usb

Başlatan hasanb, 30 Mayıs 2012, 23:09:34

hasanb

Benim bir projem var ama nasıl yapacağımı bulamadım.hatta çözemedim.Şimdi usb 1 tane ledi yakıp söndürmem gerekiyor.Bunu normalde yapa biliyorum ama önemli olan usb den olması hocamın derslerinde yoktu. Formu araştırdım 2 3 kişi yazmış ama tam cevap değil hatta hocamda yazmış ileri ki zamanlarda ola bilir diye
yapmam gereken bilgisayardan veri göndermek ve led i yakmak usb den.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ete

USB kontrolü basic için çok teferruatlı bir işlem. İmkansız değil ama normal şartlarda ancak deveye hendek atlatarak USB kullanabiliyorsunuz. İşin içinde USB.ORG un koyduğu lisans kurallarıda girince benim için cazibesini ortadan kaldırıyor.
İlla USB kullanacak diyorsanız iki seçeneğiniz var.
Birincisi Proton basic de sanırım örnekler arasında bir sistem verilmiş. Ben bakmadım bakanlardan duyduklarımı söylüyorum. Aramızda Proton kullananlarda var onlar net bir cevap verebilirler. O örneği alıp işine yarayacak hale getirebilirsin.
İKinci alternatif FT232 (RS232==>USB) çevirici kullanarak bir devre tasarlayabilirsin.
Burada zor olan FT232 yi kendi sistemine adapte etmektir. Picproje de yanılmıyorsam bu konu ile ilgili bir iki arkadaş çalışma yaptı ve başarılı oldular.
Bir üçüncü alternatifde aklıma geliyor. Oda hazır USB==>RS232 çeviricisi kullanarak bir sistem yapmak. Program nasıl olsa usb den bir led yak demiş bu 3 alternatif de aynı işi yapacak. Yani USB den kontrol edilen bir ledi yakacak sonuçta.
İşin Yazılım kısmına bir göz atacak olursak,
- Bana göre iki ayrı programın olması gerekiyor. Birincisi PC de çalışacak ve USB ye yollayacağı Ledi yak emrini USB pinlerine kadar ulaştıracaktır.
- İKinci program ise yapacağın bir mikro işlemci kartı ile çalışacak ve USB den gelen Ledi yak emrini alıp kart üzerinde bulunan led'i yaktıracak. Aslında belkide işlemciye gerek olmadan da bir led yaktırılabilir. AMa bence daha zor olacaktır bunu yapmak. Bu nedenle oraya basit bir işlemci koyup onu PC ile USB portu üzerinden seri yoldan haberleştirip Ledi yaktırabilirsin.

PC yazılımını şayet biliyorsan VB ile yapabilirsin. Belkide hazır bir yazılım bile internette bulabilirsin. Önce onu araştır.
Gerisini burada ortaya çıkartabiliriz. Sen biraz araştır sonrasında ne yapacağımıza bakalım.
Ete

hasanb

hocam 3 yol mantıklı kolay yoldan olur.ama diğer yollarını da gözden geçireceğim bi bakalım neler bula biliriz.Araştırayım cevap için teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim.