorum. Zİra gördüğüm , bildiğim opto ların tamamı NPN tipinde. Artı yı iletmek istersen NPN opto ile de bu işi yapabilirsin. NPN opto nun Emitteri GND ye bağlı Collector ucunu direk bir PNP transistörün Beys ucuna gir Emitteri + voltajda olsun Collectordan Artı nın iletilmiş halini alabilirsin.

Ete

mehmet

TLP250 uygun olabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ete

TLP250 push pull çıkışlı (çift transistörlü hem NPN hemde PNP) bir opto işini görebilir. Data sheet deki bacak bağlantılarına bakarsan;
- 2 nolu bacak Led + bağlantısı
- 3 nolu bacak Led - bağlantısı
- 5 nolu bacak GND bağlantısı
- 6 ve 7 nolu bacak OUT bağlantısı biri yada ikisi birden kullanılabilir.
- 8 nolu bacak Pozitif (VCC) bağlantısı dır.

Yine data sheet deki doğruluk tablosuna bakarsan. Led aktif olduğunda PNP transistör aktif olup NPN pasif kalıyor ve bu konumda sistem artı geçiriyor.
Led pasif olduğunda ise NPN aktif , PNP pasif oluyor ve sistem GND geçiriyor.

Ete

mg1980

+ almak için normal optonun emiter ucunu 4.7K dirençle GND'ye bağlayın.Kollektör ucunu da doğrudan +'ya bağlayın..Emiter-Direnç birleşim yerinden + alsanız işiniz görülmez mi ?