seri bağlı led içinde direnç kullanımı

Başlatan kotan04, 04 Nisan 2024, 08:40:11

kotan04

merhaba arkadaşlar 4 adet 2.8v 800mA bağlı bir devrem var ledlerden biri arızalı seri halde ledler 11,2 volt 800ma ile sürmem gerekiyor arızalı bir led yerine direnç kullanarak aynı gerilimi vermem gerekmekte nasıl bir hesap yaparak direnç belirleyebilirim.

ledlerimin maksimum sürüş akımı 2000ma ve soğutucum bu iş için yeterli .
11.2 volt altında sürücüm problem yaratmakta onun için böyle bir çözüm üretmem gerekiyor .

elektro77

Bunu led yerine 1 watt 1K bir potansiyometre bağlayıp akımı ölçerek çözebilirsiniz.
Amam hesabını bilmiyorum. Ben bazen bu durum için 10-100 Ohm arası 1watt bir direnç kullanıyorum. Ama sonrasını hiç bilmiyorum. Çünkü bunu yaptığım cihazlar bende durmuyorlar. Diskolarda kullanılan 108 ledli ışıklar da yapıyorum bazen bunu. Ama her seri bağlı dizideki led sayısı sizdeki gibi 4 değil. Bazılarında 8, bazılarında 12 led oluyor.
Dediğim gibi 1w bir pot bağlayıp potuda ampermetreden geçirip 800mA i görmeye çalışın. Sonra potu söküp o an kaldığı değeri multimetre metre ile okuyun ve o değerde bir 1w direnç bağlayın.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"