220v Ac 12V Dc mini trafo sorunu

Başlatan oguztkn, 15 Ağustos 2024, 09:11:28

oguztkn

Arkadaşlar merhaba,

Bir projede resimdeki mini trafoyu kullandık. Pcb çizimi direk oturacak şekilde yapıldı. Kartlar dizildi her şey tamam gibi duruyor ama rastgele test ederken bir çalışanın bir daha çalışmadığını gördüm. Konu aşırı akım çekilme sorunu olmadığını düşünüyorum çünkü devre bir adet nrf5832 ve rf433 mhz alıcı var ikiside 78l33 ile besleniyor. Bir de bildirim ledi var 3mm.

Enerjiliyken incelediğimde giriş kondansatöründe 310v görüyorum. Ama çıkış yok. Bir tanesini dağıtım karttaki diyot kontrolü , direnç değerleri kontrolü, trafo kontrolü yapıyorum hepsi sağlam olarak görünüyor. Bu olayın sebebi sanırım trafoyu süren pwm kontrolcüsü. O da çin malı dandik olayına dönecek ise şuan çalışanların gerçekten sağlam olduğunu nasıl test edebilirim ? 1000 adet yapıldı , hepsini test etmeye razıyım ama emin olma durumu hakkında fikirlerinize talibim.

Kullanilan trafonun resmi :

ete

Basit bir sitching mod güç kaynağına bu kadar güvenmek bence hata. Zira bu güç kaynağının çıkışına hiç skop ile baktınızmı?. Aşırı bir gürültü görmeniz kuvvetle ihtimal ki işlemciler bu gürültü altında sıhhatli çalışmazlar. O çıkışın stabil hale getirilmesi gerekir.
Bir çalışan bir daha çalışmıyor ise ya aşırı akım çekiliyordur yada burada senin anlatımından göremediğimiz başka bir olay gerçekleşiyordur. Bana kalırsa yapılacak en iyi şey kartın birisinde bu güç kaynağını ana devreden ayırıp en azından çıkışında 12V görebiliyormusunuz ona bir bakın.
Göremiyorsanız işiniz gerçekten zor demektir.

Ete

ahmet_zxc

öncelikle çalışmayan hangi sebepten çalışmıyor onu tespit edin.
sonra orjinal malzeme ile değiştirin.
cihaz ömrünü malzeme kalitesi yani silikonun kalitesi yada kalınlığı belirler.
bir tanesinde problem var ise zincir kopar.

çalışanların gerçekten sağlam olduğunu nasıl test edebilirim. osilaskopla çıkışına bak belli değerler ve dalga formu belirle altını geçirme üstündekileri geçir.
tam yükte 1 saat yarım yükte 3 gün test et çalışıyorsa çalışıyordur.

ayrıca birçok led driver devresi tam sınırda çalıştırılır. led lerden çok çektik. sonra yeni cihazların birer direncini değiştirerek devrenin %80 yükte çalışmasını sağladık. sürücü bozulma yada led bozulma işi bitti.

bu devrede sınırda çalışma durumu varmı onu kontrol etmen, varsa biraz kısman gerek.

oguztkn

trafonun üzerindeki led den takip ediyorum enerji verdiğim gibi bazıları bir kerede on konumuna geçiyor bazıları kırparak (arabanın marşının uzaması gibi) geç on konumuna geçiyor. Karttan mı diyerek başka çalışan (enerji verildiği gibi hemen on konumuna geçen trafo ile) bir karttaki trafo ile yer değiştiriyorum kart ile bağımsız olduğu ortaya çıkıyor. Şimdi bir tanesi 220 verdiğim gibi baya bir açmaya çalışıyor kendini bazen 1 dakika bazen 5 dakika sonra on konumuna geçiyor o zamana kadar hep çıkış voltajı oturmuyor üzerindeki led kırpıyor. Başlarda kırparak da olsa çalışan sonra hiç açılmayanın içini açtım tek tek ölçüm yapıyorum diyot direnç gibi sağlam duruyorlar. Enerji verince giriş kondansatöründe 310v da görüyorum. Anlayamadım derdini ?

rexo

Alıntı yapılan: oguztkn - 15 Ağustos 2024, 11:34:11trafonun üzerindeki led den takip ediyorum enerji verdiğim gibi bazıları bir kerede on konumuna geçiyor bazıları kırparak (arabanın marşının uzaması gibi) geç on konumuna geçiyor. Karttan mı diyerek başka çalışan (enerji verildiği gibi hemen on konumuna geçen trafo ile) bir karttaki trafo ile yer değiştiriyorum kart ile bağımsız olduğu ortaya çıkıyor. Şimdi bir tanesi 220 verdiğim gibi baya bir açmaya çalışıyor kendini bazen 1 dakika bazen 5 dakika sonra on konumuna geçiyor o zamana kadar hep çıkış voltajı oturmuyor üzerindeki led kırpıyor. Başlarda kırparak da olsa çalışan sonra hiç açılmayanın içini açtım tek tek ölçüm yapıyorum diyot direnç gibi sağlam duruyorlar. Enerji verince giriş kondansatöründe 310v da görüyorum. Anlayamadım derdini ?

Yükteki akım yeterli gelmiyordur, biraz fazla akım çeken bir yük bağla çıkış vermesi gerekir.

oguztkn

Şöyle bir durum fark ettim. Bu modülün çıkışında kendş 100uf 16v kondansatörü mevcut birde pcb de hemen peşine 100uf 35v bir tane daha vardı. İlk açılışta kondansatörler boş iken kısa devre gibi olduğundan o arada fazla akımdan kalkamıyor modül. Kondansatörü doldurmaya gücü yetmediğinden sürekli arafta kalıyordu. İkinci kondansatörü devreden çıkardım sadece kendi kondansatörü kaldı Bu şekilde deniyorum 2-3 saattir,  sürekli aç kapa yaparak hiç kırpma yapmadan direk açılıyorlar. Sanırım bu şekilde çözmüş olacağım. Kendimi mi kandırıyorum acaba yoksa mantıklı bir çözüm oldu mu ?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: oguztkn - 15 Ağustos 2024, 21:26:44Şöyle bir durum fark ettim. Bu modülün çıkışında kendş 100uf 16v kondansatörü mevcut birde pcb de hemen peşine 100uf 35v bir tane daha vardı. İlk açılışta kondansatörler boş iken kısa devre gibi olduğundan o arada fazla akımdan kalkamıyor modül. Kondansatörü doldurmaya gücü yetmediğinden sürekli arafta kalıyordu. İkinci kondansatörü devreden çıkardım sadece kendi kondansatörü kaldı Bu şekilde deniyorum 2-3 saattir,  sürekli aç kapa yaparak hiç kırpma yapmadan direk açılıyorlar. Sanırım bu şekilde çözmüş olacağım. Kendimi mi kandırıyorum acaba yoksa mantıklı bir çözüm oldu mu ?
hayatımda ilk defa böyle bişey duydum. 1a çıkış verebilen bir smps 100uf kondansatörü nasıl dolduramaz ki?

bence o kondansatör problemli

oguztkn

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 16 Ağustos 2024, 16:49:16hayatımda ilk defa böyle bişey duydum. 1a çıkış verebilen bir smps 100uf kondansatörü nasıl dolduramaz ki?

bence o kondansatör problemli

1 amper değil ama çıkış gücü teoride 300mA , gerçekte muhtemelen daha düşük

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: oguztkn - 16 Ağustos 2024, 18:10:141 amper değil ama çıkış gücü teoride 300mA , gerçekte muhtemelen daha düşük
söylediğimin arkasındayım, 300ma olsa bile kondansatör hiç etkilememeli

12v 100uf 0 ohm
= 0.00720 joule
= 0.0072 watt
I=p/v 0,0072/12 = 0,0006 Amper
= 0,6 miliamper 

100uf kondansatör 0,6 miliamper  şarj için akım çeker

inşallah hesap doğrudur. üstatlar bi kontrol etseler fena olmaz. ;D

oguztkn

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 16 Ağustos 2024, 22:38:12söylediğimin arkasındayım, 300ma olsa bile kondansatör hiç etkilememeli

tezinizi çürütmeye çalışmıyorum hocam yanlış anlaşılmak istemem.  :)

devre şöyle hocam modülün çıkışında kendi 100uf 16v kondansator mevcut. Devamında hemen yanında pcb'de 100uf 35v bir kondansatör daha var. Sonrasında hem + hem - 100uh bobinden geçip bir tane daha (üçüncü)100uf 35v kondansatör ile devam ediyor. İkinci 35v luk kondansatörü sökünce kırpmalar kayboldu. Bu arada yineleyeyim çözüm bulduğumu iddia etmiyorum tesadüf de olabilir. Şimdilik bu halde bir müddet daha deneyeceğim ama hala hangi durumdan sonra tamamen emin olabilirim yine bilmiyorum  :)  ???  :)

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: oguztkn - 17 Ağustos 2024, 00:32:44tezinizi çürütmeye çalışmıyorum hocam yanlış anlaşılmak istemem.  :)

devre şöyle hocam modülün çıkışında kendi 100uf 16v kondansator mevcut. Devamında hemen yanında pcb'de 100uf 35v bir kondansatör daha var. Sonrasında hem + hem - 100uh bobinden geçip bir tane daha (üçüncü)100uf 35v kondansatör ile devam ediyor. İkinci 35v luk kondansatörü sökünce kırpmalar kayboldu. Bu arada yineleyeyim çözüm bulduğumu iddia etmiyorum tesadüf de olabilir. Şimdilik bu halde bir müddet daha deneyeceğim ama hala hangi durumdan sonra tamamen emin olabilirim yine bilmiyorum  :)  ???  :)
yok yanlış anlaşılacak bişey yok. ihtimalleri deneyip, tecrübeleri ortaya koyup çözümde yardımcı olabilirmiyiz diye çabalıyoruz.
yanlışımız var ise tabii ki çürütün kiii bizde hatamızı düzeltebilelim.
sonuçta uçuyoruz kaçıyoruz modunda değiliz, aklımıza gelenleri ortaya koyuyoruz, turarsa ne ala, tutmazsa ya nasip.

mevzu şu;
birden fazla kondansatörümüz var smps çıkışında..
bu kondansatörlerden birini kaldırınca devre çalışıyor. bir tane fazla eklersek devre çalışmıyor.
devre 12v 300ma.. bunun peak olduğunu düşünelim sürekli 100ma versin..
iddia ne ;
kondansatörlerimiz devre ilk kalkarken şarj olmaya başladığında devreye anlık yük bindirip kalkmadan devreyi çökertiyor.

bende bunun aklıma yatmadığını söylüyorum çünkü 100uf kondansatör 0,6ma çekiyor.

kondansatörlerde bir problem olduğunu iç kaçak sebebiyle iç direncinin fazla olduğunu düşünüyorum. veya + ve - polarite ters işaretlenmiş olabilir..
sonuçta bilmiyorum. farklı marka kondansatörlerle aynı devreyi denemek lazım..

devre şeması varsa daha iyi olabilir..

oguztkn

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 17 Ağustos 2024, 10:36:42yok yanlış anlaşılacak bişey yok. ihtimalleri deneyip, tecrübeleri ortaya koyup çözümde yardımcı olabilirmiyiz diye çabalıyoruz.
yanlışımız var ise tabii ki çürütün kiii bizde hatamızı düzeltebilelim.
sonuçta uçuyoruz kaçıyoruz modunda değiliz, aklımıza gelenleri ortaya koyuyoruz, turarsa ne ala, tutmazsa ya nasip.

mevzu şu;
birden fazla kondansatörümüz var smps çıkışında..
bu kondansatörlerden birini kaldırınca devre çalışıyor. bir tane fazla eklersek devre çalışmıyor.
devre 12v 300ma.. bunun peak olduğunu düşünelim sürekli 100ma versin..
iddia ne ;
kondansatörlerimiz devre ilk kalkarken şarj olmaya başladığında devreye anlık yük bindirip kalkmadan devreyi çökertiyor.

bende bunun aklıma yatmadığını söylüyorum çünkü 100uf kondansatör 0,6ma çekiyor.

kondansatörlerde bir problem olduğunu iç kaçak sebebiyle iç direncinin fazla olduğunu düşünüyorum. veya + ve - polarite ters işaretlenmiş olabilir..
sonuçta bilmiyorum. farklı marka kondansatörlerle aynı devreyi denemek lazım..

devre şeması varsa daha iyi olabilir..

Şöyle bir gelişme oldu. Gece çalışanlardan ve çalışmayanlardan birer tane iyice dağıttım. Sonra smd kondansatörün değerini ölçmek aklıma geldi. Çalışanda 10uf olan değer çalışmayanda 20-22nf gibi görünüyordu. Mikroskopla baktığımda çok az da olsa kasasında çatlak fark ettim. Sonra devreyi tamamen söküp şemasını çıkardım. Ekte şemasını gönderiyorum. Sizden ricam o kondansatör neden bozulur acaba fikir verebilir misiniz ? Fazla akım çekme durumumu yoksa çin li arkadaşların düşük malzeme kalitesinden mi kaynaklı. En önemli konu ise çalışanların durumu onları sorunsuz kabul edebilecek miyim ?

(Bu arada bu tezimi çalışmayan 5 tane modülde test ettim hepsinde aynı sorun)

ahmet_zxc

baya uğraştım sonunda buldum datasheet e benzer bişey..
https://www.hotchip.com.cn/ht2812h/

vcc de 5 volt
fb de 2,9v
cs de 4 v
görmen lazım bi bakarmısın...

senin şemada bacakların adını değiştirdim benim yolladığım resme göre..

kondansatörün yarılması yüksek voltajdan olur başka ihtimal çok zayıf.

oguztkn

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 17 Ağustos 2024, 23:16:56baya uğraştım sonunda buldum datasheet e benzer bişey..
https://www.hotchip.com.cn/ht2812h/

vcc de 5 volt
fb de 2,9v
cs de 4 v
görmen lazım bi bakarmısın...

senin şemada bacakların adını değiştirdim benim yolladığım resme göre..

kondansatörün yarılması yüksek voltajdan olur başka ihtimal çok zayıf.

dediğiniz ölçümleri yaptım hocam vcc de 6.75 fb ve cs de sizin yazdığınız değerlere yakın değerler var.
Çalışmayanlar da 10uf kondansatörler ölçüm de açık devre olarak gözüküyor. Değiştirdiğimde ise normal çalışmaya devam ediyorlar. Sanırım o kondansatör düşük kalite kullanılmış. Çinli arkadaşların bir oyunu gibi olmuş sanki. Bundan sonrası için çalışmayanları bu şekilde çözeceğim o cepte desek asıl sorun çalışanlar, onları nasıl test edeceğim.

Şöyle bir yöntem aklıma geldi; bir röle kartı hazırlayıp 220 yi aralıklı olarak 10-20 kez kesip bıraktırsam sonrasında çalışmaya devam edenleri sağlam saysam mantıklı olur mu acaba ?

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: oguztkn - 20 Ağustos 2024, 02:33:23dediğiniz ölçümleri yaptım hocam vcc de 6.75 fb ve cs de sizin yazdığınız değerlere yakın değerler var.
Çalışmayanlar da 10uf kondansatörler ölçüm de açık devre olarak gözüküyor. Değiştirdiğimde ise normal çalışmaya devam ediyorlar. Sanırım o kondansatör düşük kalite kullanılmış. Çinli arkadaşların bir oyunu gibi olmuş sanki. Bundan sonrası için çalışmayanları bu şekilde çözeceğim o cepte desek asıl sorun çalışanlar, onları nasıl test edeceğim.

Şöyle bir yöntem aklıma geldi; bir röle kartı hazırlayıp 220 yi aralıklı olarak 10-20 kez kesip bıraktırsam sonrasında çalışmaya devam edenleri sağlam saysam mantıklı olur mu acaba ?

çok basit hepsinde o kondansatörü değiştireceksin.. yoksa hiçbir zaman emin olamazsın.

yeni kondansatörü temin ederken;

çalışanlardan o kondansatörün iki ucunda voltaj ölç, üzerine düşen kaç volt ise bir üstü voltajda kondansatör kullan.