Role için Opto tavsiyesi.

Başlatan Fatih3755, 21 Eylül 2022, 18:12:39

Fatih3755

Merhabalar herkese

Ete hocamızın tavsiyesi ile pic in resetlenmesini önlemek smacıyla role devremin Bobin beslemesi ve kontak uçlarını optokuplör ile izole edeceğim. 12V role için Hangi optokuplör ü tercih etmeliyim ?

Esenlikler dilerim.

ete

Fatih3755

elektro77

Alıntı yapılan: Fatih3755 - 21 Eylül 2022, 19:53:45Teşekkür ederim 😊
Role bobinini sürmek için sadece optonun içindeki transistoru kullanmayın. Optonun transistörunu başka bir transistörun base ini sürmek için kullanın. Bir sorun olursa transistoru değiştirmek optoyu değiştirmekten daha kolay ve daha ucuz olur. Ayrıca Pc817 gibi çok kullanılan ama  transistör tarafı 2 uçlu olan Optolarin transistörunu bir arıza durumunda multimetre ile olcemezsiniz. Bu nedenle opto ile ayrı bir transistör sürmek daha doğru bir tasarım olur. Ekte örneği mevcut
Edit: 10K olan direnç 2K2 olacak

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

İlyas KAYA

Direk 1k direnc ve bc817 ile hem 24v 18amperlik motor sürüyorum hemde aynı kart üzerinde 220volt 350w lik ac motor. Herhangi bir resetleme söz konusu değil.

Sorunun kaynağını bulmak daha önemli. Opto ile de çözüleceğini sanmıyorum. Devre şeması ve pcb verirseniz kontrol edelim. Hata muhtemelen başka bir noktada.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

İlyas,
Ortada henüz bir hata yok. Yapılmış bir devrede yok. Muhtemel veya olası ortaya çıkması muhtemel bir sorun için ön tedbir amaçlı konuşuluyor bütün bunlar.
Bir motor sürülmeside söz konusu değil. Ortada muhtemel sürülmesi gereken röleler var ve sıklıkla karşılaşılan röle sürülen devrelerde pic işlemcilerin genelde reset atması üzerine rölelerin opto izolatörle sürülmesi tavsiye ediliyor.

Bu durumda madem yaptığın devrelerde bu tür sorunlar yaşanmıyor o zaman bu arkadaşın opto izolatör kullanmadan nasıl röle sürmesi gerektiğini ve ana devresinde neler yapması gerektiğinide söyleyiver de arkdaş uygulamaya çalışsın.

Optoizolatör devrede bir fazlalık değildir Aksine iki farklı besleme devresini bir birinden izole ederek faydalı bir iş yapar. Zaten üretilme sebebide bu değilmidir?.
Sonuçta bu sorunla yüzleşmiş bir sürü arkadaş var ve daima çözüm, opto izolatör kullanılması olarak öne sürülmüştür.
Ben yinede izolatör kullanılması nı tavsiye ve tercih ediyorum. Elbette isteyen kullanır istemeyen kullanmaz. Bizimkisi sadece öneri.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 22 Eylül 2022, 08:10:52Bu durumda madem yaptığın devrelerde bu tür sorunlar yaşanmıyor o zaman bu arkadaşın opto izolatör kullanmadan nasıl röle sürmesi gerektiğini ve ana devresinde neler yapması gerektiğinide söyleyiver de arkdaş uygulamaya çalışsın.

Ete

Bence de İlyas Hocam. Anlatıver de biz de öğrenelim. Ne gerek var fazladan opto izolatör kullanmaya.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

aRci

Merhaba,
Tamda benim üzerinde deneme yapmadığım ama kullanacağım bir konu ya daha denk geldi. hem de güncel bir konu. Sürekli 12v röleyi tr yada uln2003 ile sürdüğüm için 5v yada 3v ile çalışan devrelerde parazit sorunu yaşamadım. Bunu gene formda ve bu konudada bahsi geçen regüle devreleri, röle ile denetleyici arası mesafe ve besleme pinlerine kondansatör koyma adımlarını her daim yaptığımdandır.
şimdi ise 5v devremde 5v röle kullanacağım yani regülatör çıkışını ilk olarak röleler beslenecek şekilde ve daha sonrada kontrol devresi beslenecek aslında burada besleme hatlarının mesafeleri arasındaki farktan bahsediyorum.
altta ki paylaşımdaki devreyi kullanacağım bir arkadaşımın tavsiyesi ile röle besleme hattına seri diyot ekledim. sizce röle sisteme ters etki yaparmı.
ayrıca regüle devrem lm2596 dır ve artı çıkış ucu diyottan sonra 2 kola ayrılıyor 1 kol röle grubuna gidecek diğer kol ise kartın geri kalanına beslemeyi götüren hat olacak.
tavsiye ve önerilerinizi paylaşırmısınız?

elektro77

Aşağıdaki şekilde yaptığım tasarımlarda hiç bir sorun yaşamadım. Doğru tasarım bu şekilde olmalı.
Röleler motor veya kontaktor sürüyor ise tüm besleme kabloları da ayrı ayrı parazit önleyici manyetik nüvelerden en az 2 tur sarılarak geçirilmeli.

İlyas KAYA

Ben anlatayım da neye göre:)

Her devrenin tasarım şekli farklı. Bir çok konuda anlatım yaptım.

Buraya anlatsam dünya kadar satır çıkar. Nelerin kontrol edileceği,  ne yapılacağı gibi bilgisine göre yani hata ve çözüm odaklı gitmek lazım.

Ben motor sürülecek demedim ki , role ile hem ac hem dc motor sürüyorum herhangi bir sorun yaşamıyorum. Bir çok depremde aynı şekilde kullanıyorum.

Kontrol edilecek giriş ve çıkışlara göre opto da kullanılır ancak arkadaş role sürüyor ve pic reset atıyor ise muhtemelen hata başka bir yerde. Ortada devre yok ise role de yok resette yok sorun da yok  :)

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: aRci - 22 Eylül 2022, 09:45:48Merhaba,
Tamda benim üzerinde deneme yapmadığım ama kullanacağım bir konu ya daha denk geldi. hem de güncel bir konu. Sürekli 12v röleyi tr yada uln2003 ile sürdüğüm için 5v yada 3v ile çalışan devrelerde parazit sorunu yaşamadım. Bunu gene formda ve bu konudada bahsi geçen regüle devreleri, röle ile denetleyici arası mesafe ve besleme pinlerine kondansatör koyma adımlarını her daim yaptığımdandır.
şimdi ise 5v devremde 5v röle kullanacağım yani regülatör çıkışını ilk olarak röleler beslenecek şekilde ve daha sonrada kontrol devresi beslenecek aslında burada besleme hatlarının mesafeleri arasındaki farktan bahsediyorum.
altta ki paylaşımdaki devreyi kullanacağım bir arkadaşımın tavsiyesi ile röle besleme hattına seri diyot ekledim. sizce röle sisteme ters etki yaparmı.
ayrıca regüle devrem lm2596 dır ve artı çıkış ucu diyottan sonra 2 kola ayrılıyor 1 kol röle grubuna gidecek diğer kol ise kartın geri kalanına beslemeyi götüren hat olacak.
tavsiye ve önerilerinizi paylaşırmısınız?

Diyot kalsın kondansatoru diyottan sonra koyun.  Kondansatore paralel ters 1n4148 ekleyin ve 4148e paralel 100nf. Sanki ayrı bir besleme gibi.

Via delikleri hattin ortasından geçmesin hat aynen devam etsin ama via ya ayrı hat ile yanda biyerde bağlayın.

Padlerin gnd plane bağlantısı çok ince. Onların kalınlık ayarını ground plane e tıklayıp yapabilirsiniz.
5voltda 1000uf lik bir kondansator ve bu konsasatore paralel bir 1n4148 ekleyin.

Röle çıkışlarındaki hatları iyice kalinlastirin.

Yollar mümkün olduğu kadar kalın olsun.

elektro77

TOPRAK cihazın dış metal metal kasasına bağlanır. Bu elektrik kaçağına karşı bir önlem içindir.
Fakat bu dış metal kasa, faraday kafesi gibi kullanılmak istenirse devrenin GND si ile kasa arasına 1nF~22nF gibi bir yüksek voltaj kapasitörü, şekildeki gibi bağlanır.
Ek olarak:
Yüksek frekans ile çalışan bir tasarım yapacaksanız GND Tabakanızın çok yaygın olmasında fayda vardır ve mümkün olduğunca via delik içi geçişlerinizi gürültüye neden olabilecek frekanslarınızın yakın çevresine atmanız gerekmektedir ki kirliliğe neden olabilecek gürültünüzü minimum seviyeye indirerek emmelidir Bunu Bir eleğe benzetebilirsiniz ince bulgurlar elek deliklerinden geçerken diğer kalan içerisindeki büyük pislikler ve taşlar elekten geçemiyor pcb GND mantığı ve bol via mantığını buna nazaran kafanızda yer edebilirsiniz.

PCB üzerindeki toprak yüzeyi arttırmak için elemanlar ve bağlantıları mümkün olduğunca iyi düzenlenmelidir.

İki katmanlı PCB'lerde toprak yüzeyin yapılacağı yerlerde via (geçiş deliği) kullanılarak diğer tabakaya geçilmelidir. Via iki katmanı birbirine bağlayan iletken deliktir. Üst ve alt katmanlardaki grid hatları bir yüzeyde yatayken diğer yüzeyde dikey olmalıdır.

Via'lar aralarında en az 0,5 inch olacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu via'lar en az 0,4mm kalınlıktaki yollarla birbirine bağlanmalıdır. Bu bir Faraday kafesi sağlayarak 5 Ghz 'e kadar olan frekansları içermeyi sağlar.

Çok katlı PCB'lerde tavsiye edilen yerleştirme şekli her katın gruplar halinde yerleştirilmesi ve bir alt kat ile üst kat yolları arasında 90 derece fark yapılmasıdır.

İki katlı devrelerde güç yolları ile toprak yolları birbirine komşu yapılmalı veya bir yüze güç yolları yapıldıysa alt yüzde toprak yolları yapılarak döngü bölgesi azaltılmalıdır.

Her yüksek hızlı IC'nin altına toprak döşenmelidir.

Via'ları kullanarak her katta toprakları birleştirmek daha düşük RF empedansının eldesine yardım edecektir.

Aynı ağa ait toprak yüzeyleri birbirine düşük empedanslı elemanlarla bağlanmalıdır.

Yüksek frekanslı dijital devreler ve alçak seviyeli analog devrelerden dönen topraklar birbirine karıştırılmamalıdır. Analog, dijital ve güç sinyallerinin birbirlerinin devresine girmesi önlenmelidir.

Toprak ana yollarını dalga boyunun 1/20'sinden kısa tutmak radyasyon yayılımının az olmasını ve düşük empedans sağlar.

Tek noktadan topraklama sadece düşük seviyeli ve düşük frekanslı devrelerde kullanılmalıdır.(1 MHz'den küçük)

Multi-point topraklama yüksek frekanslı devrelerde düşük empedans sağlamak için kullanılmalıdır.(1 MHz'den büyük)

Single point topraklama yöntemi alçak frekanslar için iyidir.Fakat yüksek frekanslarda yüksek empedansa neden olur.Multipoint topraklaması yüksek frekanslar için iyidir. Hybrid topraklama yöntemi ise düşük frekanslar için single point gibi , yüksek frekanslar için multipoint gibi davranır.

Toprak hattı tüm konnektörlerin olduğu yerlerin çevresine yerleştirilmelidir.Böylece zamanla değişen akımların yerel toprakları altüst etmesini engellemiş oluruz.

Tüm toprak genişlik-uzunluk oranı 1/10 'den büyük olmalıdır.

Data hatları mümkün olduğunca kısa tutulmalı ve bir toprak hattı bunlara komşu yapılmalıdır. En düşük değerlikli bit en çok kullanıldığından toprak hattı buna yakın olmalıdır.

Toprak döngülerinden kaçınılmalıdır.Radyasyon yayım kaynağı olabilir.Döngüye küçük bir boşluk koymak DC devrelerde işe yarayabilir.Ama yüksek frekanslı devrelerde boşluk kapasitesi anten etkisi yapar.

Toprak hattı mümkün olduğunca güç katı ve diğer elemanların altına yayılmalıdır.

Güç kaynağı daima devrenin güç giriş noktasına yakın yerleştirilmeli ve güç hatları kısa tutulmalıdır.

Hacimli kapasitelere daima bir veya iki yüksek frekanslı kapasite paralel bağlanmalıdır.

Hacim kapasitesi dekuplaj kapasitesinden en az 10 kat büyük olmalıdır.

Yüksek frekans düşük endüktanslı seramik kapasiteler işlemciyi kuplajlamak için kullanılmalıdır.15 MHz'e kadar olan devrelerde 0,1 uf , 15 MHz üstündeki devrelerde 0,01 uf dekuplaj kapasitesi kullanılır.İşlemcinn güç bacağına mümkün olduğunca yakın yerleştirilmelidir.

Hızlı düşüş ve çıkış yapan yüksek anahtarlama akımlarını taşıyan yollar diğer paralel yollardan en az 3 mm uzak tutulmalı veya aralarda koruma maksatlı toprak yollar geçirilmelidir.

Daima güç sinyali ve toprak hattı birbirine yakın ve paralel yapılmalı veya çok katlı PCB'lerde bir kattan güç sinyali giderken diğer üst katmanda toprak gitmeli.

Vcc (Clean power) yolu asal filtrelenmemiş batarya gücü, ateşleme, yüksek akım veya hızlı anahtarlama sinyali taşıyan yollara paralel yapılmamalıdır.

Devrenin ihtiyacı olduğu kadar güç ve en düşük frekans kullanılmalıdır.Fazlası kullanılmamalıdır.

PCB üzerindeki tüm yollar mümkün olduğunca kısa ve geniş tutulmalıdır. Tüm yollar PCB'nin köşegen uzunluğundan daha kısa tutulmalı ve uzunluk genişlik oranı 1/10 olmalıdır. (Alıntı: Picproje-HeCToR-2015)

Fatih3755

Alıntı yapılan: ete - 21 Eylül 2022, 18:23:024N35 kullanabilirsin.

6 bavaklı olan 4n35 in 6 nolu ucu boşta mı bırakayım hocam ?
yoksa pc817 gibi 4 bacaklı bir opto mu kullanayım farkeder mi ?

ete

6 nou bacak boşta kalacak pc817 de kullanabilirsin.

Ete