Ares buton padi

Başlatan blueboard, 23 Ağustos 2024, 11:14:41

blueboard

Arkadaşlar, Ares'te baskılı devre çizmeye çalışıyorum. Açıkçası bu işte profesyonel değilim. Baskı devreye buton padi ilave etmem gerekiyor ancak Ares'te istediğim buton padinden bulamıyorum. Ekte işimi görebilecek 2 adet örnek resim gönderiyorum. Elinde bu şekilde pad çizimi olan varsa ekleyebilir mi?

ete

Ares kullanmaya pek aşina değilim:Sprint Layout da benzer bir şey yapmış idim.
Yapım şeklimi genel anlamda anlatayım sende Ares de uygularsın.
Tavsiye olarak sağdaki şekilde yer alan (karde dalga şeklindeki) pad i yapmanı öneriyorum.
Hem yapımı daha kolay hemde kullanım açısından daha emniyetli.
- Öncelikle farklı bir katman (yada renkte mesela Beyaz) bir daire çiziyoruz. Daire çapı pad kadar olmalı.

- Sonra o dairenin içine yine farklı renkte çizgi ile bir kare dalga yerleştir. Kare dalga şekli orantılanmış olarak senin verdiğin şekilde olmalı.

- Sonra Zone moda geçeceksin. Katman olarak kırmızı bölgeyi (Bakır tarafı) seçebilirsin. Kare dalganın üst tarafında çalışarak ve kare dalga ile çakışmadan bir zone oluşturacaksın. Burada zor olan dairenin kıvrımlarını yapmak. O kısmı bir bakır tarafında yarım daire oluşturarak yapabilirsin.

- Benzer şekilde bu seferede kare dalganın alt kısmında bir zone oluşturacaksın.
Bu yöntemden daha iyisini bilen varsa söylesin. Değilse benim yöntem epeyce işe yarıyor.

Ete

dnaci

Aslında webde çok iyi pcb library siteleri var ve neredeyse bütün pcb çizim programları için komponent kütüphaneleri yayınlamışlar. Üyelik gerekiyor ve şimdilik ücretsizler linki inceleyin.

https://www.elektroinfo.org/2020/06/eagle-proteus-altium-kicad-orcad.html?m=1

blueboard

Teşekkür ederim. Linke gittim  ancak aradığımı bulamadım.
Alıntı yapılan: dnaci - 23 Ağustos 2024, 19:19:34Aslında webde çok iyi pcb library siteleri var ve neredeyse bütün pcb çizim programları için komponent kütüphaneleri yayınlamışlar. Üyelik gerekiyor ve şimdilik ücretsizler linki inceleyin.

https://www.elektroinfo.org/2020/06/eagle-proteus-altium-kicad-orcad.html?m=1

blueboard

Arkadaşlar, Ares'te butonu çizmeye çalıştım ancak eksiklerim var. Birincisi pad'in içini nasıl doldurabilirim? İkincisi ise bu çizimi Ares'te kütüphaneye nasıl ekleyebilirim? Yardımlarınızı rica ediyorum.

oguztkn

Alıntı yapılan: blueboard - 23 Ağustos 2024, 22:36:50Arkadaşlar, Ares'te butonu çizmeye çalıştım ancak eksiklerim var. Birincisi pad'in içini nasıl doldurabilirim? İkincisi ise bu çizimi Ares'te kütüphaneye nasıl ekleyebilirim? Yardımlarınızı rica ediyorum.

ares dosyasını paylaşırsan bir bakalım

blueboard

Arkadaşlar, hepinize teşekkür ederim. Dün gece geç saatlere kadar çalışarak sorunu çözdüm . Benim gibi ihtiyacı olanlar olabilir; nasıl yaptığımı da reklam olmayacağını düşünerek 2 adet link paylaşarak anlatacağım.
İlk olarak padin çizimimi ölçülü bir şekilde Autocad ile çizdim. Daha sonra çizimin ekran görüntüsünü aldım.
https://www.youtube.com/watch?v=HtIXwMMs6ng    Burada anlatıldığı şekilde ekran görüntüsünün üzerinde paint ile tekrar çizimi yaptım. Çizimi mini paint ile effect'lerden " Black and White" kısmından resmi uygun hale getirdim  ( autocad'ta zaten siyah beyaz çizim yapıştım). Export kısmından JPG olarak kaydettim. Resim üzerine sağ tık yaptım. Normal paint'te resmi bu sefer resmi farklı kaydetten tek renkli bmp olarak kaydettim.
Daha sonra  https://www.youtube.com/watch?v=Nz4Y_CqhhlU    burada anlatıldığı şekilde buton padini oluşturdum. Ekte tek renk bmp dosyasının resmini rar olarak yükledim.

blueboard

Tek renk bmp dosyasını ekledim.

blueboard

İyi günler, son bir sorum olacak. PCB'de buton padlarinin gold plated olacağını nasıl belirteceğim? Bu işlemi çizim üzerinde mi göstermem gerekiyor? Malum , baskı için Çin sitesine yükleyeceğim.

wanted0035

Alıntı yapılan: blueboard - 24 Ağustos 2024, 18:29:58İyi günler, son bir sorum olacak. PCB'de buton padlarinin gold plated olacağını nasıl belirteceğim? Bu işlemi çizim üzerinde mi göstermem gerekiyor? Malum , baskı için Çin sitesine yükleyeceğim.
Pcb siparişi verirken yüzey kaplamasını ENIG olarak seçin

blueboard

Alıntı yapılan: wanted0035 - 28 Ağustos 2024, 11:32:11Pcb siparişi verirken yüzey kaplamasını ENIG olarak seçin
Teşekkür ederim. ENIG seçeneğinden başka 2 seçenek daha var. Onlar ne anlama geliyor? HASL( With Lead ) ve Lead Free HASL yazıyor.

istinaf duvarı

Alıntı yapılan: blueboard - 24 Ağustos 2024, 12:14:38Arkadaşlar, hepinize teşekkür ederim. Dün gece geç saatlere kadar çalışarak sorunu çözdüm . Benim gibi ihtiyacı olanlar olabilir; nasıl yaptığımı da reklam olmayacağını düşünerek 2 adet link paylaşarak anlatacağım.
İlk olarak padin çizimimi ölçülü bir şekilde Autocad ile çizdim. Daha sonra çizimin ekran görüntüsünü aldım.
https://www.youtube.com/watch?v=HtIXwMMs6ng    Burada anlatıldığı şekilde ekran görüntüsünün üzerinde paint ile tekrar çizimi yaptım. Çizimi mini paint ile effect'lerden " Black and White" kısmından resmi uygun hale getirdim  ( autocad'ta zaten siyah beyaz çizim yapıştım). Export kısmından JPG olarak kaydettim. Resim üzerine sağ tık yaptım. Normal paint'te resmi bu sefer resmi farklı kaydetten tek renkli bmp olarak kaydettim.
Daha sonra  https://www.youtube.com/watch?v=Nz4Y_CqhhlU    burada anlatıldığı şekilde buton padini oluşturdum. Ekte tek renk bmp dosyasının resmini rar olarak yükledim.

Bu kadar cambazlığa gerek yok. Ares içinde poligonal pad modu var. Buradaki gibi şekil şükül padleri çizebilirsiniz. Konuyu geç gördüm, daha önce görseydim yardımcı olurdum.

Kısa süre içinde poligonal Pad modunun nasıl kullanıldığına ilişkin anlatım paylaşırım.

istinaf duvarı

Öncelikle 2D çizim araçları ile top silk ya da bottom silk katmanında padimizin şeklini çiziyoruz. Ardından şeklimize bir merkez (origin) noktası belirtmemiz gerekmektedir. Bunun için sol taraftan 2D Graphics Markers Mode kısmına gelip origin seçeneğini seçiyoruz. Merkez işaretçisini merkez olmasını istediğimiz yere yerleştiriyoruz.
Ardından çizimizi mouse ile seçerek sol taraftan Polygonal SMT Pad kısmını açıyoruz. Ardından C'ye tıklayarak yeni pad oluşturma penceresini açıyoruz. Açılan iletişim kutusunda padimize isim verip OK'a tıklıyoruz. İkinci bir iletişim kutusu daha açılacak. Burada da guard gap değerini ve paste değerini belirliyoruz. Ardından OK'a tıkladığımızda padimiz artık hazır. Polygonal SMT Pad kısmına geldiğimize padimizi burada görebiliriz.

Guard gap padin etrafındaki soldermesk boyası olmayan boşluk miktarını belirtir. Paste değeri, PAD'in Stencil'de yer alıp almayacağını belirtir. Yes yaparsanız, padiniz devrenize yaptıracağınız stencil üzerinde yer alacaktır. Padinizin stencilde çıkmaması için burayı no yapmalısınız.

blueboard

Alıntı yapılan: istinaf duvarı - 08 Eylül 2024, 09:50:27Öncelikle 2D çizim araçları ile top silk ya da bottom silk katmanında padimizin şeklini çiziyoruz. Ardından şeklimize bir merkez (origin) noktası belirtmemiz gerekmektedir. Bunun için sol taraftan 2D Graphics Markers Mode kısmına gelip origin seçeneğini seçiyoruz. Merkez işaretçisini merkez olmasını istediğimiz yere yerleştiriyoruz.
Ardından çizimizi mouse ile seçerek sol taraftan Polygonal SMT Pad kısmını açıyoruz. Ardından C'ye tıklayarak yeni pad oluşturma penceresini açıyoruz. Açılan iletişim kutusunda padimize isim verip OK'a tıklıyoruz. İkinci bir iletişim kutusu daha açılacak. Burada da guard gap değerini ve paste değerini belirliyoruz. Ardından OK'a tıkladığımızda padimiz artık hazır. Polygonal SMT Pad kısmına geldiğimize padimizi burada görebiliriz.
Guard gap padin etrafındaki soldermesk boyası olmayan boşluk miktarını belirtir.

Paste değeri, PAD'in Stencil'de yer alıp almayacağını belirtir. Yes yaparsanız, padiniz devrenize yaptıracağınız stencil üzerinde yer alacaktır. Padinizin stencilde çıkmaması için burayı no yapmalısınız.

Çok teşekkür ederim. Benim acemice çalışmam yanında oldukça iyi anlatmışsınız.JLPC'ye gönderdiğim kart çiziminde padin tamamı gold plated olarak görünmüyor. Eklediğim resimde işaretledim. Bakalım nasıl bir şey gelecek. Sizin için zor olmayacaksa sizin çizimi Ares dosyası halinde buraya yükleyemez misiniz. En azından gelecekteki çizimlerde kullanılır.

istinaf duvarı

Yeniden çizmem lazım. Çünkü sadece nasıl yapıldığını göstermek için çizmiştim. Save etmedim.