Matkap Ucu

Başlatan Serk@n, 01 Ocak 2023, 17:18:20

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar.

Plastik-mika yada PCB delerken kullanacağımız matkap ucu alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Konu hakkında hiç bilgim yok. Alelade bulduğum matkap uçlarını kullanıyorum. Açılan delikleri düzeltmek için ayrıca uğraşıyorum. Hatta bazen yollara zarar veriyorum. İhtiyacım delme işleminden sonra çapaklar oluşmaması.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

fatih88

Pisyasadan alınan tığlar çok iyi değil ben genelde makina takımı kullanıyorum pahalı ama ucu eskimiyor
Karbür matkap ucu alacaksın körelmesi 500-1000 deliği buluyor epoxi plakette. fr2 kullanırsan 4 katı dayanıyor
Karbür uç çok sert olduğundan yüksek devirli ve nazik kullanmalısın yoksa kırarsın
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

Akaan

Alıntı yapılan: Serk@n - 01 Ocak 2023, 17:18:20Herkese iyi çalışmalar.

Plastik-mika yada PCB delerken kullanacağımız matkap ucu alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Konu hakkında hiç bilgim yok. Alelade bulduğum matkap uçlarını kullanıyorum. Açılan delikleri düzeltmek için ayrıca uğraşıyorum. Hatta bazen yollara zarar veriyorum. İhtiyacım delme işleminden sonra çapaklar oluşmaması.
Çapak genelde plaketin altı boşken delinen deliklerde oluşur. Ben altına ağaç koyuyorum delik delerken. Plaketi delip ağaca giriyor çapak yada kıymık olayı oluşmuyor. Bende de kaydırma çok oluyordu. Dik delik delme Aparatı yapmak lazım aslında ama şimdilik sivri bir cisimi biraz bastırıp deleceğim yeri işaretliyorum ucun kaymaması için.

Serk@n

Çok teşekkür ederim.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

İlyas KAYA

Delerken direk daldirmayin. Mesela hızlı bir punto noktasi atın kaldırın. Sonra 2 nci fiske sonra direk dalış yaparak delin. Böylece uçların ömrü uzun olacak ve kayma durumu olusmayacaktir. Karbur uçlar serttir ve çabuk kırılır çok çok dikkatli kullanmak ve yalpa yapmamasi gerekir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!