Optoküplör Hızı

Başlatan Serk@n, 26 Eylül 2022, 07:34:42

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Optoküplör üzerinden telefon kalitesinde (en fazla 3,5 KHz.) bir ses aktarmak istiyorum. Piyasada linear optoküplörler var. Bunlar ses aktarımı için ideal görünüyorlar. Ama fiyat bakımından diğer optoküplörlere göre daha yüksekler.

Benim aktaracağım ses kalitesi düşük olduğundan daha ucuz bir optoküplörle işimi çözmek istiyorum. Bu mümkün müdür? Eğer mümkünse malzemenin bilgi kağıdında hangi özelliğine dikkat etmeliyim?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

elektro77

Alıntı yapılan: Serk@n - 26 Eylül 2022, 07:34:42Piyasada linear optoküplörler var. Bunlar ses aktarımı için ideal görünüyorlar.
Bunların ideal olduğunu anlayabiliyorsan diğerlerini de anlayabilirsin!
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

mehmet

En basitinden PC817 ile deneyin. Ama
Ses seviyesi düşünce iletim kesilebilir.

Tek aklıma gelen, D sınıfı anfilerdeki
gibi pwm yaparak yollamak. Gerilim seviyesi
hiç düşmez sadece dalda oranı değişir.
Nasıl yapılır derseniz? Hiç bir fikrim yok.

Ya da bir ldr ve led ile kendiniz yaparsınız.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

elektro77

Lazer yerine opto kuplör kullanabilirsin: İçinde ldr olan optolar var.
Kendinde yapabilrisn:
gif siteleri
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Serk@n

Zaten bu fikri ilk önce internette lazer ve ldr ile yapılan deneyleri görünce edinmiştim. Optonun içinde ledin karşısında sadece yarı iletken malzemeler olduğunu düşünüyordum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Serk@n

Alıntı yapılan: mehmet - 26 Eylül 2022, 17:36:05En basitinden PC817 ile deneyin. Ama
Ses seviyesi düşünce iletim kesilebilir.

Tek aklıma gelen, D sınıfı anfilerdeki
gibi pwm yaparak yollamak. Gerilim seviyesi
hiç düşmez sadece dalda oranı değişir.
Nasıl yapılır derseniz? Hiç bir fikrim yok.

Ya da bir ldr ve led ile kendiniz yaparsınız.

Bu, benim de aklıma gelmişti fakat PWM.i analog sinyale çevirme konusunda çok başarılı olamadım. Kulağı rahatsız eden bir dip kenar ton bulunuyordu. Ya da PWM ses de değil de güç kontrolü konusunda diğer modülasyon tiplerinden daha başarılı olabilir. Bilemiyorum belki de kondansatör ve direnç değerini formülle güzel hesaplayamış da olabilirim. Aslında forumda sorulabilecek bir konu. Tecrübeli arkadaşların bilgilerinden istifade edebiliriz.

Serk@n

Konuya ilgi duyan arkadaşlar için aşağıda linki bırakıyorum. Burada sorularımın cevabını buldum. 4N25 optoyu ses transferi için kullanabiliyoruz.

https://learnabout-electronics.org/Semiconductors/opto_53.php

Serk@n

Devre şeması şu şekilde:

Band genişliği de insan sesinin faydalı alanını kapsıyor.