16f628a ile röle devresi LCD sorunu

Başlatan bilsisco, 02 Eylül 2024, 00:21:32

bilsisco

Kulucka makinesi icin test ettigim devrede 60w 220v armut lamba ve 220v 2,5rpm cevirme motoru kullaniyorum.

Role cekip biraktiginda bazen lcd bozuk karakterler cikariyor ama mcu calismaya devam ediyor.

Devreyi 12v 600ma yada 9v 1a ile besliyorum yine sorunlu. Tum sistem 600ma den fazla akim cekmiyor. Roleler 5vdc. 7805 girisine 100nf, çıkışına  100nf ve 220uf kondansator taktım. Role beslemelerini adaptorden aldim.
Devrenin şemasını deneye deneye degistirdim.
Sorun sizce nedir?

aRci

problem roleleri pic ve lcd ile ortak beslemen kaynaklı roleleri ya 12v yapıp ayırmalısın yada picve lcd için ayrı regülatör yapmalısın röleleri araya optu koplör atarak yalıtmakda faydalı olacaktır.

ete

Tamamen besleme kaynaklı bir problem bu. 5V beslemen yeterince kuvvetli değil anlamına geliyor.
Hem akım olarak hemde kondansatör olarak beslemenin kuvvetlendirilmesi sorunu çözer. Şunu unutmayın normal çalıan bir devrede bir röle çekerse besleme hattından anlık olarak akım çeker. Bu anlık akım çekilişi normal olarak gözle farkedilemeyecek kadar kısa sürede olur ve devre yeterince güçlü değil ise özellikle LCD lerde sorunlar ortaya çıkartır. Benim bildiğim 3 çözümü var.
- Besleme hattının güçlendirilmesi. Akımın artırılması ve yeterince ek kondansatörle takviye edilmesi.
- LCD beslemesi, işlemci aynı hattan beslenip röle hattının ayrılarak ya 12V ta çıkartılması yada ayrı bir 5V hattından beslenmesi.
- Programda rölenin her çektirilmesinden sonra LCD nin yeniden Initalize edilmesi. Ne yazıkki bunun direk bir komutu yok. Bunun için aşağıdaki komutların bir alt programa bağlanarak programın oraya gönderilmesi.
LCD İNİTALİZATİON
LCDOUT $FE,%00110011 ' initialise lcd - ilk byte
LCDOUT $FE,%00110011 ' 2ci byte ın aynı işlemden geçirilmesi yani birincinin tekrarı
LCDOUT $FE,%00110010 ' 4-bit işlem yapılmasının set edilmesi
LCDOUT $FE,%00101100 ' 2 satır LCD nin set edilmesi
lcdout $FE,%00000110 ' Her işlemden sonra adresin bir artırılacağının set edilmesi 
lcdout $FE,%00001100 ' set display on, cursor off, blink off
LCDOUT $FE,%00000001 ' Ekranı temizle 
LCDOUT $FE,%00000010 ' Kursorü Home pozisyonuna alve RAM'ı sıfırla 

Ete

Maxim

1. soru
rölenin bobin uçlarında ters diod varmı

dnaci

Alıntı yapılan: Maxim - 02 Eylül 2024, 10:36:081. soru
rölenin bobin uçlarında ters diod varmı

Devre fotoğrafında 1n serisi gibi 4 adet diyot görülüyor maxim. Sanırım röleye ters bağlı. Besleme devresinin gözden geçirilmesi yanında ete hocanın lcd init önerisi mantıklı. Bende başıma bu sorun geldiğinde lcd init uygulayayıp lcd sorununu çözmüştüm.

bilsisco

Devrede rolelere bagli ters diyotlar var.
Roleleri ana hattan besledigimi belirtmiştim regülatöre fazla yük binmesin diye. Optokuplor hic kullanmadim.

Pic, Lcd, buzzer, butonlar ve sht11 sensorunden baska regülatöre düşen birsey yok

Besleme hat çıkışına 220uf ek kondansatör ekledim, daha yüksek degerli kondansatör takarak deneyecem.
Akımın özellikle motor rölesinin biraktiginda çok düştüğünü gözlemledim. Zeten roleler çekiliyken Lcdnin görüntüsü kısılıyor.

Evet güç sorunu var ve bu sorununun nedeni roleler. Bu sorunu Lcd clear yaparak çözebileceğimi de tahmin ediyorum ama bir önceki (wifi kullandigim) devrede 2 adaptörle sorunu çözmüştüm. Her roleli devremde güç sorunu yaşıyorum.

Resimde ana kola bağlı ampermetre degeri gözüküyor. 12v adaptorle açılışta 0.16A iken her röle icin ek 0.1A ek akim çekiliyor.

Son olarak 220v fakat güçlü cihazlar çalıştırmadığım için hangi model diyot kullanmaliyim (1n4001 takılı) ve 12vdc röle mi kullanmalıyım,  tavsiyeniz nedir?

Maxim

şunları yapıp sonucu yazarmısın.

lcd ekranın
1-2 ayakları arasına direk 100nf lehimle (vdd-vss)
4 ile gnd arasına 1nf lehimle (RS)
6 ile gnd arasına 1nf lehimle (E)

bilsisco

Lcd 1-2 ucuna 100nf denedim 1nf olmadigindan takmadim. Sorun devam etti.

Motor ucuna 330nf 250v kondansatör taktim. Sorun yok şimdilik. Lcd hic bozulmadi.
Teşekkür ederim