RTC DS3231 modül kartı

Başlatan ete, 15 Kasım 2022, 12:42:04

ete

Uzun zamandır saat projelerimde bu kartı kullanıyorum.
Bunun başlıca sebebi DS3231 entegresinin içinde dahili TXO denilen osilatörünün bulunması.
TXO ne olduğunu bilmeyenler için söylemiş olayım Sıcaklığı kompanse edilmiş osilatör.
Kristal osilatörlerin en büyük düşmanı yada sorunu diyelim sıcaklık değişimleridir.
Daha önceden kullandığımız DS1307 veya DS1302 gibi RTC ler bir kristal osilatör ile çalışır.
Bu osilatörler sıcakta farklı soğukta farklı frekanslar ürettiklerinden sıcak soğuk değişimne maruz kalan pek çok saatte bu saatin ileri yada geri kalmasına sebep olur.
DS3231 de ise bu sorun epeyce minimize edilmiştir ve bu RTC zamanı çok uzun bir süre doğru şekilde tutar ve götürür.

Bir kaç gündür yaptığım (vede kullandığım) saatlerde CR2032 pil sorunu yaşamaya başladım.
Biliyorsunuz RTC modül üzerinde CR2032 pil takılı ve bu pillerin normalde an azından 7-8 yıl hatta 10 yıl çalışması beklenirken piller 3 yıl dolmadan bozulmaya başladılar.
Bunu nereden anlıyorum? elektrik kesildiğinde saat'i kaybediyorlar oradan anlıyorum.
Pilleri söktüğümde gördümki piller şişmiş birazcık. Voltajını ölçüyorum normalde 3V olan pil 3,8V gibi bir değer gösteriyor. Her neyse sorun, modül üzerinde yer alan ve modüle şarjlı pil takılacağı varsayılarak yerleştirilen 200 ohm direnç ve ona seri 1N4148 diyottan kaynaklanıyormuş. Anlayacağınız bu direnç diyot ikilisi taktığınız pili yaklaşık 4,2V ile şarj ediyor yada etmeye çalışıyor ve bir müddet sonra o şarjlı olmayan pil şişmeye başlıyor ve bozuluyor.
Peki ne yapmak lazım. ?  Şayet RTC üzerinde şarjlı pil (LIR2032) kullanmayıp CR2032 kullanıyorsanız kesin olarak 200 ohm direnci sökmeniz gerekiyor. Aksi halde o CR2032 pili normal ömründen daha kısa bir sürede ama mutlaka bozulacaktır.

Ete

aRci

Bende ek olarak tavsiyem bu entegreyi 5v ile beslemeyin 3.3v en iyisi ister bir regülatör ile isterseniz seri iki  diyotla vcc gerilimini 5v yapmayın. zaman kaymasına sebep olduğunu gördüm.