S

Cnc Devre [Çalışırmı ? ]

Başlatan silent_34_, 03 Eylül 2011, 13:04:25

3mZ

Vay ağzına sağlık gene yaptın konuşmanı ;)

3M

xoom

Bencede güzel bir konuşma.. ben sırf pcb kazıma derdinden kurtulmak için böyle birşey düşünüyordum pahalı bir cihaz olacağını tahmin ediyordum ama 3-5bin TL güzel rakam ben şuan projeyi izlesem daha iyi olucak.. ihtiyacım yok aslında oyuncak olsun diye yapacaktım. tooling ücretlerine devam:)

KAZIMUGUR

Pcb düşünenler , tekrar ediyorum , kesinlikle akıl karı değil.
Balkonumda hemde çok hızlı ve güçlü bir makine olduğu halde o iş için kullanmıyorum.
Belki kullanabilirdim.
Ama, reklamcıların attığı kağıda HP laser jet ile baskıyı yapıyorum.
Çift yüzlü ise köşelerden toplu iğne ile çakıştırıp bir tarafından sıra zımbalıyorum.
Araya hazırladığım pcb yi (yüzeyi temizlemek gerekiyor)  koyup , 140TL ye aldığım laminatörden 1 kez yazıyla bir kez geçirip az soğumasını bekleyip kağıdı kaldırıyorum.
Zaten kendi bırakıyor.
Öyle su altında yalvarmaca yok.
Malum asit hipo karışımına attımmı 2-3 dakika sonra hazır.
Amma işte ammması delikler.
Hele çokca ise cnc tadından yenmez hakkı ödenmez.

Sadece delik için nisbeten ucuz bir şeyler yapılabilir !!!

xoom

sadece pcb'ye delik delmek için bir cnc yapmak hangi maliyete gelir..bununda sınırı yoktur ama sizin en azından bana tavsiye edebileceğiniz özellikler kafidir.

Mucit23

Hocam acaba ebaydan bu tip model CNC ler alsak nasıl olur. Sadece bir öneri İşi piyasasını gerçekten bilmiyorum
http://www.ebay.com/itm/New-2020-3D-Mini-CNC-Router-Drilling-Milling-Machine-Engraver-PCB-Engraving-/120903017464?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2661a3f8#ht_10441wt_1270
Gerçi cihazın Fiyatı 560 Dolar Sen de 1000 TL Birde bu işin Gümrük vergisi var. en azından masrafları ile birlikte 300-400 Lirada o tutar. Ha birde şhipping ücreti nerden baksan 1700 TL ye gelir. Tabi Sadece motorlar ve şasi anladığım kadarıyla. Cihazı çalıştıracak bir sürücü yok. Birde onları düşünürsek 2,500 TL den aşağı çıkmaz gibi.
Bu sadece bir örnekti asıl sormak istediğim böyle birşeyi yurt dışından almakmı iyidir Yoksa burada yapmakmı?

Aslında Dediğiniz gibi Sadece PCB kazıyıp Delik delmeye 5000 TL yatırmak akıl karı değil. 5000 TL vereceksem Eğer açıkçası diğer İhtiyaçlarımıda karşılasın isterdim. (Oyma, ahşap işleme, Köpük işleme vs.)
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

KAZIMUGUR

Kızak olarak düzgün miller , krom kaplı olması sert olması gerekmez , en az 20mm çapında.
İyi alıştırılmış plastik yataklar.
M16 - M20 gibi gijon  uzun vida + uzunca yapılmış plastik somun.
2Nm motorlar ( çıkma olabilir) + 3 eksen TB6560 sürücü + güç kaynağı ( illa smps ya da regüleli )
Spindle motor olarak güçlüce ne bulursan.
Eski teyp motoru bile idare eder.
Hoby rc lerden çıkma bldc motor olsa tadından yenmez deli devir yapar.
Yarım  tabaka kadar mdf.
Ivır zıvır vida somun kablo vsvsvs...
Ana hatlarıyla bunlar birde yiğit kişi.  ::)

3mZ

Arkadaşlar şevkinizi kırmıyayımda ben bir elektronikçiye luzumsuz ve boştan yere bir emek görüyorum işin açığı hangimiz allah için günde 10 tane 15 tane plaketle oynuyoruz. 10*10 plaketi çizim hazır olduktan sonra inanın 20 dakikada basıyorum deliyorum elde.
      K.bakmayın açık sözlüyüm çünkü bende zamanında bir hevesle kalkıp giriştim yaptım topu topu deldiğim 3 tane plaket. Zaten pcb çizimi hazır olduktan sonra onu kaldırıp cnc'e merkezlemeye eriniyorsunuz. Çoğu zaman "Ya altı üstü ne bu kartın 50 tane delik var şimdi kim kaldırıp getirecek cnc'yi bir saat onu merkezle mach 3 çalıştır ayar cart curt" ondan sonra yadigar ütüne sarıl sımsıkı ver tabana kuvvet suyun içine at çitile del bas bitti gitti  8)
     Resimdekide benim cnc'den kalma fotolar izmirde arkadaşa vermiştim oda çöpe hediye etmiş. Bir tek plaket kesmek için kullandığım giyotinim duruyor. ;D

http://s2.dosya.tc/server13/rdvFgh/CNC.rar.html
http://s2.dosya.tc/server13/H3SE0d/CNC2.rar.html

fatih88

galiba m3 kardeşim haklı ben yaptım ama inanın sadece flexiglassa fatih yazdırdım sonra makinayi çürümeye terkettim o günden bu güne daha çalıştırmış değilim
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

mierdogan

En sık ben kullanıyorum sanırım :D  2 günde bir çalışır benim makina öyle izolasyonda değil bildiğin bütün bakırı kaldırıyorum yollar kalıyor gerçi biraz gürültülü oluyor puntalama makinası gibi ama çok iş görüyor bana göre oldum olası asit olayını sevemedim...

Not: Bu ay içerisinde bir laminatör alacağım PCB için olanlarıda çıkmış fakat fiyat bilgisi bulamadım sanırım KAZIM kullandığı modelden alıp modifikasyon yapıp kullanacağım...

Kazım Abiye Soru: Baskı devre kartını kaç tur cihazdan geçiriyorsunuz? Eğe bir tur geçiriyorsanız modifiye etmeden 3-5 turda istenilen sonuca ulaşabilirmiyiz?

Saygılar
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

KAZIMUGUR

http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/swat-lmp-330-laminasyon-makinesi-56199243

Bunu kullanıyorum.
Modifiye öyle aşırı bir şey değil.
İçindeki kontrol kartında R4 direncine üstten 2.2k bir paralel direnç ve hemen yanındaki trimpotu azıcık gıdıklıyorum.
Böylece üst sınırı yukarı çekmiş oluyorum.
Pcb için 200-230 derece gerekiyor.
Bu modeli tercih ettiğimin sebebi hem geniş hemde 4 merdaneli oluşudur.
Birde altta aşırı ısı için sigorta ve termostat var seri bağlı .
Onları kısa devre edip iptal ediyorum.
Ayarlarken Al gövdeye ölçü aletimin termokupl unu bağlayarak , ön paneldeki düğme max iken 230 derece olacak şekilde trimpotu ayarlıyorum.
Hepsi o.
1.8mm kalınlıkdaki pcb ve üstünde kağıtlarla hafif köşeden verince geçiyor.
Daha kalın olacaksa yataklarda oynama gerekebilir.
Bir kaç arkadaş için gerekenleri yapıp yolladım.
Hepside gayet memnunlar.
Satıcı uyanık.
İlk aldığımda 125 den aldım , talep olunca 150-170 den sattı , şimdi görüldüğü rakamda.
Aynı markanın digital kontrol panelli olanıda var , fiyat farkına değmez.
450 den başlayıp 3000 e kadar gidiyor .
Boyları metre ile olanlarıda var .

İki yüzlü tek geçirme yetiyor.
İşin sırrı reklam kağıdı...
Isıyı modifiye zor değil ancak tonerin eriyip bakıra yapışması için şart.
Sıradan kağıtlarda olabiliyor ama indim çeşme başına türküsü söylemeye razı olmanız gerek.

Bakırı temizlemek gerek !
Üzeri koruyucu bir şeylerle kaplı.
320-600 gibi zımpara ile ovalama olur,aseton ile temizleyen var, bulaşık süngerinin sert tarafı+leke çıkaran deterjan kullanan var, ...
Yüzey temiz olmalı el değmemeli .
Bir kaç basit deneme ile sonuçlar çabucak görülebiliyor.

Asiti sevmeyenler alerjisi olanlar için :

Derince bir kap kapağı iyi kapanabilen, tercihen dikdörtgenimsi - şeffaf , en iyisi cam.
Pcb yi batıracak seviyede asit.
Kapağa plastik hortum , pencereden dışarı.
Sonra shake to shake...

mierdogan

Laminasyon cihazının fiyatı 139 olmuş merak içerisindeyim söylediğiniz fiyata düşecekmi acaba? :)
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

KAZIMUGUR

Baharı bekleyen kumrular gibi...
Böyle bir şarkı olacaktı .

http://www.youtube.com/watch?v=VsPBzU9OWIM&feature=g-upl

Pcb kazıyacak-delecek ve plastik kutulara oyuklar açacak bir makineyi ucuza mal etme denemeleri sona yaklaştı.
@Erol hocamın hevesini boşa çıkarmayacağım inşaAllah.
A4 * 210 mm ölçülerinde 1000TL civarı olacak gibi.3-5 güne biter .
Çalışmasına bakıp karar veririz.

mierdogan

Tamam sipariş veriyorum cnc bu kartı 2.5 saatte yapar (yaparmı?:))

On numara olmuş keşke asite attıktan sonraki halinide görebilsek :)

KAZIMUGUR

Uygulama için değil , sadece laminatörü göstermek için bir arkadaşa çektiğim video idi.
Ama başka kartları asite attım , sorunsuz , oldu.
HP P1102 orijinal full tonerli laser kullanıyorum.
Fiyatları değişik.
Dolu olanı var tam dolu olmayanı var.
160-220 arası...

------

Cnc de nasıl işleyeceğine bağlı.
Power plane en kısa olanı.
Kesici takımın ucu ince ise 10 derece/0.1mm 3 birim ,
10 derece/0.3mm ise 1 birim zaman.
Programda adımları kaç seçti isen...
Yolların etrafını ne kadar boşaltacak isen...

Aslında cnc hızlı çalışırda işi zora sokan kalemdir.
Yolların tırtıklı kesilmesine razı olsak bile , çok hızlı döndürsek bile , çok keskin kalem olsa bile yinede çok yüksek ilerleme hızları kaleme kendince büyük yan yükler bindirecektir.
Kalemler karbür ve uç çok ince , anında çıtt.
Yoksa sorun değil.

Benzer şekilde plexi keserkende olur.
Çok yüksek devir malzemeyi eritir ve kaleme sarar çıtt , yok bu çıt değil çatt.
Her bir işe özel kalem gerekir....

Reklam kağıdı kullanacaksanız önce ütü ile bir deneme yapın.
Nadirde olsa bazılarının plastiği eriyip drum a yapışabilir !

Sıradan kağıtla da oluyor.
Su da çıkarması dert.

ete

Kazım,
Yeniden ateşe körük salladın ve merak etme canlandı . Umarım sonuç iyi olur ve dediğin rakamlara çıkarda hepimiz sıraya gireriz.

Ete