Expkits Piccit2 Sorunu ve devre şemam

Başlatan elektro77, 04 Mayıs 2023, 12:11:27

elektro77

Aşağıdaki devre şemasında ıcsp girişinden hex i bir kere yükleyebiliyorum. Devre çalışıyor. Fakat daha sonra pice ulaşamıyorum. Yani piccit2 pici görmüyor. Sebebi ne olabilir?
Kullandığım programlayıcı 18F2550 li expkits piccit2 klon.

"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

kudretuzuner

Merhaba,
Laptop ile yükleme yapıyorsanız PC niz şebekeye bağlı olsun. (adaptör takılı olsun) Zira ben de bu problemi bu şekilde çözmüştüm. Hatta aynı programlayıcının eski versiyonu var üretici sonradan PCB üstüne dışarıdan yüksek kapasiteli kapasite koymuş. Bir başka olasılık da PIC'in pinleri ZİF sokete tam oturmuyor veya temas etmiyor olabilir.

ahmet_zxc

elektro77

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 04 Mayıs 2023, 12:42:22Merhaba,
Laptop ile yükleme yapıyorsanız PC niz şebekeye bağlı olsun. (adaptör takılı olsun) Zira ben de bu problemi bu şekilde çözmüştüm. Hatta aynı programlayıcının eski versiyonu var üretici sonradan PCB üstüne dışarıdan yüksek kapasiteli kapasite koymuş. Bir başka olasılık da PIC'in pinleri ZİF sokete tam oturmuyor veya temas etmiyor olabilir.

Pic LQPF44 yani smd ve ıcsp girişini kullanıyorum.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 04 Mayıs 2023, 13:33:36https://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/DS-51792B.pdf

Target Circuit Design Precautions

mclr deki malzemeleri söküp denermisin.
Denedim şimdi. Olmadı. Hatta ayrıca transistörlerin base indeki dirençleri de söktüm yine olmadı.

elektro77

Sorunu çözdüm. Hiç bir sorun yokmuş çünkü.
Bir ara + besleme kablom elimden kayıp bir yerlere temas etmişti. O ara pinlerden biri bozulmuş olabilir.
Pic i değiştirince defalarca kez program atabildim.
Yardımcı olan herkese Çok teşekkür ederim. Hata bendeymiş.

ahmet_zxc

yani çok basit bir kablo yada pinheader problemi değilse ,

a pic bozuk
b programlayıcı bozuk

ikisinden birini değiştirip denemen lazım