Ticari Üretim

Başlatan Serk@n, 09 Kasım 2022, 23:36:33

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Elektronikle hobi olarak uğraşıyorum. Ticari olarak cihaz üretip satmak ile ilgili bazı merak ettiğim sorular var:

-Diyelim ki bir şirketimiz var. Pic ile veya programlanabilir başka bir mcu ile bir cihaz üretip satışını yapıyoruz. Bu entegre üreticilerine, entegreyi satın almak haricinde herhangi bir ödeme yapılması gerekiyor mu? 

-Üretilen her cihaz için faydalı model veya patent alınması gerekiyor mu? Yani şöyle bir risk var mı? Kendi ürettiğimiz bir cihaza başkası sonradan faydalı model veya patent alarak bizi zor duruma sokabilir mi?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: Serk@n - 09 Kasım 2022, 23:36:33Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Elektronikle hobi olarak uğraşıyorum. Ticari olarak cihaz üretip satmak ile ilgili bazı merak ettiğim sorular var:

-Diyelim ki bir şirketimiz var. Pic ile veya programlanabilir başka bir mcu ile bir cihaz üretip satışını yapıyoruz. Bu entegre üreticilerine, entegreyi satın almak haricinde herhangi bir ödeme yapılması gerekiyor mu?

-Üretilen her cihaz için faydalı model veya patent alınması gerekiyor mu? Yani şöyle bir risk var mı? Kendi ürettiğimiz bir cihaza başkası sonradan faydalı model veya patent alarak bizi zor duruma sokabilir mi?

- Hayir zaten mcu yu satın alıyorsunuz herhangi bir ek ücret ödemenize gerek yok. Ancak yazılım ve geliştirme araçlarına lisans ücreti odemeniz gerekir.

- şart değil ancak almak sizin için faydalı olur. Dediğiniz gibi başkası alabilir. Alır ise iş mahkemelik olur ve siz tasarımı kendi yaptığınızı kanıtlamaniz gerekir. Tasarımın çalındığını söylemekten başka bir şeye de yaramaz. Ben hiç almadım şu ana kadar. Kopyalayan kopyalasin. Sanki alsanız ne olacak ki ? Biraz değiştirip yine yapıyorlar.

Herkes nasibini yer.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Serk@n

Serk@n

Bir sorum daha var:
Yazılımı ücretsiz olan mcu.larda bir sorun yok mu, yoksa ticari bir işlemde mi bu lisans ücreti ortaya çıkıyor?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: Serk@n - 10 Kasım 2022, 11:58:41Bir sorum daha var:
Yazılımı ücretsiz olan mcu.larda bir sorun yok mu, yoksa ticari bir işlemde mi bu lisans ücreti ortaya çıkıyor?

Acik kaynak ise açık kaynak lisansını incelemeniz gerekir. Eğer acik kaynağı ticari olarak kullanmak isterseniz ve tesbit edilirse ceza yersiniz ancak çok da dert etmeyin.

Mesela android acik kaynaktır. Arduino acik kaynaktır. Hobi olarak kullanmanızda sakınca yok.

Cok da şey etmemek lazım üretin satın  :) bu zamana kadar acik kaynakdan ceza yiyen duymadım. Belki çok büyük sirket olursanız o zaman başınız derde girer ama o kadar büyük olursanız da zaten lisans misans ödersiniz geçer gider.

İnternet çıkışı olmayan bir bilgisayara istediğinizi kurun çalıştırın. Kul hakkı haricinde hiçbir sorun olmaz  :)
Ben picbasic dahil tüm yazılımları lisanslı kullanıyorum.

İlk zamanlar tabi ki kaçak kullandim ancak butcem satın almaya yenince satın aldım. Gavur da olsa kul hakkıdır.

Serk@n

Eyvallah, çok sağolun.

Serk@n

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 10 Kasım 2022, 20:24:43Acik kaynak ise açık kaynak lisansını incelemeniz gerekir. Eğer acik kaynağı ticari olarak kullanmak isterseniz ve tesbit edilirse ceza yersiniz ancak çok da dert etmeyin.

Mesela android acik kaynaktır. Arduino acik kaynaktır. Hobi olarak kullanmanızda sakınca yok.

Sizden aldığım ön bilgilerle biraz daha araştırma yaparak meseleyi tam olarak anlarım zannetmiştim ama hâlâ bazı konuları anlayamadım. Maalesef çok bilgi eksiğim var.

Mesela açık kaynaklı yazılımlar... Piyasada Arduino ile yapılmış 3D yazıcılar var. Bunları satanlar yazdıkları kodları açıklayarak mı satıyorlar? Böyle yapıyorlarsa nasıl para kazanıyorlar? Yada bu yazılımı atmel studio ile mi yazmışlar? (Yeni adıyla microchip studio) Sanırım bu yazılım da açık kaynaklı. Yada bu ide'nin ticari bir versiyonu mu var?

İlyas KAYA

https://opensource.guide/tr/legal/

Microchip stüdyo şart değil açık kaynak demek kodları herkese açık yapmaktır. Yukarıda ki linkten veya Google dan da açık kaynak lisansı nedir diye arama yaparsanız bir çok makaleye ulaşırsınız.

Microchip stüdyo kullanmıyorum ancak sitesine baktığımda 60 günlük deneme olduğu ve ücret istediği belli oluyor. Belki temel fonksiyonlar ücretsiz olabilir.

Serk@n

Konuyu anlamaya başladım çok sağolun. Teferruatı olan noktaları da var. Emekliliğime de az kaldı. Ufaktan bu işlerle uğraşayım belki biraz ek gelir olur diyorum. Artık duruma göre bakacağız.

fatih88

Faydalı model patent falan hikaye insanımız bozuk senin yaptığın ürünü alır birkaç degişiklik ekleme yapar gider birinede yazılımı yazdırır senden 10tl ucuzunu bulsun 2 dk satar
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com