DERS 4 , DEVİCE SATIRLARI HATA VERİYOR.

Başlatan oguzerdal, 09 Ocak 2023, 20:09:58

onurinci

yıllar evvel 628 ile uğraşırken,bazıları PicStartPlus programlayıcıda hata mesajları veriyordu.

ilgili konuyu Microchip'e yazmıştım. hatırlayabildiğim kadarı ile FuseBit yani sigortalarda LVP OFF olmalı denmişti,

ikinci şık ise tavsiye ettikleri RB4 Pin'i bu LVP ile ilişkili idi,programlama esnasında bunu +5 Volt'a yada GND'ye çekin diye bir uyarıdada bulunmuşlardı.

sonradan yerli üretim PicKit2 programlayıcı alınca sorunlarım tamamen sona ermişti.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: oguzerdal - 27 Ocak 2023, 00:57:49Kudret bey bastırmaktan korkuyorum artık.Kart kırılacak.Zaten pinlerin portlarla olan bağlantılarını AVO metre ile kontrol ediyorum.Exprogda "Algıla" dediğimde MCU bulunamadı diyor. Dosyayı aç dediğimde Hex yüklü değil diyor. F84 ü takınca herşey gayet güzel çalışıyor. 628'in data sheetini incelerken B4 pini program bacağı oldğunu gördüm.Benim kartta B4 lcd'nin RS pinine bağlı.Acaba o mu zarar verdi? Yani bir 90 tl verip 3. 628'i alamam artık.
Merhaba,
PIC'i programlamak için pickit2 ye takarken bastırmaya gerek yok. Manivelayı açın PIC'i rahatça  yerleştirin ve minik manivela ile sıkıştırın. Ben bunu kast etmiştim. PIC programlama cihazına PIC'i takmak bu kadar zor olmamalı.

oguzerdal

Evet yanlış anlamışım. Bendeki kartda 18,20 ,14,8 pinli işlemciler entegre soketli. Ama PicKit 2 veya 3 alamam artık. Çok pahalı.

oguzerdal

ETE hocam ve değerli ustalar, dün Sonradan şöyle bir durumun farkına vardım: bildiğiniz gibi EXPKİT kartda LCD data bacakları B0 ---B3 , B4:RS  , B5:E  dir. 16F628 in de B4 bacağı programlama girişi. Burada da ilk derslerde led yak , butona bas vs... örneklerinde B4 ,B5 pinleri kullanılmıyordu. Ne zaman LCD örneklerine geçtim o zaman  chiplerde sorun oldu. Programlama hatası ortaya çıktı. Sanırım entegreler böyle bozuldu. Programlama ve LCD RS pini çakıştı. Yoksa sanırım Exprogda falan bir şey yok.Ne dersiniz? LCD yi söküp programlayıp ,sonra LCD yi yerine takmayı denedim ama tabii 628'ler maalesef sizlere ömür herhalde.Buna bir yorumunuz olur mu?

kudretuzuner

Merhaba,
PIC'ler öyle kolay kolay bozulmaz (aşırı bir voltaja maruz kalmadılar ise). Benim şöyle bir önerim olacak. Picleri kaliteli bir sokete itinalı bir şekilde yerleştirin. Ondan sonra pıkleri programlarken yani tak çıkar yaparken soketle beraber kullanın. Böylece PIClerin pinlerini fiziksel olarak fazla zorlamamış olursunuz. 

oguzerdal

Hocam ,ustalar iyi akşamlar.Yukarıdaki konuyu hatırlarsınız.Gittim yeni bir 16F628A aldım.Daha Expkit kartına takmadım  yine hayal kırıklığı yaşamaktan korkumdan. ETE hocam şimdi :
1-sizin gönderdiğiniz hex dosya hiç ellemeden Proteus 8.1 de çalışıyor.
2-yine aynı hex dosya benim karta yüklenmiyor.Anlattığım gibi MCU bulunamadı,hex dosyası
  yüklü değil gibi cevaplar veriyor.
3- aynı programı F84 ile yapınca hiç bir aşamada sorun çıkmıyor.Başka programlarda da ne yüklemede, ne başka bir yerde sorun yaşamıyorum.En azından Exprog,ledler, btonlar vs..herşey ok.
4- Şimdi kartı en iyi siz bildiğiniz için ,başka kimse yardım edemeyeceği için,F84 ü çıkarıp aynen 628'i takınca çalışacağı kesin mi? bence de öyle ,Göktuğ bey de öyle diyor ama....
5- o zaman PBP config. durumlarında mı acaba bir saçmalık oluyor? ama compile success dediğine göre bu da olmaz.

kusura bakmayın uzun oldu ama bu 628 bana kafayı yedirecek. Sizi de baskı altına alıyorum. Lütfen kusura bakmayın.

ete

Göktuğ'a benden selam ilet ve o kartı expkits'e yolla. Baksınlar belliki bir kusuru var.
Sen işin içinden çıkamıyorsun ben uzaktan bir şey yapamıyorum. Geriye tek bir yapabilecek onlar kalıyor.

İşlemcileri çalışma açısından aynı kefeye koyma. 16F84 çok eski teknoloji ve çok az özellikleri var. Bu nedenle programlanırken çok az akım gerektiriyor. 628 aynı kılıfta olmasına rağmen daha fazla akım ile programlanabiliyor. Bunu geçmişte yaşadığım problemlerden hatırlıyorum.
ELinde veya yakınında bir Pickit2 programlayıcı olsa ve onunla programlamayı denesen anlayacağız kim kusurlu.

Ete

oguzerdal

Hocam bir çocuğum daha olsun istemiyorum.Karttaki Exprog 877'yi programlıyor,4550 yi de öyle.Bu lanet 628in ne özelliği var anlamadım gitti.Kartı Adaptörle besledim,eski bozuk gibi görünen 628i programladı ama program saçma sapan çalıştı.Diğer 628i görmedi. İlk defa taktığım En yeni 628i ise yine Programlama başarısız dedi.
    Pickit2 500tl ,pickit3 ise 875 tl. Emekli maaşlarına zam gelirse belki alabilirm :) . Hangisini tavsiye edersiniz?

ete

Bir amatör için her ikiside yeterli. Pickit3 daha iyi olabilir.
Ancak bende her ikiside var aralarında bir fark göremiyorum çalışma açısından.

Ete

onurinci

Picproje'den bir arkadaşın üretimi https://www.expkits.com/?s=pickit2.htm almıştım.

on seneyi geçti.en ufak bir problem çıkarmadı.yalnız benim aldığım ilk varyasyonu idi üzerinde iki adet EEPROM takılacak soket vardı,resimdekinde bir adet var..

ete

Oğuzerdal,

Şöyle bir araştırma yaptım internette. Senin yaşadığın sorunları pek çok kişi yaşıyor.
Bunun sebebi geliyor yine programlayıcıya dayanıyor. Her kesin önerisi bir Pickit2 programlayıcı kullanılması yönünde. Sorunun asıl kaynağı benimde önceden belirttiğim gibi programlama voltajının yeterli olmaması burası kesin.

Aslında senin expkits kartın üzeerindeki programlayıcıda pickit2 nin bir değişik versiyonu bir ara üzerinde kafa yormuştum sık sık kilitleniyordu.
Her neyse Pickit2 nin arayüzünde Tools diye bir başlık altına değişik seçenekler bulunuyor.
Bunlar arasında "VPP First" veya "use VPP first program entry" şeklinde bir seçenek mevcut.
Bu seçeneği kendi arayüzünde ara bakalım bulunuyor ise onu aktif hale getir. Bu seçenek ne yapıyor onuda söyleyeyim. İşlemciyi programlarken beslemede verdiğin için işlemci hem çalışır durumda oluyor hemde programlanıyor. Voltaj veya akım bir yerde ikiye ayrılıyor ve böylece programlamaya yetmiyor. Bu seçenek işlemci programlanana kadar işlemciyi çalıştırmıyor. Böylece bütün akım programlamada kullanılıyor.
Bir dene sende de olması gerekir bu seçeneğin. Benim kart yanımda değil bakamadım.Ancak exprog.exe yi çalıştırınca bakıyorum güncelleme istiyor ama belirttiğim seçenek bir yerde gözükmüyor. Bir bak bakalım. EN azından bu bilgi pickit2 alınca işine yarayacaktır.

Ete

oguzerdal

Hocam tabii bu problem saddece benşm başıma gelmiyordur. Vallahi ben elektronik konusunda pic gibi değilimdir. Bayağı uğraştım gençken.( yok evvelce , hala gencim ). Göktuğ bey expkitdeki programlayıcı aynı pickit2 diyor ama herhalde ufak bir farklılık var mutlaka.Dahası, bu da ilginç bence : MPlabdaki asm programlarını sorunsuz yapıyor. Sorun benden değil çünkü sizin gönderdiğiniz basic, hex fileini de yapmadı.Usb den beslemeyi kesip adaptör taktım, hiç yüklenmeyen program yüklendi ( 1 defaya mahsus) ama saçma sapan çalıştı.Başka ilginçlik 877 veya 4520 lere kartla birlikte gelen örnekler yükleniyor.Sadece 628lerde bu olayı yaşıyorsun. Evde çok evvelden kalma bir TEKO pic program kartı buldum. Çalışmadı. Götürdüm, inşallah bakarlar yaparlarsa başka para vermem. Eninde sonunda pickit 3( alırım herhalde artık ) alırım ama bir tek bunun için niye 800-900 lira para vereyim bu ekonomik şartlarda? ama bence de Exprog'a mutlaka bir yama gellmesi lazım.Başka abukluklar da oluyor arada sırada, siz de farkındasınızdır. İlgilendiğiniz için çok teşekkürler.( forumda başka expkit sahibi yok mu yahu ??!!!   ) Bu arada harika bir kart bence .....

kudretuzuner

Merhaba,
Linkteki programlayıcıyı 10 seneden fazladır kullanmaktayım. Hiç sorun yaşamıyorum. Yalnız zif soket artık işlevini tam görmüyor. Bazen PIC 'i görmüyor. Ben de gevşetip pini basan yeri değiştiriyorum. Fakat konuyu okuyunca dikkatimi çekti benim kitte tasarım sonrasında eklenmiş KABA bir şekilde yüksek değerlikli kondansatörler var. Gelişi güzel lehimlenmiş. Belli ki sonradan ilave etme ihtiyacı hissedilmiş. Hafta içinde fotosunu çekip paylaşayım.
https://www.expkits.com/?s=pickit2.htm

oguzerdal

Kudret bey teşekkürler.Hepiniz bir olup bana sonunda Pickit2 aldıracaksınız. :D .Ne güzel mutlu bir şekilde F84 ile çalışıyordum.Keşke hemen 877 ve 4520ye geçseymişim.Anladığım kadarıyla böylelikle MPLAB otomatikman görecek sanırım. Hata ayıklama falan demiş. o nedir? Win10da çalışıyor mu? Benim expkit kartımda ICSP yeri var. O nedir? Özelliklerini okuyorum ama tam anlayamadım.
  Yüksek değerli kondansatörler büyük ihtimalle beslemeye destek,parazit engeli falan içindir.

kudretuzuner

Merhaba,
"expkit kartımda ICSP yeri var. O nedir?"
Aslında bu konuyu ETE hoca anlatsa daha uygun olur. Zira yanlış bir cümle kurmak istemem. Ben smd PIC ler ile uğraştığım için kullanmaktayım. ICSP için PIC'in 5 pinini kullanmaktayım.
1......  +5v
2......  GND
3......  MCLR
4......  DATA
5......  CLK
pinleri. PIC'in data kağıdında hangi pinlerin ne olduğu yazılı ona göre bağlantı yapılır ve PIC lehimli iken yerinden sökülmeden programlanır.   
Not: projeyi dizayn ederken PIC'in bu 5 pinini ICSP kullanmak için mutlaka dışarı alırım.
https://www.youtube.com/watch?v=QdqMhHr8qZI