Tasarım Problemleri Öneri ve Tavsiyeler.

Başlatan Fatih3755, 18 Eylül 2022, 21:09:53

Fatih3755

Herkese Merhabalar,

yaklaşık 2 senedir acemi olarak programlama ile ilgileniyorum elektroniğe de merakim var. kendim bir deneme kartı tasarlamak istedim baskı devre aşamasına geçmeden önce hata yaptığım noktalar var ise bunları düzeltmek istiyorum.

Genel olarak : 
* 16f1947 işlemcimiz
* lcd ekranımız
* L298 motor sürücümüz
* 74hc154 led kontrol entegremiz
* keypad imiz. ileride şifreli role kontrolü yapmak vs işlemler için.
* lm35 ortam sıcaklığı ve l298 in ısısını ölçmek için,belki gereksiz ama sonuçta deney kartı :)
* Display modülümüz belki lm35 in sıcaklığını orta görmek isteriz yada saat yapmak isteriz.
* bluetout modülümüz vs.vs. Proteus şemasını ekte koydum.

Ek Olarak pic e yaptığım bağlantılar doğru mu ? AVDD AVSS pinlerini ilk defa görüyorum ne işe yarıyor kullanılmalı mı bilgi sahibi değilim. pic seçim sebebim I/O ları fazla olması

proteus dosyası 71kb olduğu için eke koyamadım

Destekleriniz, önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim. Ihlamur tadında güzel bir akşam dilerim. :)
Fatih.

ete

Gördüğüm ilk kusur dahili Pullup dirençlerine sahip olan PORTB ye butonları yada tuş takımını bağlayacağına gidip PORTF ye bağlamışsın.
PORTB de neden dahili pullup koyulmuşda diğerlerine koyulmamış ? buton ve diğer girişleri oradan yapasınız diye. Şemana bakıyorum. PORTF de bağlı tuş takımı için herhangi bir pullup veya pulldown direncide kullanmamışsın bu hali ile o tuş takımı çalışmayacaktır. Bir tuş'un basılıp basılmadığını anlamak için mutlaka tuş pininde iki farklı konum yaratılmalıdır. Basılmadan Tuş pini HIGH da bekler (dahili pullup yardımı ile) Basılınca tuş pinine LOW gider böylece işlemci basıldığını kolaylıkla anlar. Başka yolu yok bunun.
Diğer bir konu da devrede yer alan rölelerin pic beslemesinden izole edilmesi meselesi var.
Röleler 12V da çalışıyor ve bu rölelerin bir optocoupler yardımı ile pic tarafından sürülmesi ve işlemcinin her röle çektiğinde reset atmasını önleyecektir.
Bu gibi karmaşık devrelerde hep hata olur. Epeyce üzerinde çalışıp hataları düzeltirsin bir müddet sonra sistem temiz hale gelir. Diyeceğim odur ki daha fazla hata bulmak için devrenin her bir özelliğini birer birer test etmek gerekir. Bu devreyi bir kart haline getirmek istersen sakın denemeden ve tam hatasız hale getirmeden kartı bastırma. Gerekirse deney boardında kısmi olarak sistemini deneyebilir varsa kusurları düzeltir sonrada bastırırsın. Deneme için bütün donanımın hazır olmasına gerek yok bence. Ünite ünite deneme yapabilirsin.

Ete

Fatih3755

Alıntı yapılan: ete - 19 Eylül 2022, 10:29:19Gördüğüm ilk kusur dahili Pullup dirençlerine sahip olan PORTB ye butonları yada tuş takımını bağlayacağına gidip PORTF ye bağlamışsın.
PORTB de neden dahili pullup koyulmuşda diğerlerine koyulmamış ? buton ve diğer girişleri oradan yapasınız diye. Şemana bakıyorum. PORTF de bağlı tuş takımı için herhangi bir pullup veya pulldown direncide kullanmamışsın bu hali ile o tuş takımı çalışmayacaktır. Bir tuş'un basılıp basılmadığını anlamak için mutlaka tuş pininde iki farklı konum yaratılmalıdır. Basılmadan Tuş pini HIGH da bekler (dahili pullup yardımı ile) Basılınca tuş pinine LOW gider böylece işlemci basıldığını kolaylıkla anlar. Başka yolu yok bunun.
Diğer bir konu da devrede yer alan rölelerin pic beslemesinden izole edilmesi meselesi var.
Röleler 12V da çalışıyor ve bu rölelerin bir optocoupler yardımı ile pic tarafından sürülmesi ve işlemcinin her röle çektiğinde reset atmasını önleyecektir.
Bu gibi karmaşık devrelerde hep hata olur. Epeyce üzerinde çalışıp hataları düzeltirsin bir müddet sonra sistem temiz hale gelir. Diyeceğim odur ki daha fazla hata bulmak için devrenin her bir özelliğini birer birer test etmek gerekir. Bu devreyi bir kart haline getirmek istersen sakın denemeden ve tam hatasız hale getirmeden kartı bastırma. Gerekirse deney boardında kısmi olarak sistemini deneyebilir varsa kusurları düzeltir sonrada bastırırsın. Deneme için bütün donanımın hazır olmasına gerek yok bence. Ünite ünite deneme yapabilirsin.

Ete

Öncelikle Günaydın,

Yorumlamanız için çok teşekkür ederim. anlattıklarınıza baktığım zaman bildiğim ama hafıza yenilemesi sebebi ile unuttum şeyler. bunları dikkate alarak tekrar düzenleme yapacağım baskı aşamasına geçmeden önce de kısım kısım deney bordunda çalışmalar yürüteceğim. emeğiniz için teşekkür eder sağlıklı huzur dolu bir gün geçirmenizi dilerim. 

( NOT : AVDD AVSS Pinleri hakkında kısa bir bilgilendirme yapmanız mümkün olur mu ?  )

Fatih3755

Alıntı yapılan: ete - 19 Eylül 2022, 10:29:19Gördüğüm ilk kusur dahili Pullup dirençlerine sahip olan PORTB ye butonları yada tuş takımını bağlayacağına gidip PORTF ye bağlamışsın.

Ete

Merhaba Hocam,

optokuplör meselesi ile ilgili biraz araştırma yaptım. besleme devresinden bağını zaten uln entegresi ile kesmiş olmuyor muyum. optokuplör ile sürmek veya uln ile sürmek fark nedir ?

saygılar.

ete

ULN yanluızca bir transistör dizisidir. Ha tek transistörle o röleleri sürmüşsün ha ULN gibi transistör dizisi ile sürmüşsün fark etmeyecektir.
İzolasyon mantığı şudur. Röleler 12V ile sürülüyor ve kontakların oluşturduğu parazitik durum röle beslemesi üzerinden devrene yayılır ve Pic işlemciye kadar gelir şayet opto izolatör kullanmaz isen. Opto izolatör 12V beslemenin yanlızca rölelerde kalmasını sağlar. Zira sen işlemci ile Optonun LED kısmını 5V ile sürersin. Led karşısındaki foto transistörü aktive eder ve oda 12V üzerinden rölenin sürülmesini sağlarki bu sistemde 5V ile 12V hiç bir şekilde bir birine bulaşmaz.

Ete

fatih88

nacizane düşüncem o kadar zaman ve emek harcayacaksın para dökeceksin birde bakıyon biri daha önce senin yaptıgın deneme kitini daha ucuza satıyor bence bu kadar efor sarfetmeden expkits firmasının ürettiği deney setleri var onları araştırabilirsin bende zamanında kendim yapayım diye çok uğraştım mantıklı olan alıp kurtulmakmış bende ex8b2 modeli var epeydir kullanmasamda çok kullanışlı bir deney seti istersen sitelerinden bir incele derim

bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

Fatih3755

Alıntı yapılan: ete - 19 Eylül 2022, 15:06:26ULN yanluızca bir transistör dizisidir. Ha tek transistörle o röleleri sürmüşsün ha ULN gibi transistör dizisi ile sürmüşsün fark etmeyecektir.
İzolasyon mantığı şudur. Röleler 12V ile sürülüyor ve kontakların oluşturduğu parazitik durum röle beslemesi üzerinden devrene yayılır ve Pic işlemciye kadar gelir şayet opto izolatör kullanmaz isen. Opto izolatör 12V beslemenin yanlızca rölelerde kalmasını sağlar. Zira sen işlemci ile Optonun LED kısmını 5V ile sürersin. Led karşısındaki foto transistörü aktive eder ve oda 12V üzerinden rölenin sürülmesini sağlarki bu sistemde 5V ile 12V hiç bir şekilde bir birine bulaşmaz.

Ete

Sistem şimdi mantığıma oturdu hocam çok teşekkür ederim ulun fiziki bir temas bulundururken opto fotodiyotun ışık İLE aktif olup geçirgenlik göstermesi ile aradaki bağı koparıyor. Teşekkür ederim

Fatih3755

Bu ka
Alıntı yapılan: fatih88 - 19 Eylül 2022, 17:41:46nacizane düşüncem o kadar zaman ve emek harcayacaksın para dökeceksin birde bakıyon biri daha önce senin yaptıgın deneme kitini daha ucuza satıyor bence bu kadar efor sarfetmeden expkits firmasının ürettiği deney setleri var onları araştırabilirsin bende zamanında kendim yapayım diye çok uğraştım mantıklı olan alıp kurtulmakmış bende ex8b2 modeli var epeydir kullanmasamda çok kullanışlı bir deney seti istersen sitelerinden bir incele derim

Bu kartlsr da o kadar ucuz sayılmaz hocam ben bu deney kartını 700 TL ye yapıyorum

Fatih3755

Alıntı yapılan: ete - 19 Eylül 2022, 15:06:26ULN yanluızca bir transistör dizisidir. Ha tek transistörle o röleleri sürmüşsün ha ULN gibi transistör dizisi ile sürmüşsün fark etmeyecektir.

Ete

Hocam tekrardan merhabalar. 

Dünden beri bu konu kafamı karıştırdı tekrardan konuyu açtığım için anlayışınızı rica ediyorum.

Ben uln entegresinin girişine pic ile sinyal verdim entegre içindeki transistör yol verdi ve 12V gerilimin role bobinine ulaşmasını sağladı. burada nasıl 5V ile 12V birbirine karışıyor ?  arada ULN entegresi var.

opto kullansam ne olacaktı pic ile optonun leddiyotu- oda karşısındaki fototransistörü aktif edecek ve bobin enerjilenecekti. iki işlemde de 5V ile 12v un karıştığı yeri anlamlandıramadım. ufak bir şema belki size zahmet vermez isem anlaşılır olacaktır.

ekte misal bunu denedim ama birbirine ark yapacak veya kontak çekmesinden etki edecek bir parazitin nereden oluşacağını çözemedim.  İlgi alakanız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

ete

Parazitin nasıl devre içinde ilerlediğini ve nelere mal olduğunu henüz ya görmedin yada yaşamadın. Bu nedenle sana ne kadar izah etsemde anlamakta zorlanacaksın.
Forum sitelerini takip ediyor isen röle barındıran devrelerin sürekli sorun çıkardığını ve genellikle işlemcinin her röle çekişinde reset attığını görmüş olmalısın. Tabiiki görmek için bu gibi konulara ilgi göstermek ve mesajlarıda okumak gerekir. Pek çok kişi gibi beni ilgilendirmeyen konuları okumam diyorsan elbette rastlamamış olabilirsin.

Bence bu tür konuları incele anlarsın neler olup bittiğini.

Ete

Fatih3755

Alıntı yapılan: ete - 20 Eylül 2022, 13:28:57Parazitin nasıl devre içinde ilerlediğini ve nelere mal olduğunu henüz ya görmedin yada yaşamadın. Bu nedenle sana ne kadar izah etsemde anlamakta zorlanacaksın.
Forum sitelerini takip ediyor isen röle barındıran devrelerin sürekli sorun çıkardığını ve genellikle işlemcinin her röle çekişinde reset attığını görmüş olmalısın. Tabiiki görmek için bu gibi konulara ilgi göstermek ve mesajlarıda okumak gerekir. Pek çok kişi gibi beni ilgilendirmeyen konuları okumam diyorsan elbette rastlamamış olabilirsin.

Bence bu tür konuları incele anlarsın neler olup bittiğini.

Ete

Araştırdım doğru olanın opto olduğunu gördüm ve anladım benim merak ettiğim uln nin bunu neden yapamadı idi sizi de bu konu İLE daha fazla meşgul etmek istemem. Desteğiniz için teşekkür ederim.

Fatih3755

Ete

Hayırlı Geceler Diliyorum Hocam

Umarım Forumu çok fazla mı meşgul ediyorum acaba sorusunu kendime sormam da bunu şahsen sorun yapıyorumdur.
İlgileriniz için teşekkürler.

Deney kartında butonlar dahili pull up dirençlerini kullanmak adına B bortuna taşıman
roleleri izole etmek gibi bir kaç değişiklik yaptım ve isis den ares e baskı devreyi aktardım

görselleri ekledim ve sormak istediğim bir kaç soru var

ben bu baskıyı programa 9th kalınlık ile otomatik olarak çizdirdim. bu yol kalınlığı l298 outlarına rolelerin bobin ve kontak uçları için yetmeyecektir. veya sorun çıkarma ihtimali yüksek olacaktır.
ancak çizimi kendim yapmak istediğim zaman kalın bir yol ile devre çok karmaşık ve yolları bir türlü denkleştiremiyorum sürekli atlama yapmam gerekiyor ve iyice karışıyor.

ben bu baskıyı bu şekilde alsam sonuç olarak bu bir deney kartı ve yol kalınlığının sorun olacağı tek yer role bobini ve l298 bu uçları ben yük altında bırakmayacağım çizimi bu şekilde baskıya göndersem mi yoksa isis şemasını verip ares çizimini ücreti mukabilinde birine mi yaptırsam karar veremedim emeklerim zayi olsun da istemem. Bana yol gösterirseniz çok sevinirim.

Esen Kalın.

ARES ÇİZİMİ :

https://www.hizliresim.com/7il7lrz

ISIS ÇİZİMİ :

https://www.hizliresim.com/9m2lnps
https://www.hizliresim.com/l6dcaj2
https://www.hizliresim.com/oywjrro

3D Görünüm

https://www.hizliresim.com/czuxszk

ete

Ben olsam bu hali ile o kartı bastırmaz ve kullanmazdım. Çünki sağlıklı çalışacağından emin değilim.
İşlemci bağlantılarının ince olmasını anlıyorum ama diğer elemanlarda hatların kalınlaştırılması gerekir. Özellikle GND hatlarının gerektiği kadar kalın olması şarttır.

Kartı kendin düzeltmeyi denemelisin bence. Bu kadarı yaptıktan sonra sonucu getirmemen tuhaf olur.
Ama yapamıyorum dersen o zaman birine vermen daha doğru olacak herhalde.

Ete

Fatih3755

Alıntı yapılan: ete - 24 Eylül 2022, 21:05:06Ben olsam bu hali ile o kartı bastırmaz ve kullanmazdım. Çünki sağlıklı çalışacağından emin değilim.
İşlemci bağlantılarının ince olmasını anlıyorum ama diğer elemanlarda hatların kalınlaştırılması gerekir. Özellikle GND hatlarının gerektiği kadar kalın olması şarttır.

Kartı kendin düzeltmeyi denemelisin bence. Bu kadarı yaptıktan sonra sonucu getirmemen tuhaf olur.
Ama yapamıyorum dersen o zaman birine vermen daha doğru olacak herhalde.

Ete

1 ay da sürse kendim çizeceğim hocam. Silip başka yerden geçiricem olmadı mı tekrar denicem.

Teşekkür ederim.