DEPREM!!!

Başlatan ete, 06 Şubat 2023, 09:26:01

elektro77

Bence bu iş bundan sonrası için çözülür:,
Katlarda birbirinin üstüne gelecek şekilde çelik kasalar yapılmalı ve bu kasalar o kattaki herkesin içine sığabileceği kadar bir toplanma alanına sahip olmalı. Yada her dairede yine birbirinin üzerine gelecek şekilde olmalı. Bina yıkılsada bu kasalara bir şey olmayacak ve ezilmeyecek özelliklerde olmalı. Başka çözümü yok. Yönetmeliği hemen uygulanmalı. Ben bu fikrime tamamen güveniyorum.
Ayrıca şu japonların uyguladığı kolonların temeline konulan hareketli sistemden de yapılmalı.
Çelik kasalar halihazırda var olan binalara uygulanabilir ama japonların hareket eden kolonu hazır binalarda yapımı zor olabilir.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

alisumer

ne bir yönetmeliği çıkaracak mevkimiz var nede mütahitiz.anladığım ve yapabileceğimizi düşündüğüm şey üzerine kafa yormak istedim hepsi bu ! neyse konu gitti devam rutine.
Hep meraktan

elektro77

Alıntı yapılan: alisumer - 11 Şubat 2023, 16:41:58ne bir yönetmeliği çıkaracak mevkimiz var nede mütahitiz.anladığım ve yapabileceğimizi düşündüğüm şey üzerine kafa yormak istedim hepsi bu ! neyse konu gitti devam rutine.
Ali bey bu işleri enkaza dönmeden çözmek lazım. Göçükte kalan canlar olduktan sonra teknoloji ne kadar işe yarayacak.
Madem ki bu kadar duyarlıydınız bu işi neden sonraya bıraktınız?
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

alisumer

elektro derdin nedir çözemedim benimle kahvehane ağzı ile tartışarak rahatlamaya çalışıyorsanız yeri değil tartışılacak kişi de ben değilim.üstelik bu davranışınızla insanlarımızın ne kadar güzel muhalefet yapabileceği gerçeğini tekraren hatırlatıp aklımı başıma getirdiniz vazgeçtim projeden falan zaten uzatmayalım lütfen.
Hep meraktan

İlyas KAYA

Sağır yada dilsiz isen yada uyuyor isen yahut ağzına toz toprak dolmuş ise ses bir işe yaramaz.

Eğer enkaz üzerine radyo dalgaları gönderir ve geri alır isek tarama yaparak canlı ve cansiz ayrımını yapabileceğimiz bir şey olmalı. Çünkü rf kumandalar ve wifi cihazlar dahil betonlardan çok rahat geçer iken önünden canlı geçtiğinde sinyal dağılıyor. Belki bu bir fikir verebilir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

alisumer

evet onu düşündüm fakat mevcut radar yada rf algılama sistemlerinin çalışma mantığı hareket sonucunda oluşan sinyal kaymasına (doppler) dayalı olduğundan ve enkaz içerisinde yeterince hareket alanı olamayacağından bana pek kullanışlı gelmedi,tabi farklı teknolojiler varmı alanda bilmiyorum.gene ses dalgası ölçülesi ve altından kalkabileceğimiz birşey olarak geliyor aklıma tabi gönül isterki nefes sesini bile alabilecek bir teknoloji olsun.belirttiğiniz ikinci konuda ise haklısınız enkaz altındakilerin verilen komutu duyma konusu da çalışılabilir belki beton parçalarına temas ettirilerek ses dalgalarını titreşim olarak yüzey boyunca iletmek mantıklı olabilir böylece duymanın yanında enkaz altındaki birinin duvardaki ses titreşimini hissetmesi mümkün olabilir.
Hep meraktan

alisumer

neyse dediğim gibi konu hakkında bilgisi olan özellikle sistemin analog kısmı parça bilgisi devre montajı ve algoritma kısmında katkı sunmak isteyen olursa ben ücretsiz parça desteği sunmaya çalışırım sponsor bile ayarlarım.özelden de görüşebiliriz dilerseniz.bana sadece şu parçalar alınmalı devreyi ben kurarım vb tarzı yanıt verirseniz en azından şimdiye kadar duyarlı olmamamın cezasını kendime keserim. yapabilirsek testlerini irtibat kurabileceğim için PAK (polis arama kurtarma) da deneyebiliriz ve onaylanırsa da 10 tane şahsım adına bağışlarım değişik kurumlara. 
Hep meraktan

ahmet_zxc

bölgeden dün döndüm istanbuldayım.

maalesef tartışma diye bir terim dünyada sadece bi tek bizde var. nereye çeksek geliyor.
eskiler münazara ve münakaşa diye ayırmış bunu.
gelin istişare yapalım.

ama önce metadoloji denilen kısımdan başlayalım.
amariga yı yeniden keşfetmek yerine neler var ve nasıl yapılmış diye bakalım.

24 GHz dopler ile yapılabilir.
dopler geliştirilip kalp atışı duyacak hale getirilebilir.
ses ile yapılabilir.

24 GHz dopler işin teorisi bu
https://www.youtube.com/watch?v=pK4Hc_j3-XA

infineon un bu modülü alınıp denemeler yapabiliriz.
breathing rate and heart rate detection bölümüne bakın.
https://www.youtube.com/watch?v=lZGYJ0DJ2UE

bu da arduino projesi nefes tespiti..
https://www.youtube.com/watch?v=hx-wP4jU8a4

bu da çok efektif çalışabilir ama en önemli şeyden kimse bahsetmiyor.
donatılı betondan ne kadar geçer ve ne kadar mesefade iş yapar!
Seeedstudio module based on the radar heartbeat and breathing sensor - MR60BHA1 60 GHz
https://botland.store/medical-sensors/21262-mr60bha1-60ghz-mmwave-radar-module-respiratory-heartbeat-detection-seeedstudio-101990886.html

buyurun buradan devam edelim:
heartbeat breathing

ahmet_zxc

bu arada bi arkadaş şu cihazla yanımıza yardıma geldi ve çok işimize yaradı..

https://www.hepsiburada.com/rothenberger-su-kacagi-tespit-cihazi-pm-HBC000000ADH8

avuç içi kadar bluetooth mikrofon.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: alisumer - 11 Şubat 2023, 22:21:43neyse dediğim gibi konu hakkında bilgisi olan özellikle sistemin analog kısmı parça bilgisi devre montajı ve algoritma kısmında katkı sunmak isteyen olursa ben ücretsiz parça desteği sunmaya çalışırım sponsor bile ayarlarım.özelden de görüşebiliriz dilerseniz.bana sadece şu parçalar alınmalı devreyi ben kurarım vb tarzı yanıt verirseniz en azından şimdiye kadar duyarlı olmamamın cezasını kendime keserim. yapabilirsek testlerini irtibat kurabileceğim için PAK (polis arama kurtarma) da deneyebiliriz ve onaylanırsa da 10 tane şahsım adına bağışlarım değişik kurumlara. 

hocam pak bizim gibi insanların kurduğu, ismini verdiği ve yönettiği bir dernek, resmi bir kurum değil.
polis arama kurtarma deyince farklı anlaşılmasın.

ahmet_zxc

fransız ekipte ucu joistik ile kontrol edilebilen teleskopik kamera vardı.

matkapla ince bir delik delip 2-3 katı (yaklaşık 1,5m uzunlukta)inceleyebiliyorlardı

buldum bu ürün
https://www.oasisscientific.com/store/p674/5m-telescopic-pole-thermal-camera.html

alisumer

Bölgede çalışmalarınıza minnetterız teşekkürler .ben daha çok hazır bir ürün yerine özgün birşeyler geliştime derdndeyim.llaki her türlü teknoloji kullanılabilir olduktan sonra iş görür.benm bahsettiğim Pak EGM nin birimi belki başka da vardır bimiyorum.ben birkaç denemeyi kendim yapacağım kendi fikrimce uzun vadede sonuçları paylaşmaya çalışırım
Hep meraktan

alisumer

kafamda şekillendiğim yapıda sanırım tek bir işlemci ile sistemi hassas olarak çalıştırmak imkansız gibi ardışık işlem yapıldığından aynı anda 3 kanalı da okumak imkansız sesin geliş zamanına bağlı olarak harita çıkarılacağından , bende şöyle bir şey düşündüm 3 ayrı işlemci aynı harici saat sinyaline bağlı ve birebir aynı asm kodları çalıştıracak hiçbiri farklı zaman harcayan iş ve hesaplama yapmayacak (büyük ihtimal tüm işlemcileerin birbirini bekleyeceği ortak bir başlama sinyali osilatör harici kullanılması gerekecek) her örnekleme sonrasında timerde geçen süre , okunan analog ve dijital veriyi sıra ile (iletişim için SPI düşündüm) 4. bir işlemciye gönderecek orada belki bir harici hafızada  bu örneklemeler zaman sırası ile belli bir süre için kaydedilecek örnekleme süresi bittiğinde gerekli hesaplamalar da bu işlemcide yapılacak(şu an için aklımda çok net bir formül yok ama bulacağım) ve görsel taraf için kullanımı kolay olduğu için nextion ekran düşündüm elimde var zaten .deneme için 4 adethttps://www.roboshop.com.tr/ses-mikrofon-sensoru-modulu-yuksek-hassasiyetli-4-pinlisipariş verdim bunda hem analog hemde karşılaştırma çıkışı alınabiliyor sanırım.endişem ise 4 işlemcinin senkron çalışması için nasıl bir program yazmam gerekeceği konusu.deha önce hiç harici clock sinyali ile birden fazla işlemciyi senkron  çalıştıran oldumu aramızda en azından bana referans olur.
Hep meraktan

alisumer

ete hocam sizce teoride bir hata varmı tavsiyen yada uyarın varmıdır
Hep meraktan

ete

Deprem geçirmiş enkaz alanlarında çalışmadan, oradaki ortamı bilmeden bir cihaz geliştirmek bence yanlış. Kafamda bir çok şekil olmasına rağmen düşüncelerim tamamı değişti diyebilirim.
Sebep basit, ortam açık alan değil. Önün arkan beton veya enkaz. Bırak sesin geçeceği yer hava bile geçemeyen yerden ses duymaya çalışıyorlar. En iyi çalışan alet olarak genelde betondan betona ses iletişimini algılayan problu dinleme cihazları sanırım. Bunu da yapmışlar zaten. Ama daha iyisi yapılabilir. Bir defa sesin yönü diye bir şey yok öyle bir ortam yok çünki. Kapalı enkaz ile dolu bir ortamda bu işin nasıl yapılacağına odaklanmak lazım. Tek akıllıca cihaz dokunma yolu ise sesi , vurma seslerini , düdük sesini vs algılayabilecek aletler yapmak olur. Normal sesi bulunduğunuz yerden algılama yoluna giderseniz gürültüden başka bir şey algılayamazsınız. Bir kaç gündür dikkatlice kurtarma çalışmalarını izliyorum. Hem kurtarılma sahnelerini izleyip sevinmek hemde ne yapılabilir diye gözlemci olarak bakmaya çalışıyorum ki edindiğim intiba yukarıda açıkladıklarım.

Enkaz da, delik, tünel vs. açıp sese doğru ilerleyebilmen için yaklaşık olarak sesi az da olsa algılayabilmen ve yönünüde tespit edebilmen lazım. Önünde duvar şeklinde enkaz var. Ses boşluk ortamında yayılır ama ortamda boşluk yok enkaz var sadece. keşke boşluklu ortamlar olsa ve yıkılmamış binalardan kurtarma yapabilsek ama öyle bir durumda söz konusu değil. Türk insanının bina yada oturulacak mekan konusunda ne kadar cimri davrandığına bir kez daha şahit olduk. Köylerde durum içler acısı. Herkes uydu antenini koymuş arabasını çekimiş kapıya ama doğru dürüst sağlam bir ev yapıp içine oturayım dememiş maalesef. Bu işe kimse para harcamak istemiyor anlaşılan her nedense. İmkansızlık demeyin bana az çok herkesin bu imkanı var bana kalırsa ama harcamıyorlar. Çünki yıkılıncaya kadar oranın güvenli en azından oturulabilecek bir yer olduğunu düşünüyorlar. İhtimalleri hesaplamak yada gelecekte bir gün başımıza neler gelebileceği konusunda tahminde bulunmak ve ona uygun tedbirler almak gerekiyor. Konu başka yere döndü ama kısaca toparlamak gerekirse yapılacak en akıllıca alet dokunarak ses alan bunu kuvvetlendiren ve görsel olarak bir ses teması kurulduğunu belirten bir cihaz iyi olurdu diye düşünüyorum. Bunun için sesi iyi ileten bir prob (yaklaşık 100cm boyunda olmalı en azından ) üzerinde çalışılmalı ve bu yapıldıktan sonra devamı getirilmeli derim.

Ete