S

Cnc Devre [Çalışırmı ? ]

Başlatan silent_34_, 03 Eylül 2011, 13:04:25

ELZEMEFE

Buraya biraz geç baktım ama  arkadaşlar step motor kontrol devresi yapmak isteyen olursa tasarımı  konusunda yardımcı olabilirim..

mitec

benimde step motor kontrol devresine ihtiyacım var.320volt.com da gevv in paylaştığı bir devre var
http://320volt.com/yuksek-guclu-bipolar-step-motor-surucu-l297-ir2104-irfz44/
acaba ne dersiniz yapmaya değermi.tamda istediim gibi mosfetli

erdogan.yu

dostlar bende Katıla bilirim ama bende 3 exenli pcb işleme merkezi yapmak istiyorum  3 step motorum var 2tane yüksek devirde u drilvar  usb  pic programlayıcı var  bilgisayar var geriye helva yapacak ben kaldım sizde yardım ederseniz  olur işallah  isis de  kullana biliyorum(yeni ögreniyorum) pic basic  (yavaşyavaş) ette hocamdan allah  Razı olsun onun yazdıgı derslerden cok faydalandım ve faydalanıyorum ben razıyım allah da razı olsun  saygılarımla Selamlar

fatih88

picli bir cnc kartına gerek yok arkadaşlar ben zamanında yapmıştim gayet iyi çalışıyordu model cnc de en önemli şey sonsuz miller boşluk olmayacak ben eski tomografilerin film başma makinasından aldım ve o şekilde dik işlem halinde çalıştırmıştım cnc icin esasında pic egerek yok
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ELZEMEFE

nasıl yapıcaz peki  .. yani sürücü lazım bir şekilde  kontrol  amaçlı ..

fatih88

kardeşim ben ekteki  devreyi yaptım çalıştı sorun yok yanlız ben onu mach3 programında çalıştıramadım software olarakta mach2 yi eke koydum umarım faydalı olur iyi çalışmalar
saygılarımla:fatih88

www.fayelektronik.com

fatih88

rar dosyasını ekleyemiyorum kayıtta hata oluştu diyor

www.fayelektronik.com

fatih88

arkadaşlar  dosyaları ekleyemedim ama ben devreyi www.pminmo.com adresinden almıştım %100 çalışıyor iyi çalışmalar

www.fayelektronik.com

mierdogan

Bende pminmo sitesinden yaptım kontrol kartımı ve chopper kartını irlz44 kullanmışlar 4.5 ampere kadar banamisin demiyor birisine daha yaptım 6.5 ampere kadar denemiş problem yasamamış. Fakat irlz44 burda bulmak biraz sıkıntılı.

Vidalı mil ve High precision raylar var onlardan kullandım gövde silme 10 mm Çelik'ten yapıldı fakat işleme alanı 45x45 cm sırf baskı devre firmalarına tooling vermemek ve basit tek yüzlü kartları kazimakta kullanıyorum

İki yöntem denedim bunlardan birincisi izolasyon yöntemi digeri yollar hariç bütün bakiri kazımak birinci yöntem 20 dakikada falan bitiyor bütün bakiri kazımak 3 saat sürüyor kart ölçüsü 178mm x 120mm

Spindle kullanmadım Bosch firmasının süpürge borusu bağlantılı freezelerinden kullandım çok ses çıkardığı için taşlama makinasına dondüm. 6 farklı devri olan bir cihaz ben sürekli 2,5 ayarında kullanıyorum devir aralığı 11.000-24.000 arasında ayarlamiyor.

Daha önce dremel taktım ama 3 luk bitler hiç is gormuyor neden derseniz daha önce cihazı denemek için farklı bir sitede kazimugur hocamdan biraz relief uygulamaları için destek almıştım. Küçük uclarla koca relief aksama kadar bitmiyor :)

Kazım hocaya tessekkur ederim tekrar...
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

KAZIMUGUR

IRLZ44 özelliği logic level gate drive oluşudur .
Benzeri bir çok mos kullanabilirsiniz.

Test için kazımak zevkli iş ama o kadar.
Laser toner + laminatör kesin çözüm.
Ama delikler için cnc harika çözüm.
Hele benim gibi ihtiyarlamış ve 0.2 mm matkap ucuu zor görür olmuşsanız.

Spindle ses sorunu için , spindle motorlar ve sürücüler var.
Asenkroın motorlardır ve sessiz çalışırlar ama tabii diğer çözümlere göre pahalıdırlar.
Elinizin altında varsa nisbeten ucuz çözüm bldc (hobby rc motorlar ) alternatif olabilir.

Aşağıdaki linkde nisbeten hesaplı ve güvenilir bir adres var.
İhtiyacınızı mail ile bildirirsenin olmayan ürünleride ekliyor.
Bir forumda 50 dolar üstü alımlar için indirim kuponlarıda verdi.

Pcb için uçlar :

http://richontools.com/index.php?main_page=index&cPath=81

Mucit23

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Mucit23

Sağol
Alacaklarım varmış bu siteden. :)
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

mierdogan

Ben uç problemimi buradan çözebiliyorum 6 lık pcb için pantograf uç kullanıyorum burda bir firma buldum ankara ostimde çok güzel hazırlayıp veriyorlar... adeti yaklaşık 30 TL ye mal oluyor adetli yaptırmadığım için karbür denilen bir malzemeden yapıyorlar.

Hakkatten CNC ile delikleri delmek süper.

Lazer toner + laminatör sistemini hiç duymadım bir google amcaya sorayım

Saygılar

"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

KAZIMUGUR

Laser yazıcı(tercihen HP) ile reklam kağıdına (etiket arkası yağlı gibi şey)baskı , 30sn.
Pcb yerleştirme 60sn.
Laminatörden geçirme 30sn.(ütü iptidai kalıyor)
Asit 100-200sn.

Tek yüz çift yüz farketmez...

İsteyen olursa laminatör önerebilirim.
4 silindirli tercih edin...