Trafo’da VA Terimi

Başlatan Fatih3755, 23 Eylül 2022, 22:35:07

Fatih3755

Pcb dr kullanmak için kapalı tip trafo sipariş edeceğim ancak trafoların özellikleri örneğin 12V 2VA olarak verilmiş araştırdım cos(fi) den falan bahsediyorlar biraz kafam karıştı örnekteki gibi
12V 2VA Trafodan 2 Amper akım çekebileceğim anlamımı çıkarmalıyım,

Hayırlı Geceleriniz Olsun.

ete

Bu çok karmaşık bir konu ve ben dahil pek çok işi anlayamıyor. Ama diğer yandanda açıklama basit. Volt_Amper= AktifGüç  Ama herkesin anladığı güç birimi ise WATT olup bunun karşılığıda toplam güç olarak belirleniyor. O halde arada ne olduğunu kestiremediğimiz birde Reaktif güç mevcut. Buda genelde alternatif akımlarda ve indüktif yüklerde ortaya çıkıyor ve şayet gerilim ile akım arasında bir faz farkı var ise aktif güç ile reaktif güç farklı değerlere sahip oluyor. Bununda sebebi P(AktifGüç)=Irms x Vrms x Cos fi formülü ile hesaplanıyor olmasıdır. Reaktif güç ise Qreak=Irms x Vrms x Sin Fiile hesaplanıyor.  İdeal durumda (DC devrelerde) fi açısı sıfır olacağı için Sonuç direk olarak I x V ile hesaplanabiliyor. Ama işin içine faz farkı girince ki faz farkı açısının karşılığı genelde 0,7 alınıyor (bunada genelde power faktör diyorlar) bu durumda  P=I x V x 0,7 )VA) şeklinde bulunuyor ki buda gerçek güçün %70'i anlamına gelir. Senin trafon 2VA olduğuna göre gerçekte kaç watt ona bakalım. 2=I x 12 x 0,7 , I=2 /(12 x 0,7) = 0,238 A veya 238 ma.
W=I x V den  W=0,238 x 12 =2,856 watt olarak hesaplanır. Bu trafodan kaç amper çekeceğini zaten hesaplamış idik. 0,238 A çekebilirsin. Bir trafodan 2 A çekebilmek için en azından watt/Volt=Amper formülünü teorik olarak uygulayabilirsin. Bu formüle göre trafon 24Watt lık olması gerekir en azından. Bunu VA olarak ifade edersek VA=12x0,7x2=16,8 VA veya yaklaşık 17 VA lık bir trafo alman gerekir.

Umarım hesaplarım doğrudur. Çünki tamamen internetten edindiğim bilgilere dayanıyor. Bilen birileri doğrularsa sevinirim.

Ete

elektro77

Alıntı yapılan: ete - 24 Eylül 2022, 10:10:59Bu çok karmaşık bir konu ve ben dahil pek çok işi anlayamıyor. Ama diğer yandanda açıklama basit. Volt_Amper= AktifGüç  Ama herkesin anladığı güç birimi ise WATT olup bunun karşılığıda toplam güç olarak belirleniyor. O halde arada ne olduğunu kestiremediğimiz birde Reaktif güç mevcut. Buda genelde alternatif akımlarda ve indüktif yüklerde ortaya çıkıyor ve şayet gerilim ile akım arasında bir faz farkı var ise aktif güç ile reaktif güç farklı değerlere sahip oluyor. Bununda sebebi P(AktifGüç)=Irms x Vrms x Cos fi formülü ile hesaplanıyor olmasıdır. Reaktif güç ise Qreak=Irms x Vrms x Sin Fiile hesaplanıyor.  İdeal durumda (DC devrelerde) fi açısı sıfır olacağı için Sonuç direk olarak I x V ile hesaplanabiliyor. Ama işin içine faz farkı girince ki faz farkı açısının karşılığı genelde 0,7 alınıyor (bunada genelde power faktör diyorlar) bu durumda  P=I x V x 0,7 )VA) şeklinde bulunuyor ki buda gerçek güçün %70'i anlamına gelir. Senin trafon 2VA olduğuna göre gerçekte kaç watt ona bakalım. 2=I x 12 x 0,7 , I=2 /(12 x 0,7) = 0,238 A veya 238 ma.
W=I x V den  W=0,238 x 12 =2,856 watt olarak hesaplanır. Bu trafodan kaç amper çekeceğini zaten hesaplamış idik. 0,238 A çekebilirsin. Bir trafodan 2 A çekebilmek için en azından watt/Volt=Amper formülünü teorik olarak uygulayabilirsin. Bu formüle göre trafon 24Watt lık olması gerekir en azından. Bunu VA olarak ifade edersek VA=12x0,7x2=16,8 VA veya yaklaşık 17 VA lık bir trafo alman gerekir.

Umarım hesaplarım doğrudur. Çünki tamamen internetten edindiğim bilgilere dayanıyor. Bilen birileri doğrularsa sevinirim.

Ete
Çok doğru Hocam.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

mehmet

Bir yanlışlık yok mu acaba?

pf = W / VA olduğundan (1 den küçük)
P(W) = V x I x Cos(ᵠ)

P(VA) hipotenüs. P(W) uzun yatay.
Q ters dik kenar.

Her zaman P(VA) Cos(ᵠ) kadar büyük
olmalıdır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

elektro77

Alıntı yapılan: mehmet - 24 Eylül 2022, 12:06:22Bir yanlışlık yok mu acaba?

pf = W / VA olduğundan (1 den küçük)
P(W) = V x I x Cos(fi)

P(VA) hipotenüs. P(W) uzun yatay.
Q ters dik kenar.

Her zaman P(VA) Cos(fi) kadar büyük
olmalıdır.
Evet bende dikkatsiz okumuşum.
Doğrusu şöyle olmalıydı:
en basitinden;
1000VA=700W eder.
Bu durumda 12 volttan 2 amper çekeceksek 24 watt trafo almalıyız.
24 watt trafonun üzerinde ise 35VA yazmalı.
24/0.7=34.28VA

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Evet gerçekten ortada bir terslik var. Ama yazdıklarıma bakıyorum formüller doğru o halde neden sonuç ters çıkıyor. VA her zaman W dan büyüktür yada büyük olmalıdır. Galiba yine Türkçe açıklamaların azizliğine uğradık. İşin doğrusunu aşağıdaki linkte bulmak mümkün.

https://www.electronics-tutorials.ws/accircuits/reactive-power.html

Burada diyorki Reaktif Güç daima kullanamadığın veya şebekeye iade ettiğin güçtür.
Üçgen şekle bakılırsa Hipotenüs=Görünen (yaşanan) güç ki buda VXI ile hesaplanıyor.
Reaktif Güç ise kullanılmayan güç olup Q=V*I*Sin(fi) şeklinde hesaplanıyor. BU aynı zamanda üçgenin Karşı dikkenarı oluyor. Komşu dikkenar ise Aktif Güç olarak adlandırılıyor ve P=V*I*Cos(fi) şeklinde hesaplanıyor. Toplam güç yani Hipotenüs ise malum üçgende hipotenüs hesabına göre iki dikkenarın kareleri toplamının kareköküne eşit oluyor. Yani S=KareKök(P2+Q2)
p2=P kare anlamında yazıldı.
Sitedeki verilen formüllere bakacak olursak;
Aktif Güç (P)=Görünen Güç (S) * Power Faktör (pf)

Power Faktör(pf)=(Aktif Güç(P) (watt) / Görünen Güç (S) (VA)
Bu formülden (S) yi çekersek ,
S=P/pf şeklinde hesaplanmış olacaktır. Bu durumda 24watt lık trafo için 24/0,7=34,3 VA lık bir trafo olması gerektiğini doğru olarak bulmuş oluruz.

İlk örnekte 2VA lık trafonun kaç watt ettiğinide yaklaşık olarak P=S*0,7 üzerinden 2*0,7=1,4 Watt olarak bulmuş oluruz. Şimdi düzeldi sanırım hesaplar.

AG(watt)=GG(S) * PF  buradan örneğimizdeki

Fatih3755

Alıntı yapılan: ete - 24 Eylül 2022, 14:33:20Evet gerçekten ortada bir terslik var. Ama yazdıklarıma bakıyorum formüller doğru o halde neden sonuç ters çıkıyor. VA her zaman W dan büyüktür yada büyük olmalıdır. Galiba yine Türkçe açıklamaların azizliğine uğradık. İşin doğrusunu aşağıdaki linkte bulmak mümkün.

https://www.electronics-tutorials.ws/accircuits/reactive-power.html

Burada diyorki Reaktif Güç daima kullanamadığın veya şebekeye iade ettiğin güçtür.
Üçgen şekle bakılırsa Hipotenüs=Görünen (yaşanan) güç ki buda VXI ile hesaplanıyor.
Reaktif Güç ise kullanılmayan güç olup Q=V*I*Sin(fi) şeklinde hesaplanıyor. BU aynı zamanda üçgenin Karşı dikkenarı oluyor. Komşu dikkenar ise Aktif Güç olarak adlandırılıyor ve P=V*I*Cos(fi) şeklinde hesaplanıyor. Toplam güç yani Hipotenüs ise malum üçgende hipotenüs hesabına göre iki dikkenarın kareleri toplamının kareköküne eşit oluyor. Yani S=KareKök(P2+Q2)
p2=P kare anlamında yazıldı.
Sitedeki verilen formüllere bakacak olursak;
Aktif Güç (P)=Görünen Güç (S) * Power Faktör (pf)

Power Faktör(pf)=(Aktif Güç(P) (watt) / Görünen Güç (S) (VA)
Bu formülden (S) yi çekersek ,
S=P/pf şeklinde hesaplanmış olacaktır. Bu durumda 24watt lık trafo için 24/0,7=34,3 VA lık bir trafo olması gerektiğini doğru olarak bulmuş oluruz.

İlk örnekte 2VA lık trafonun kaç watt ettiğinide yaklaşık olarak P=S*0,7 üzerinden 2*0,7=1,4 Watt olarak bulmuş oluruz. Şimdi düzeldi sanırım hesaplar.

AG(watt)=GG(S) * PF  buradan örneğimizdeki

Bahsi geçen 12v 2VA trafonun teknik özelliklerine ulaştım ve çıkış akımının  166Ma olduğunu söylüyor
hesaplamalara göre burada Çıkış akımı datasheet deki değer ile uyuşmuyor.

Ete Hocamızın Linkte şöyle bahsedilmiş.

Bir AC devresinde, voltaj ve akımın çarpımı volt-amper (VA) veya kilo volt-amper (kVA) olarak ifade edilir.

Datasheet den yola çıkarak 12v*0,167mAH = 1,9 VA buda trafo özelliklerinde belirtilen 2VA ya denk geliyor.

elektro77

Alıntı yapılan: Fatih3755 - 24 Eylül 2022, 15:25:02Bahsi geçen 12v 2VA trafonun teknik özelliklerine ulaştım ve çıkış akımının  166Ma olduğunu söylüyor
hesaplamalara göre burada Çıkış akımı datasheet deki değer ile uyuşmuyor.

Ete Hocamızın Linkte şöyle bahsedilmiş.

Bir AC devresinde, voltaj ve akımın çarpımı volt-amper (VA) veya kilo volt-amper (kVA) olarak ifade edilir.

Datasheet den yola çıkarak 12v*0,167mAH = 1,9 VA buda trafo özelliklerinde belirtilen 2VA ya denk geliyor.
Uyuşmayan yer neresi?

ete

Çıkış akımını birde biz hesaplayalım.
S=2VA
pf=0,7
AktifGüç (watt)=S x pf , AG=2 x 0,7=1,4 Watt.
I=P/V = 1,4/12=0,1166666666666667 A yada 116,6 ma.
Sen ise 166 ma diyorsun yanlış okumuş olmayasın???

Ete

mehmet

Alıntı yapılan: Fatih3755 - 24 Eylül 2022, 15:25:02Datasheet den yola çıkarak 12v*0,167mAH = 1,9 VA buda trafo özelliklerinde belirtilen 2VA ya denk geliyor.
Buradaki "H" nedir?

https://www.aslanelektronik.com/urun/32-ei30-155-2-0-va
Bu tabloya bakalım;
6V x 0,333A = 2VA
Sondaki gerilimi dikkate almayın zira
yüksüz gerilimidir.

Trafolarda verilen güç normal şartlarda
çıkış gücüdür. Ancak bazen giriş gücü
verilmekte, özellikle isimsiz elektronik
trafolarda. Bu da çıkışta alacağımız gücü
epey düşürüyor.

Pasif trafolarda verim %95 den büyük
hesap edilir. Üretim durumuna da bağlı tabi.
Ama elektronik adaptörler daha düşük verime
sahiptirler.

Dolayısıyla indüktüf yüklerde Cos(φ) 0 ile 1
arasındadır.
PW = V x I x Cos(φ) olmaktadır.

PCB içinde kullanılacak trafo gücünü,
tüm beslenecek ünitelerin kurulu gücünün
1.5 katı veya biraz daha fazlasını hesap ederek
bulurum.
Ani girip - çıkan yükler olabilir. Röleler özellikle.

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller/Alternatif%20Ak%C4%B1m%20Esaslar%C4%B1.pdf
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Fatih3755

e
Alıntı yapılan: ete - 24 Eylül 2022, 17:08:26Çıkış akımını birde biz hesaplayalım.
S=2VA
pf=0,7
AktifGüç (watt)=S x pf , AG=2 x 0,7=1,4 Watt.
I=P/V = 1,4/12=0,1166666666666667 A yada 116,6 ma.
Sen ise 166 ma diyorsun yanlış okumuş olmayasın???

Ete

Tekrar kontrol ettim ve çıkış 166mA olarak verilmiş
Zira bu konuya çok yoğunlaşmayacağım kartta kullanacağım kaynağı 2 ayrı 12ve 5 v dc adaptör olarak belirledim gnd ayırmak konusunu da bu şekilde çözmeyi planlıyorum

İlgi alakanıza teşekkür eder hayırlı geceler dilerim.

Mehmet hocam H için Klavye hatası diyelim

mg1980

Bir süredir zihnimi meşgul ediyordu,sanırım cevabını @ete hocam sayesinde bugün bulmuş oldum..Elektrikli aletlerin elektrik sarfiyatını incelerken sayaçta yarı yarıya yakın eksik göstermesine anlam veremiyordum.Bu duruma göre güç formülüne bir de 0,7 çarpanı girince cevabımı buldum..Ete hocam sağolun..