STEP MOTORU 180 DERECE İLERİ VE 180 DERECE GERİ HAREKET ETTİREBİLME YARDIM İSTEM

Başlatan veli dayı, 29 Mayıs 2012, 14:39:26

veli dayı

Arkadaşlar step motoru 180 derece döndürüp tekrar 180 derece geri çevirmek istiyorum ama beceremedim bir türlü ileri ve geri 360 derece hareket ettirebiliyorum.ama 180 derecelik hareket kontrolü yapamıyorum bir yardım edermisiniz

yapabildiğim kadarının dosyalarını koydum ama 180 derece ileri döndürdükten sonra her şey kitlenip kalıyor.

ete

1,8 derece/Adım lık bir motora 200 puls verirsen 360 derece döner. 100 puls verirsen 180 derece döner. Aynı şekilde ters yönde 100 puls verirsen yeniden sıfır noktasına gelir. Prensip budur. Motor yarım adım modunda çalışıyorsa 400 puls 360 derece , 200 puls 180 derece olacaktır.
Ete

veli dayı

hocam cevap için teşekkür ederim. hızlı cevap alacağım diye birkaç siteye aynı soruyu sormuştum yine en hızlı siz cevap verdiniz.fakat
ben program üzerinde mantık yürüte yürüte cevabını buldum.( hatta  yarın hemen programın kodlarını  koyabilirim.).fakat cevabını bulmama rağmen bir kaç siteye birden nasıl haber ulaştırabilecektim ki mesai de bitmek üzereydi.(fırsatta bulmadım.).

olsun biz yinede olayın iyi tarafını söyleyelim.azmettim mantığını çözdüm.motora ne yaptırıyorsan aynı kodları bu sefer aşağıdan yukarıya yazacakmışım demek ki.ileri geri mantığı bu imiş bunu anladım.kendi kendime çözdüm olayı eeeee  kimin öğrencisiyiz hocam.
    tabiki de erol tahir hocamızın.

ete

Anlattıklarına bakılırsa sanki motoru ters yönde nasıl çeviririz sorusunu sormuşun gibi cevaplamışsın.
Soruyu böyle sorsa idin cevabım daha çabuk olurdu. Hatta konuyla ilgili projemide incelesen oradan da görebilirdin.
Motora kodları ters sıra ile verirsen motor geri döner elbette. Ama sorunu 180 derece ileri geri nasıl döndürürüm diye sorunca daha ziyade 180 derece ye konsantre olmuşum.

Ete

veli dayı

yok hocam soru sizin anladığınız gibi 180 derece ileri ve geri olacak.ben önce ileri kodlarından 180 dereceye kadar olanları aldım.bu ileri 180 derece kodalrım oldu bu kodları bu sefer aşağıdan yukarıya yazdım 180 derece geri döndüren kodlar oldu ben ikinci yazımda hızlıcana yazıvereyim diye yazılar öyle döküldü.

herşey için teşekkür ederim