RF Kumanda Sifreleme

Başlatan aRci, 01 Temmuz 2024, 10:02:08

aRci

Merhaba
Verilerin sifrelenmesi nedemek bunu aciklaya bilirmisiniz mesala 10byte veri gönderirken bu verileri nasıl sifreleriz.
Güneş paneli takip sistemi yapmak istiyorum. Kontrol devresi vs hazır farklı olarak panelin çalışmasını takip ve hatta sulama başlat yada durdur şeklinde bazı kumanda fonksiyonlarında RF ile uzaktan 2 yada 3km civarı bir mesafeden kontrol edilecek. RF olarak Lora modülü kullanacağım elimde e32 ve Ra.01 modeli var bunun ile gönderilen verileri nasıl şifreleme yapabilirim. Bu tarz RF kumandada verinin kopyalanmasıni nasıl engellerim bir yöntemi varmı.
Teşekkürler

zeus48

Yanlış hatırlamıyorsam Ete hocanın rf konusunda katı kuralları var . Bu platformda rf konusu paylaşımı istemiyor. Kötü amaçlı kullanıma açık olduğu için.   
Meraktan soruyorum senin kuyunun kodlarını kim,neden kopyalasın . Onca zahmete değermi ?

Bende yaptım kuyu kontrolü akarsuyu olmayan köylere depo ile dalgıç arasına 10 yıldır çalışıyorlar.
Kimse kopyalama zahmetinde bulunmadı.
Bilgi amaçlı yazıyorum.Nasıl şifrelendiğini yada şifrelenebilirmi bilmiyorum. İllaki korunmak istiyorsun
alıcıya bir algoritma yazarsın vericiden her seferinde farklı data gönderirsin.

aRci

Alıntı yapılan: zeus48 - 01 Temmuz 2024, 14:55:23Yanlış hatırlamıyorsam Ete hocanın rf konusunda katı kuralları var . Bu platformda rf konusu paylaşımı istemiyor. Kötü amaçlı kullanıma açık olduğu için.   
Meraktan soruyorum senin kuyunun kodlarını kim,neden kopyalasın . Onca zahmete değermi ?

Bende yaptım kuyu kontrolü akarsuyu olmayan köylere depo ile dalgıç arasına 10 yıldır çalışıyorlar.
Kimse kopyalama zahmetinde bulunmadı.
Bilgi amaçlı yazıyorum.Nasıl şifrelendiğini yada şifrelenebilirmi bilmiyorum. İllaki korunmak istiyorsun
alıcıya bir algoritma yazarsın vericiden her seferinde farklı data gönderirsin.
Beni yargılama niza gerek yok aslında eleştiri olarak da katkı sağlamayan bir paylasim yapmışsınız
Ben veri şifreleme nasıl yapılabilir diye sordum kimin benim ne için kullanacağımı pekde klgilendirmez bugün kuyu derim yarın başka birşey örnek vermek istemiştim.

ete

RF Konusunda özellikle kod paylaşımı konusunda kural koydum sebebinide açıkladım.
Ancak bilgi akan su gibi yolunu buldukça yayılıyor. Kurlaında çok fazla anlamı kalmadı gibi gözüküyor. Yinede kurala devam ediyoruz.
Mesajlarda kırıcı sözler söylememeye dikkat etmenizi rica ediyorum. Aynı kıvılcım gibi sözler karşılıklı atışmalarda kıvılcım etkisi yaratıyor bundan hoşlanmıyorum. Burada sakin sakin konuları tartışalım istiyorum.

Şifre meselesine gelince, bu konuyu daha önceden derinlemesine araştırmadım. Ancak mantığımla hareket edecek olursam şifreleme, benim için herkesin bildiği yada anladığı bir veriyi kimsenin anlamayacağı bir formata sokma şeklinde bir anlam taşıyor. Bu işinde türlü türlü yolu olsa gerek.
Aklıma gelen bir yöntemi ben açıklayayım farklı yöntem bilenler veya bulanlar açılarlarsa bilgi dağarcığımız genişler diye düşünüyorum.
Örnekle açıklayayım. Böylece bilinen verinin nasıl bilinmeyen şekle döndüğünüde görmüş olalım.
Elimizde $56 şeklinde bir veri olduğunu varsayalım. Bu veri yi önce $20 ile XOR işlemine sokalım
$56 XOR $20= $76 görüleceği üzere elimizdeki rakam aslında $56 iken $76 ya dönüşmüş oldu.
Şimdi bu sistemi nasıl kullanacağımıza bir bakalım.
1. ELimizdeki veri yi önce $20 ile XOR işlemine sokacağız ve elde ettiğimiz değişen rakamları karşıya yollayacağız.
2. Alıcı tarafında alınan her bir byte verisi önce $20 ile XOR işlemine sokulup öyle kullanılır hale getirilmelidir. Örneğimizde $76 olan değişmiş veri $20 ile XOR lanır ise yeniden 56 bilgisine ulaşılmış olacaktır.
Bu kadar basit. İşlem olarak da çok zor değil ama etkili sonuçlar alınabilecek bir yöntem.

İşi biraz daha zorlaştırabilirsiniz. ($56 XOR $20)+$0F=$85 şeklinde veren tarafta bir işlem yapılır alan tarafta ise  ($85-$0F)XOR $20=56 şeklinde asıl sayıya dönüş yapılabilir.

Alternatifleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

Ete

aRci

Merhaba solar takip için bir kurulum yaptım. RF için şifreleme henüz yapmadım.