Opto role Bağlantı Doğrulaması

Başlatan Fatih3755, 22 Eylül 2022, 18:44:58

Fatih3755

Merhaba Ete Hocam ve diğer üyeler.

Ekte paylaşmış olduğum role sürüm şekli doğru mudur bağlantı yanlışım var mı ?

Eskiden uln kullanıyordum ete hocamızın tavsiyesi ile parazit önleme ve bu sebepten olası pic resetlenmesinin önüne geçmek için optoya geçtim.

öneri veya düzeltmeler anlamında desteğinizi rica ederim.

elektro77

optonun emiterinden sonraki direnci 2K2, gnd ye giden direnci ise 1K2 yaparsan röleyi süren transistörün base inde yaklaşık 4.5 volt oluşur ve bu transistörü sağlıklı çalışması için yeterli oranda doyuma sokmaya yeter ve ayrıca transistör yüksek base geriliminden dolayı zarar görmez.
Şu anki direnç değerlerinle röle transistörünün base ine yaklaşık  9 volt vermiş olursun ve bu da transistörü bozar veya aşırı strese sokar.
Geri kalan yerlerde ise bir sorun yok gibi. Bundan sonrası pcb tasarım kurallarına uymana bağlı. Birde TLP281-4 kullanırsan daha az yer işgal edersin.
Ve birde keşke yeni başlıkta değil önceki açtığın başlıkta devam etseydin bilgi kirliliği oluşmazdı.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Fatih3755

Alıntı yapılan: elektro77 - 22 Eylül 2022, 19:00:37optonun emiterinden sonraki direnci 2K2, gnd ye giden direnci ise 1K2 yaparsan röleyi süren transistörün base inde yaklaşık 4.5 volt oluşur ve bu transistörü sağlıklı çalışması için yeterli oranda doyuma sokmaya yeter ve ayrıca transistör yüksek base geriliminden dolayı zarar görmez.
Şu anki direnç değerlerinle röle transistörünün base ine yaklaşık  9 volt vermiş olursun ve bu da transistörü bozar veya aşırı strese sokar.
Geri kalan yerlerde ise bir sorun yok gibi. Bundan sonrası pcb tasarım kurallarına uymana bağlı. Birde TLP281-4 kullanırsan daha az yer işgal edersin.
Ve birde keşke yeni başlıkta değil önceki açtığın başlıkta devam etseydin bilgi kirliliği oluşmazdı.

Forumun işleyişine pek hakim değilim eski konudan yazarsam görülmez diye düşündüm. Dikkat edeceğim,

Ek soru olarak Benim kontak beslemesini de izole etmeme gerek var mı ? Yoksa opto tarafı yeterli kalıyor mu

Teşekkürler

elektro77

Alıntı yapılan: Fatih3755 - 22 Eylül 2022, 19:27:42Forumun işleyişine pek hakim değilim eski konudan yazarsam görülmez diye düşündüm. Dikkat edeceğim,

Ek soru olarak Benim kontak beslemesini de izole etmeme gerek var mı ? Yoksa opto tarafı yeterli kalıyor mu

Teşekkürler
Bu bir geliştirme kartı olacaksa tutupta kontaktor bağlayacak halin yok heralde. Bu nedenle rolelerin Common ucunu PCB nin +12 volt hattına direk bağla.
Eğer sahada çalıştıracaksan rölenin Common uçlarını sadece klemense götür ki isteyen 220 volt faz yada notr dolastirsin isteyen istediğini yapsın.  Başka izolasyonu gerek yok. Bir şema cizdim ve açtığım başlığa uygulama notları olarak koydum. Devamında bir sürü kaynak bıraktım. Onları incelersen iyi olur.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Fatih3755

Alıntı yapılan: elektro77 - 22 Eylül 2022, 20:17:44Bu bir geliştirme kartı olacaksa tutupta kontaktor bağlayacak halin yok heralde. Bu nedenle rolelerin Common ucunu PCB nin +12 volt hattına direk bağla.
Eğer sahada çalıştıracaksan rölenin Common uçlarını sadece klemense götür ki isteyen 220 volt faz yada notr dolastirsin isteyen istediğini yapsın.  Başka izolasyonu gerek yok. Bir şema cizdim ve açtığım başlığa uygulama notları olarak koydum. Devamında bir sürü kaynak bıraktım. Onları incelersen iyi olur.

İşim güzel temiz olsun istiyorum ayrıntılara önem vermek istiyorum hata yapıp geri dönmektense şimdi sıkıntı yaşayayım diyorum.
Yardımınız için teşekkür ederim. Esen kalın. Elektro77 :)

Fatih3755

Alıntı yapılan: elektro77 - 22 Eylül 2022, 19:00:37optonun emiterinden sonraki direnci 2K2, gnd ye giden direnci ise 1K2 yaparsan röleyi süren transistörün base inde yaklaşık 4.5 volt oluşur ve bu transistörü sağlıklı çalışması için yeterli oranda doyuma sokmaya yeter ve ayrıca transistör yüksek base geriliminden dolayı zarar görmez.

GÜNCELLEMEYİ TALİMATLARINIZA GÖRE YAPTIM..

TLP PROTEUS KÜTÜPHANESİNDE YOK ÇİZİM BU KADAR GELDİ ELİMDEN KUSURA BAKMAYIN O AYRINTI İÇİN.

mehmet

Optonun giriş ve çıkışında GND
uçları birleşik ise opto kullanmanın
anlamı yok.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Fatih3755

Alıntı yapılan: mehmet - 22 Eylül 2022, 23:08:38Optonun giriş ve çıkışında GND
anlamı yok.

Bir pcb üzerinde birbirinden bağımsız 2 Gnd hattını nasıl yaratacağım ? Bu konuda bilgi sahibi değilim aydınlatır mısın rica etsem.

Teşekkürler

mehmet

Proteus ile pcb çizmeyi bilmiyorum.
Ancak, ayrık GND özelliği olduğunu
biliyorum.
Bu çizim programının özelliklerine
biraz bakmalısınız.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

Fatih3755

Alıntı yapılan: mehmet - 23 Eylül 2022, 00:26:02Proteus ile pcb çizmeyi bilmiyorum.
Ancak, ayrık GND özelliği olduğunu
biliyorum.
Bu çizim programının özelliklerine
biraz bakmalısınız.

Mehmet bey Proteus un öğrenci işi bir program durumu var sanki

Siz çizimleriniz için neyi kullanıyorsunuz ? Önerebileceğiniz hem şema hem baskı çalışabileceğim?

Altium desinger i duymuştum sadece
Teşekkürler

ete

Proteus PCB programı da bayağı detaylı ama bana zor geliyor. Her kes kullandığı çizim programını önerir çünki programa hakimdir ona kolay gelir diğerleri zor gelir. Ben Sprint_Layout kullanırım bana çok kolay geliyor. Olanakları biraz sınırlı ama yinede her türlü devre için kullanılabilir durumda. Altium daha profesyonel bir program hem amatörler hem profesyoneller kullanıyor. Bu iş de tamamen programa hakim olmakla alakalı aslında Sprint Layout da yapılmış harika PCB ler gördüm. İşin kolaylığı kütüphanesinde olmayan bir elemanı kolaylıkla yapıp kütüphaneye ekleyebiliyorsun. Diğer programlarda bu ne kadar kolay bilemiyorum.

Devrede izolasyon kullandığın zaman bunu besleme izolasyonu gibi düşünmen gerek. Dolayısıyla 12V hattı için bir GND hattın , 5V hattı için ayrı bir GND hattın olması gerekir ve bu ikisi bir yerlerde buluşmaması gerekiyor. Böylece 12V tarafındaki hiç bir parazitik etki 5V hattına geçmeyecektir. İki ayrı GND hattı çizmek zor olmasa gerek. Sonuçta onu sen çiziyorsun keyfine göre iki ayrı hat oluşturabilirsin. Bu konuda yapman gereken tek şey doğru dürüst bir şema çizmek ve şemaya bakarak pcb yi oluşturmak. Zaten iki GND hattını şöyle oluştur diye bir tarif de mümkün olamaz. SOnuçta bu ekranda şemaya göre oluşturulacak bir bağlantı şekli.

12V tarafı GND hattını ayırınca yaptığın deney kartında 12V kullanan diğer eleman bağlantılarında da sorun çıkabilir. Bunlara dikkat etmen gerekiyor. Prensip hep aynı 12V ile 5V tarafı etkileşime OPTO üzerinden girecek GND ler çakışmayacak.

Ete

mehmet

EasyEDA 'yı kullanıyorum. İster ağ
üzerinden, isterseniz de bilgisayarınızdan
kullanmak mümkün. Pcb boyutu ve katman
konusunda sınırlaması yok. İmalat kısmında
JLCPCB ye direkt yolluyor gerber çıktısını.
Ya da isterseniz bilgisayarınıza indirmek
mümkün. 3B gösterimi var ve bu çizimi
kayıt edebilirsiniz.

Eagle kullanıcısı idim. Başka bir firma
satın aldı. Arayüz ve lisans konuları
biraz can sıkıcı oldu. Ücretsiz versiyonunda
10x10cm sınırı vardı. Şimdi nasıldır bilmiyorum.

@ete 'nin de dediği gibi alışkanlık ve
ilgili programı kullanmayı bilmek ile
alakalı...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

Fatih3755

Alıntı yapılan: mehmet - 22 Eylül 2022, 23:08:38Optonun giriş ve çıkışında GND
anlamı yok.

Araştırmama göre basacağım pcb de iki ayrı trafo kullanmam gerekiyor GND hatlarını ayırmak için forum sitelerini dolaştım ancak başka bir yöndem bulamadım bu konu ile ilgili. çoğu gnd ayırma başlığında ki konularda iki ayrı adaptör ile devreyi besledikleri yönde çözüm gördüm. doğru yöntem bu mudur.

Saygılar.

mehmet

Ya iki trafo ya da bir trafo ve iki
ayrı gerilimli.

Belki de, optodan vazgeçip transistör
kullanabilirsiniz. Ancak ilerleyen
zamanlarda izole sisteme ihtiyaç
duymanız halinde ne olacak, nasıl
ayıracaksınız iki gerilimi?

İzole DC-DC çeviriciler bulunmakta.
Sadece mcu bununla beslenir. Giriş
ve çıkışlarda opto kullanılır.