DERS 4 , DEVİCE SATIRLARI HATA VERİYOR.

Başlatan oguzerdal, 09 Ocak 2023, 20:09:58

oguzerdal

Arkadaşlar selamlar.Yeni F628A da saçmalamaya başladı. Cevap vermesi çok zor biliyorum ama az evvelki mesajımdan sonra Yükleme yaparken ""hex kodu bulunamadı" , "MCU bulunamadı" gibi mesajlar geliyor.F84 taktığımda ise gayet güzel herşey çalışıyor.Yükleme normal, LCD çalışması vs...her şey doğru. Nasıl olur böyle mesaj yahu???!!! Kart üzerinde 18 pinli cpu yeri aynı. Birini söküp diğerini takıyorsun.H/W kontrolü yaptım. Bağlantılar ok.

Onur bey ,evet,LCD RW bacağı toprakda.

ete

Alternetif çözümlerin şunlar;

- 16F628A işlemciyi aldığın kaynağı değiştirip bir başkasını satın al. İŞlemci fiyatları fırlayınca patates baskılı işlemciler çoğalmış olabilir. Onlarda sana denk gelmiş olabilir.

- Aynı işlemciyi bir başka programlayıcıda tercihen Pickit2 veya Pickit3 programlayıcıda programlayıp aynı expkits kartında denemeye çalışmalısın. Hatta tavsiye olarak bir ikinci programlayıcı almanı şiddetle öneririm. Mutlaka lazım oluyor.

Ete

oguzerdal

ETE hocam şimdi denedim. 628A'yı konfigurasyonu, int.osc vs... vs... assemblerda çalıştırdım. Gayet güzel yükledi, çalıştı.Basic dersleri yüklemiyor.Nereyi beğenmiyor bu lanet? değişik sadece PBP 2.5 benimki sizinki 3.x. Bir de LCD pinleri. Siz de Expkit kartını avunucuzun içi gibi biliyorsunuz.LCD 84de çalışıyor.Ne yapacağımı bilemiyorum.Tırmaliyorum.. :)

ete

programı buraya koy (dosya olarak) birde ben derleyeyim ve hex yollayayım onu dene bakalım sorun çıkacakmıdır.

Ete

oguzerdal

'*          :                                                   *
'****************************************************************
TrisA=255
Trisb=0
   ASM
    __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_ON & _MCLRE_ON & _CP_OFF & _PWRTE_ON
    ENDASM

CMCON=7                    '16F628 de komparatör pinleri iptal hepsi giriş çıkış
OPTION_REG.7=1             'portB deki dahili PULL-UP lar iptal edildi.
VRCON=0
   '-----------------------------------------------------------------
'@ DEVICE pic16F628A                       'işlemci 16F628                               
'@ DEVICE pic16F628A, WDT_ON              'Watch Dog timer açık
'@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON             'Power on timer açık
'@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF         'Kod Protek kapalı
'@ DEVICE pic16F628A, MCLR_ON             'MCLR pini kullanılıyor.
'@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT  'Dahili osilatör kullanılacak
'-------------------------------------------------------------------
DEFINE LCD_DREG   PORTB       'LCD data bacakları hangi porta bağlı?
DEFINE LCD_DBIT      0      'LCD data bacakları hangi bitten başlıyor?
DEFINE LCD_RSREG   PORTB   'LCD RS Bacağı Hangi Porta bağlı ?
DEFINE LCD_RSBIT   4      'LCD RS bacağı Hangi Bite bağlı ?
'DEFINE LCD_RWREG       PORTB
'DEFINE LCD_RWBIT        2
DEFINE LCD_EREG   PORTB       'LCD Enable Bacağı Hangi Porta bağlı?
DEFINE LCD_EBIT      5      'LCD Enable Bacağı Hangi bite bağlı ?
DEFINE LCD_BITS      4      'LCD 4 bit mi yoksa 8 bit olarak bağlı?
DEFINE LCD_LINES   2      'LCD Kaç sıra yazabiliyor
SYMBOL YUKARI=PORTA.0
SYMBOL ASAGI=PORTA.1
SAYI   VAR   BYTE
LOW PORTB.2
SAYI=0
PORTB=0
LCDOUT $FE,1
PAUSE 200
BASLA:
      IF YUKARI=0 then SAYI=SAYI+1
      IF ASAGI=0 THEN SAYI=SAYI-1
'      LCDOUT $FE,1,"    SAYI = ",#SAYI
      LCDOUT $FE,2,"    SAYI = ",DEC3 SAYI
      LCDOUT $FE,$C0, " LCD ORNEK PROG."
      PAUSE 100
      GOTO BASLA

END     

oguzerdal

Hocam artık biliyorsunuz bendeki kart expkit.Lcd konf. böyle. Bir de : konfigurayon satırlarını böyle kabul ediyor.

ete

Senin programda bir sorun var ama ne olduğunu bulamadım. Arka planda olan bir şey programda kusur yok. Eksikleri var yanızca.
Program derleniyor ama LCD satırlarında zamanlama hatası veriyor.

Programı yeniden olması gerektiği şekilde yazdım. Hatasız çalıştı.
İlişikte şema ile birlikte yolluyorum.
Her şeyden önce yolladığım Hex dosyasını 628'e yükle ve çalıştır bakalım ne olacak.
Kendin derlemek istersen
#CONFIG ve #ENDCONFIG satırlarını sil kapatmış olduğum ASM ve ENDASM satırlarını açıp aktif hale getir. Sonra derle ve tekrar dene.

Ete

not: muhtemelen sorun mesaj üzerinden kopya aldığım zaman göremediğimiz bazı şeyleri kopyalıyor ve bunlar derleme esnasında sorun çıkartıyor. Bakarsanbir şey gözükmüyor ama bir kusur olduğu belli. O yüzden benim yaptığım gibi dosya içinde ver demeştim programı sen mesaja eklemişsin.
Bu arada mesajı "Okuyucu görünümünde" açınca aldığım program kopyası sorunsuz çalıştı.

oguzerdal

hocam sizin hex filei yükledim.Yükleme başarısız dedi. Sonra konfig satırlarını değiştirdim.BOREN i beğenmedi.Onu sildim.Hatasız compile etti. Ama yine yüklemedi.Belki PBP version'dan dolayıdır.Çok teşekkür ederim. Benim için değerli akşamınızı harcadınız.Belki zaman içinde çıkar sebebi ortaya.( ardından hemen örnek için asm bcd up/down counter, A0 ve A1 den kontrollu programı yükledim,çalışıyor)

oguzerdal

ETE hocam,değerli ustalar selamlar.Başka basic programları da denedim olmuyor. derleme sorunsuz oluyor.Programlama başarısız diyor. Doğrudan hex dosyası yüklesek, dün akşam onu da yaptık olmadı.Assembler programları çalışıyor. Bu ne demek şimdi ?????? çıkamadık içinden....

ete

İki program arasında karta uymayan bir şey vardır yada eksiklik vardır.
Sorunu bulmayı istiyor isen aşağıdakileri test et ve sonucu buraya yaz.

Benim yolladığım hex dosyasını pice yükle. Gerçi bunu denedin ve yükleme başarısız dedi diye bildirdin buda ayrı bir imkansız olan bir şey neden yükleme başarısız olsun yeniden deneyeceksin.
Elinde başka bir programlayıcı var ise onunla hex dosyasını pic'e yükle.
Yerine tak ve devreyi çalıştır.
- İşlemcinin 4 nolu pininde lojik olarak ne görüyorsun. ? Cevabın HIGH (+5V) yada LOW (0V) alternatiflerinden birisi olmalı.

- işlemcinin 17 ve 18 nolu bacaklarında lojik olarak ne var.? Bu sorunun cevabıda her bir pin için LOW yada HIGH şeklinde olacak.

Cevabı bekliyorum.

Ete

oguzerdal

Hocam durum daha da karmaşık şekil aldı.Kartın üstünde 1. F628 vardı. ( asm programlarıyla çalışan).Sizin dün akşam gönderdiğiniz hex dosyasını aynen yükledim.İnanamadım hayrettir çalıştı. Sonra aynı dosyanın benim derlediğim şeklini yükledim. Olmadı.Sonra bir daha sizin dosyayı yükledim,olmadı.Bir daha sizin bir daha benim....nafile.Bu arada 4. bacak High(5V). A0 ve A1 Low. Başka bir programlayıcı nereden bulurum bilemiyorum,bakacağım.

ete

A0 ve A1 in sence LOW mu olması gerekiyor. Şemaya bakmıyormusun bu pinlere bağlı iki adet PULLUP direnci olması gerekir. Böylece o tuş pinleri low da beklerken butona basınca pinlerin LOW olması gerekirken sende basmadan LOW da duruyor. Expkits kartının üzerinde Pullup ve pulldown dirençleri sıralı şekilde olması gerekir. Bir porta pullup mı pulldown mı uygulayacaksın bunu dip switchler belirliyor. Bence klavuzu okumalısın. Öncelikle o pinlere Pullup uygulanmalı.
Uygulanmaz ise ne olur? Program tuşa ki önce A0 kontrol edildiği için ona basılmış farzeder ve Sayı değerini artırır. Program ikinci tuş kontrolüne gelince sayı değerini düşürür ve sen bunu LCD de değeri değişmemiş olarak görmen gerekirdi. Hata bumudur dersen olmayabilir. Çünki sen hiçbir çalışma emaresi görmüyorsun. Garip.
Senin o alette garip şeyler oluyor ve sebebinin senin acemiliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.
Zira sürekli olarak benim mantığıma ters gelen açıklamaların oluyor. Bu A0-A1 in LOW olması normal olabilir ama A5 in yani MCLR pininin HIGH olması da mantıksız. Onunda LOW olmasını beklerdim. Tabiiki bunu sağlayan sürgülü sw'yi HIGH konumuna almamış isen.

Ete

oguzerdal

Hocam siz de beni fena haşladınız.;D .Tuşları unutmuşum evet size bilgi verirken ama tabii ki pull up/down yapıyorum.Mclr butonu da çlışıyor. Zaten bu dersleri F84 de çalıştırdım. Gayet güzel sorunsuz oldu. 628'e geçeyim artık dedikten sonra başıma bela aldım.Exprog "hex dosyası yüklenmedi " , "MCU bulunmadı" gibi bana haberleşme hatası gibi gelen şeyleri düşündürüyor.Karttaki exprog chipinde bir şey olsa F84 leri takınca da hata verir.Laptopun usb portu değiştirdim olmadı, desktop bilgisayara taktım gene olmadı.Yazılımın içeriğini geçtim,daha yükleyemiyorum ki !!!!!????Nasıl bir şey bu böyle?Göktuğ bey'e yazdım,programınızda hata vardır dedi kısaca.Eeeee dün akşam sizin programı yükledim hiç bir yerine dokunmadan yine yüklemedi.Ne yapacağımı bilmiyorum.Kartı acaba Expkit'e mi göndersem? bir sürü zaman ve para :(

kudretuzuner

Merhaba,
""MCU bulunmadı" mesajını aldığınız zaman PIC'i programlayıcıdan çıkarın, tekrar takın ve sıkıştırın. Muhtemelen görecektir. not :işlemin basit bir videosunu da yollarsanız hata mesajlarını da görebiliriz.

oguzerdal

Kudret bey bastırmaktan korkuyorum artık.Kart kırılacak.Zaten pinlerin portlarla olan bağlantılarını AVO metre ile kontrol ediyorum.Exprogda "Algıla" dediğimde MCU bulunamadı diyor. Dosyayı aç dediğimde Hex yüklü değil diyor. F84 ü takınca herşey gayet güzel çalışıyor. 628'in data sheetini incelerken B4 pini program bacağı oldğunu gördüm.Benim kartta B4 lcd'nin RS pinine bağlı.Acaba o mu zarar verdi? Yani bir 90 tl verip 3. 628'i alamam artık.