V

WinPic800 hatası için yardım.

Başlatan vardar07, 03 Haziran 2012, 22:42:06

vardar07

Selam arkadaşlar 16F628A pice 5 veya 6 sefer yapmış olduğum derlemeleri(HEX dosyalarını ) yükleyip sorunsuz şekilde çalıştırdım. Fakat internetten indirmiş olduğum bir hex  yükledim. sonuç alamadığımdan tekrar kendi derlemelerimi yüklemeye çalıştığımda aşagıdaki resimdeki hatayı veriyor sebebi nedir. birde diğer resimde on off nasıl oluyor, bir diğer resimde kullanmış olduğum yükleme cihazı. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
not: Hatadan sonra çalıştırdığım  devreler çalışmaz oldu.

ete

Hemen belirteyim, yandaki kutucuğa işaret koyarsan o özelliği açmış oluyorsun. Koymaz isen kapatmış olursun.
Sorunun bir çok nedeni olabilir. Birincisi 16F628A bozulmuş olablir.  İkincisi A serisi entegrelere kod koruması yaparsanız onu tekrarda silmek dafa fazla akım gerektiriyor. Senin kullandığın JDM gibi programlayıcılar bu akımı üretemiyorlar. BU nedenle geri sislinmesi çok zor oluyor yada olamıyor. Bir başka programlayıcıda denemedikten sonra bunu anlayamazsın. Tavsiyem PicKit2 programlayıcı kullanmanız yönündedir. 16F628A da LVP özelliğide mevcuttur. Bu özelliği kapatmanız gerekiyor. Ancak programlayıcı üzerinde LVP bacağının da 1K dirençle GND ye çekili olması gerekir. Gördüğünüz gibi sebep çok. Arayıp bulmak gerekekiyor. Bana kalırsa öncelikle bir Pickit2 programlayıcısında işlemciyi silmeye çalışmalısın. Şayet silip yeniden programlayabiliyorsan o zaman kullandığın JDM tipi programlayıcıda sorun aramaya başlayabilirsin.

Ete

vardar07

Çok teşekkür ederim dediklerinizi dikkate alıp deneyeceğim.

vardar07

Alıntı yapılan: ete - 04 Haziran 2012, 06:52:22
Sorunun bir çok nedeni olabilir. Birincisi 16F628A bozulmuş olablir.  İkincisi A serisi entegrelere kod koruması yaparsanız onu tekrarda silmek dafa fazla akım gerektiriyor. Senin kullandığın JDM gibi programlayıcılar bu akımı üretemiyorlar. BU nedenle geri sislinmesi çok zor oluyor yada olamıyor. Bir başka programlayıcıda denemedikten sonra bunu anlayamazsın. Tavsiyem PicKit2 programlayıcı kullanmanız yönündedir. 16F628A da LVP özelliğide mevcuttur. Bu özelliği kapatmanız gerekiyor. Ancak programlayıcı üzerinde LVP bacağının da 1K dirençle GND ye çekili olması gerekir. Gördüğünüz gibi sebep çok. Arayıp bulmak gerekekiyor. Bana kalırsa öncelikle bir Pickit2 programlayıcısında işlemciyi silmeye çalışmalısın. Şayet silip yeniden programlayabiliyorsan o zaman kullandığın JDM tipi programlayıcıda sorun aramaya başlayabilirsin.

Ete

Öncelikle kahrımızı çektiğiniz için teşekkürler. Bendeki cihazla (16F628A da LVP özelliğide mevcuttur. Bu özelliği kapatmanız gerekiyor) bu işlemi gerçekleştiremezmiyiz. eğer olursa nasıl olması lazım.Bugün PicKit2 programlayıcı almak için antalya piyasasında yok birkaç usb li cihaz var onun içinde 50 tl civarı fiyat verdiler. amatör olarak bu iş içinde elde bir cihaz varken
ikincisi biraz lüx olacak gibi geldi. İllaki olması lazım derseniz alacağız yolu yok. Sizin öneriniz nedir. LVP bacağı hangisi deneme yapsak olurmu.
not: yeni bir pic edindim deneme amaçlı 2sefer yükleme (kendi derlememiz.) yaptım problem yok.

ete

Yanlış hatırlamıyorsam 16F628 in 10 nolu pini LVP bacağıdır aynı zamanda. Bu bacağın 1K ile GND ye bağlanması gerekir.
Programlayıcıda ZIF soket de 10 nolu pine denk gelen bacağı kontrol et. Bakalım bir dirençle şaselenmişmi?.
Normal şartlarda 16F628 in 5 Nolu pini ile 10 nolu pini arasında 1K direnç olması gerekir.

Bu kontrolde pozitif çıkarsa yada direnci bağlamana rağmen aynı sonucu alıyorsan ya işlemcin bozuk yada programlayıcı bu işe uygun değildir. Yenisini almak için kararı kendin vermelisin.

Ete

vardar07

Hocam 10 nolu pin RB4(PGM)Pinimi oluyor. Resimdekine göre öyle oluyor sanırım.

ete

LV PGM dir o bacak. Normal de bizim programlayıcılar programlama voltajını MCLR pininden verir. Low Voltaj olunca 10 nolu pinden verilmesi gerekir.

Ete

vardar07

Dediğnizi yaptım 10 nolu pini 1k dirençle gnd ye çektim gene olmadı dediğiniz gibi pic ya patates baskı yada yüklediğimiz içeriğini göremediğimiz hexten dolayı.Anlaşılan yükleme yapmadan önce nedir ne değildir araştırma yapmak lazım. Teşekkürler

ete

Son bir deneme daha yap istersen onda sigorta ayarlarından MCLR_OFF yap.
Bazen MCLR ON olursa işlemcideki program çalışıyor ve programala modundan çıkıyor.
Bir dene bakalım ne olacak.
Ete

vardar07

programlayıcı (winpic800) ayarlarından off yaptım olmadı birde derlemeden değiştirip yapsak olurmu onu deneyeceğim. sonuçta olmazsada önemli değil. Şundan dolayı malzemeyi değişik bir yerden aldım öncekinde pic16F628A yazıyordu şimdikindepic16F628A-04 yazıyor demekki önceki patates baskı görünüyor başka programcı buluncaya kadar merakımız içimizde kalacak.

ete

A serisi yeni nesil entegrelerdir. A olmayanlarda 04 yazanlar yalnızca 4Mhz e kadar kristalle çalışırlar. /20 yazanlar 20 Mhz de çalışabilirler. Ama A serisi sınırlama olmaksızın hepsi 20 Mhz'e kadar çalışabilir. Bence patates baskı değildir .

Ete

vardar07

Derlemeyi değiştirip tekrar denedim gene olmadı  cevabınızda patates olmadığını yazıyorsanız ya pic atta oldu yada benim programlayıcı  kodludan sonra silip yazamadı. Ancak pici Winpic tanıyor oku dediğimde içini boş gösteriyor. Neyse başka bir programlayıcıda test edinceye kadar yapacak birşey yok . Teşekkürler.