DEPREM!!!

Başlatan ete, 06 Şubat 2023, 09:26:01

ahmet_zxc

ilk 1 2 gün herkes şokta ve çok profesyonel ekipler dahil kurtarma başlamıyor.
çok az ekip 2. gün başlıyor ve genelde 3. gün ve sonrasında kurtarma başlıyor.

bu şartlarda aç susuz soğuktan yada sıcaktan bitmiş durumdaki kişiden ses çıkartmasını beklemek yerine; !

100 euro civarı nefes ve kalp atışını tespit edecek modüllerin linklerini verdim..

neden birlikte oradan yürümüyoruz?

o modüllerle ilgili tek tereddüt üm mesafe.. onu da bir şekilde denemelerde çözebiliriz .

alisumer

evet dediklerinize katılıyorum hocam benim aldığım basit mikrofonların işe yaramayacağını biliyorum enkaz ortamı için ben sadece algoritma açısından bir ses haritası çıkarmak istiyorum ilk etapta sonrasında kaliteli problar ile de aynı algoritma bikaç değişiklikle çalışabilir neticesinde.eğer 3 proptan aynı ses sinyalinin zaman farkını bulursam problara olan uzaklığı tam nokta olarak bulabileceğime inanıyorum.aklıma birtek üç tane ayrı işlemciyi yada FPGA tarzı bir işlemci ile çözüm geliyor FPGA bilgim yok maalesef.bina konusuna ise girmek dahi istemiyorum kadere imanı yanlış anlayan insanlar var maalesef böyle bir sürü örnek biliyorum tüm bina anlaşıyor kentsel dönüşüm için aradan bir kişi çıkıyor itiraz ediyor ben yıktırmam evimi,karşılığında 2 daire isterim falan diye binanın ayakta durmaya mecali olmadığı ilk bakıştan belli oluyor o derece yıllarca mahkemesi süren siteler mevcut istanbulda ne diyim Allah yardımcımız olsun.
Hep meraktan

alisumer

ahmet bey sizi anlıyorum ama linkini paylaştığınız 67ghz frekansın beton blokları içerisinden ilerleme ihtimali çok zayıf belki kilowatt seviyesinde antenlerle şöyle düşünebilirsiniz 2.4 ghz ile 5 ghz sinyalin odalar arasında çekim kuvveti çok fark ediyor beş altı kat betonun üstünden geçmesi bile olağan üstü olur.nefes yada kalp atışının  frekans kaymasını yakalamak için doğal olarak 67 ghz gibi mm dalaga boyu tercih edilmiş  beton üzerindeki her bir zerre sinyalini bozacak ve zayıflatacaktır.daha düşük frekansların ise geçme ihtimali var fakat bu seferde daha büyük hareketleri algılayabilirler maalesef.bu yüzden de ne kadar gelişmiş ekipman olursa olsun ses sinyali vazgeçilmez,üstelik ses sinyali bir tek havada yayılmıyor tüm maddeler üzerinde az yada çok yayılabiliyor buna beton yada toprak dahil.bu yüzden ses ile bu kadar ilgileniyorum.
Hep meraktan

ahmet_zxc

özel kuvvetler bina içi özellikle rehine operasyonlarında duvar arkasındaki kişileri tam olarak görüp ateş ediyor.
bana kalırsa 24 yada 60GHz birşeyleri alıp denemeye başlamalıyız.

ille ses ten devam edelim derseniz;

ses tespiti için açık arazide Keskin Nişancı Tespit Sistemi var ordumuz kullanıyor ama onda bile 3 boyutlu harita lazım.
yankı ve yansımalar sistemi karıştırıyor. düzeltme için 3 boyutlu harita kullanılıyor.

ille ses ile ilerleyelim dersek önceki mesajımda söylediğim
https://www.hepsiburada.com/rothenberger-su-kacagi-tespit-cihazi-pm-HBC000000ADH8

bu cihaz ın bir benzerini yapmaya odaklanabiliriz. sonrasında bunu 3 5 boyutlu hale dönüştürebiliriz..

dediğim gibi 3 günde insanların sesi çıkmamaya başlıyor ve onu çoook daha hassas duymamız gerekebilir.
insan varsa yaşıyorsa bir şekilde çıkarırız gerisi kolay.

alisumer

dediğim gibi aldığım mikrofonlar sadece teorinin çalıştığının ıspatı için tabiki ilerleyen süreçte piezo algılama probları gibi daha hassas malzemeler kullanılacak.sadece takıldığım nokta programlama ,probları okuyan işlemcilerin senkron çalışıp çalışamayacağı.birde harita çıkarmak için trigonometri hesaplarının nasıl yapılacağı şimdilik elimdeki imkanlar ile denemeye değer gibi bakalım.
Hep meraktan

alisumer

kafamda şöyle bir plan var her bir sensör okuduğu analog değeri timer1 değeri ile eşleştirip tutacak bu işlem sallıyorum 5 saniye sürecek (anlamlı bir süre için ram miktarı yetecekmi bilmiyorum şu an) tüm analog veriler ve zaman verileri kaydedildikten sonra ortaya tablolanabilir bir dijital ses dalgası çıkacaktır.(bu halleri ile bir bilgisayarda exel tablosu ile bile 3 sensöre gelen benzer sesi bulabiliriz zaman farklarını hesaplatabiliriz)işlem 4. bir mikro işlemcide yapılacaksa  her bir sensörden okunan değerlerin eşit olması beklenmediğinden (kimi az ses alacak kimisi fazla)böyle bir karşılaştımayıı çözmek çok zor olacağından ilk sensörden ilk 20 okumanın ortalaması alınacak,diğer sensörlerin de sırası ile ilk baştan başlayarak belli bir hata payı ile eşleşmeyi bulana kadar birer birer kaydırılarak 20 verinin ortalaması alınacak böylece veri uyuşmasından ziyade 20 okuma sonucu oluşan ses dalgasının benzerliği karşılaştırılacak.eşleşen ortalamaların başlangıç süreleri karşılaştırılacak   sadece dalga formu benzer olan sesler eşleştirilecek yani.benzeşen veriler bulunduktan sonra başlangıç zamanlarındaki fark hesaplanarak alınan benzer sesin sensörlere olan uzaklıklığı xy düzleminde çıkacaktır diye tahmin ediyorum.en azından exell işi daha kolay halledilebilir gibi böylece işlemcilerin senkron çalışma zorunluluğu da kalmaz ne diyorsunuz.
Hep meraktan

İlyas KAYA

Bana kalırsa bu sistemler zaten Turkiyede yerli olarak üretiliyor. 70 kusur adet envanterde var muhtemelen sayı artacaktır. Bu kadar çok ihtiyaç olacağı tahmin edilemedi demek ki.

Suan asıl sorun canlıyı bulmak yeterli gelmiyor. Çünkü bulunsa bile güvenli bir şekilde ulaşmak , demir kesmek , beton kırmak çok uzun bazen 24 saati bulabiliyor. Asıl sorun bence bu.

Ekipler spiral ile çok dar alanlarda demir kesmeye çalışıyor.
Bu demirleri indiksiyon ile nasıl keseriz , betonu nasıl daha hızlı kırarız? Bu çok daha önemli.

Mesela betonu 10cm parçalar halinde bir rezonans darbesi ile nasıl kirabiliriz? Darbe matkaplar veya küçük beton kiricılar dayanmıyor.

Yüksek frekans ile demir eritilebiliyor ise beton da kırabilir diye düşünüyorum.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

elektro77

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 15 Şubat 2023, 22:17:12Yüksek frekans ile demir eritilebiliyor ise beton da kırabilir diye düşünüyorum.

O zaman HARP ı yapmış oluruz gibi geldi bana.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: elektro77 - 16 Şubat 2023, 09:49:51O zaman HARP ı yapmış oluruz gibi geldi bana.

Deprem doğal mı değil mi tartışılır ancak betonlar normalde yük ve eşya taşır iken depremin erkisi titreşim ve sürtünme kaynaklı toz gibi un ufak parçalara bolunebiliyor bunu gördük.

Muhtemelen aynı etki kısa mesafe de de yapılabilir. Kaldı ki jet tasi ( diğer adı canavar diyorlar) ile demir kesmekten ise, indiksiyonlu bir kesici çok ise yarar diye düşünüyorum.

Elektrikli demir makasları kazılan alana giremediği için kullanilamiyor. Küçücük alanlarda jet taşı çok büyük tehlike.
Bir patlasa kurtarma ekibindeki arkadaşı da ciddi yaralar hatta öldürür.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

onurinci

Çanakkale Seramik fabrikasında iki adet Ultrasonik cihaz görmüştüm.80 yılında,band'tan karpuz büyüklüğnde Kaolin maden cevheri geliyor.tel kafes kapanıyor.operatör düğmeye basıyor ve 3 saniyede toz bulutu dağılıyor,koca kaya bildiğin Pudra olmuş.benimki sadece görsel anı hakkında bir bilgim yok.