Yazı Dili İle İletişim

Başlatan Serk@n, 26 Eylül 2022, 22:43:02

Serk@n

Arkadaşlar dikkatimi çeken bir konu hakkında sizlerle fikir alış-verişinde bulunmak istedim.

Mesaj ile yani yazışarak iletişim, konuşarak iletişime kıyasla ses tonunun olmaması, miniklerin eksikliği ve elleri kullanamama dolayısıyla demek istediklerini anlatmaya çalışırken işaret dilini kullanamama gibi birçok eksiklikleri bulunması sebebiyle bazı zaman eksik anlaşılmalara hatta yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyor.

Bilimsel bir araştırma mı bilmiyorum bir arkadaşım yazı ile iletişimin konuşma ile iletişimin %30'u olduğu hakkında bir haber okuduğunu söylemişti.

Gerçi bazen insanlar konuşarak da anlaşamazlar. Bu bile bazen eksik kalır. Ama yazı ile iletişimde bu durum daha bariz bir şekilde ortaya çıkıyor.

Sosyal medyada birçok tartışmaların altında yatan en büyük sebep, benim gözlemlediğim kadarıyla yazışma ile iletişimden kaynaklanan eksiklikler olabileceğini düşünüyorum.

Dolayısıyla biz de bu forum sitesinde birbirimizle yazışarak iletişim kuruyoruz.

Yanlış anlaşılmamak, yanlış anlamamak vs. gibi konularda yapılabilecek birşeyler var mıdır acaba?

Yanlış anlaşılmasın, forumda bir sorun yaşadığım için değil.  ;D  ;D

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ahmet_zxc

sesli mesaj bırakabilme de olsa forumlarda fena olmazdı mı diyorsun yoksa wat sap grubu mu kralım

Serk@n

Teknolojinin gelişmesi ile ileride belki daha farklı forum siteleri olabilir.

Mevcut durumda neler yapılabilir acaba?

Sanırım yazarken "yazdıklarım yanlış anlaşılır mı" veya "okurken de bunu da kasdetmiş olabilir mi" gibi geniş bir yelpazede düşünmek gerekiyor.

Veya emojileri kullanmak da biraz faydalı olabilir.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.