KONDANSATÖR ÖLÇÜMÜ

Başlatan Fatih3755, 28 Eylül 2022, 11:11:16

Fatih3755

Merhabalar.

Kondansatör ölçümü için lcr metre alacağım ancak baktığım zaman çok farklı seçenekler var ve sınırlamalar var ben elektronik kartlar ile ilgilendiğim için bu sınırlamalar olsun istemiyorum anlatmak istediğim şey şu bir markada max 2000uF ye kadar ölçüm veriyor kiminde 100uF

elime 4700uF lik bir kondansatör geçse sağlamlığını kontrol etmek istesem haliyle bunlar ile ölçemeyeceğim.

Önerebileceğiniz bir ölçü aleti var mı ? veya analog multimetre mi tercih etmeliyim ?

Destek ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

elektro77

Bende kullanmadığım bir tane var. Ama istersen aşağıdaki linkten veya başka linklerdende alabilirsin.
Bendekini almak istersen 500tl. Fakat biraz deformasyon var.
https://enerjiburada.com/tes-1500-kapasitemetre-6135197?seller_id=26&language=tr&currency=TRY&srsltid=AR5OiO00IFvInn6wVrkIfWrall3e_9mvnCV2hew1yEKL41jc1b_W8kwAz7Y
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

İlyas KAYA

Bende bu var gayet işimi görüyor fazlası ile.

https://www.hepsiburada.com/tt-t-echni-c-vc6013-kapasitemetre-p-HBV000019TDTW

Sıfırlama ayarinin olması çok önemli. Bunda sıfırlamayi kendiniz manuel ayarlayabiliyorsunuz.

200pF altında 4pf 3pf rahat ölçüm yaptım. Tabi çok iyi sıfırlama ve düzgün kablo ile yapmanız lazım.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Fatih3755

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 28 Eylül 2022, 12:35:09Bende bu var gayet işimi görüyor fazlası ile.

https://www.hepsiburada.com/tt-t-echni-c-vc6013-kapasitemetre-p-HBV000019TDTW

Sıfırlama ayarinin olması çok önemli. Bunda sıfırlamayi kendiniz manuel ayarlayabiliyorsunuz.

200pF altında 4pf 3pf rahat ölçüm yaptım. Tabi çok iyi sıfırlama ve düzgün kablo ile yapmanız lazım.

Sıfırlama ayarı dediğiniz tam olarak ne oluyor acaba ? Kalibrasyon gibi birşey mi ?

ve bu ölçü aleti ile üst seviye ölçüm aralığı nedir misal 4700uF kondansatör ölçümü yapabiliyor muyum ?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: Fatih3755 - 28 Eylül 2022, 12:40:43Sıfırlama ayarı dediğiniz tam olarak ne oluyor acaba ? Kalibrasyon gibi birşey mi ?

ve bu ölçü aleti ile üst seviye ölçüm aralığı nedir misal 4700uF kondansatör ölçümü yapabiliyor muyum ?

Kablolar, devre hatları hatta hava bile bir kapasite oluşturur. Siz boşta sıfırlama yapmazsanız bu kapasiteleri de okumuş olursunuz.

Eğer kabloyu elinizle tutmak zorunda iseniz bu da bir kapasite demektir. Bunu da sıfırlama yapmanız gerekir.

Bu alette  2000uf x10 yani 20.000uf ye kadar ölçüm yapabilirsiniz.

Aksam atölyeye geçip sizin için deneme yaparım.

Fatih3755

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 28 Eylül 2022, 13:17:27Kablolar, devre hatları hatta hava bile bir kapasite oluşturur. Siz boşta sıfırlama yapmazsanız bu kapasiteleri de okumuş olursunuz.

Eğer kabloyu elinizle tutmak zorunda iseniz bu da bir kapasite demektir. Bunu da sıfırlama yapmanız gerekir.

Bu alette  2000uf x10 yani 20.000uf ye kadar ölçüm yapabilirsiniz.

Aksam atölyeye geçip sizin için deneme yaparım.

sipariş verdim 1 tane.

Çok teşekkür ederim ilginiz için.
Elektronikte yeni yeni birşeyler yapmaya çalışıyorum bende.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: Fatih3755 - 28 Eylül 2022, 13:18:47sipariş verdim 1 tane.

Çok teşekkür ederim ilginiz için.
Elektronikte yeni yeni birşeyler yapmaya çalışıyorum bende.

Hayrli olsun hayrli güzel işlerde kullanın.