Kod konusunda yardım istekleri

Başlatan ete, 15 Eylül 2022, 22:47:17

ete

Yazıya dökülmemiş ama bir mantık kuralı olarak herkesin bilmesi gereken bir konu hakkında konuşmak istiyorum. Mesele, kod konusunda sorulan soruların yeterince kod ve şema ile desteklenmemesi.

Hep söylerim, genelde kod hatası veya program kusuru kodu çalıştırınca ortaya çıkar. İnceleyerek kod hatası bulma sınırlı bir iştir. Her şeyi bakarak göremezsiniz. Ama program çalışınca her şey ortaya çıkar ve sizde sanki 3 boyutlu düşünmüş gibi olursunuz.

Peki program diye kısa bir kod verilmiş ise , kodun tamamı yoksa veya hiç çalışmayacağını anladığın bir kod görünce ne yaparsınız. Tabiiki aklınız farklı yerlere gider. Çalışmayan yetersiz bir kod ile ben ne yapabilirimki. Neyazıkki bu tür durumlarda sorun genellikle kodun verilmeyen kısmında çıkar.
Kısaca diyorumki bir kod yardımı istiyor isen o kodu tam olarak buraya koyman ve konuyu şema ve en önemlisi simulasyon devresi ile desteklemen gerekiyor.
Bunlar olmadan sorulan soruların pek çoğunda oturup devre çiziyorum ve düzeltme yapmış isem yaptıklarımın doğruluğunu deneyerek görüyorum. Nadir olarak mantık yürüterek yaptığım açıklamalarda mevcut elbette ama çoğunlukla bir kod için mutlaka simulasyon devresi gerekiyor.

Bundan sonra eksik kod, eksik şema verilmiş ve havada kalmış desteksiz soruları cevaplamayacağım. Bunu bir site kuralı olarak algılayın lütfen.
Umarım dediklerim anlaşılmıştır.

Ete

fatih88

Hocam haklısınız yerden göğe kadar lakin ben pic çok kullanmıyorum genelde avr ağırlıklı çalışıyorum genelde kod değilde siz değerli form üyelerinden fikir almaya çalışıyorum bilgim dahilinde yardım etmeye çalışıyorum kod veya simülasyon paylaşsam yardım açısından çok yararlı olmayacak genel olarak form pbp proton ağırlıklı gidiyor genel projelerim kendi include dosyalarım olduğu için kod versemde dediğiniz gibi çalışmayacaktır o yüzden genelde çalışan video veya simülasyon resmi paylaşıyorum
Bir kusurum olduysa affola
İyi çalışmalar
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

elektro77

Alıntı yapılan: fatih88 - 16 Eylül 2022, 10:39:49Hocam haklısınız yerden göğe kadar lakin ben pic çok kullanmıyorum genelde avr ağırlıklı çalışıyorum genelde kod değilde siz değerli form üyelerinden fikir almaya çalışıyorum bilgim dahilinde yardım etmeye çalışıyorum kod veya simülasyon paylaşsam yardım açısından çok yararlı olmayacak genel olarak form pbp proton ağırlıklı gidiyor genel projelerim kendi include dosyalarım olduğu için kod versemde dediğiniz gibi çalışmayacaktır o yüzden genelde çalışan video veya simülasyon resmi paylaşıyorum
Bir kusurum olduysa affola
İyi çalışmalar
Durumun sizinle alakası yok. İlk atılan taş benim, ama Hocam duyuruyu genele yaydı.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

fatih88

Ben üzerime alınmadım ama benimde siteye aman aman bir katkım yok yazdığım dilden dolayı siteye faydamın olmadıgımdan rahatsız olduğum için cevap verme isteği duydum

erol abiyle çok uzun uzadıya bir soru cevabımız olmadı genelde işin mantığını anlatıyor bende dilimin döndüğünce yazıyorum keşke benimde katkılarım olabilse kendi işimden dolayı yazılım genelde hobim oluyor yogunluktan bazen siteye giremiyorum genelde iş yerime gelince sabahları baktıgım iki site var birisi etepic
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com