60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

xoom

4 hex'ide denedim..
1.si : ledler neredeyse yanmadan sönüyor- ve 3.animasyona girince döngüden çıkamıyor..
2.si: ledler 4-5saniye istenilen seviyede yanıyor sonrasi yine flash yapıp yanma süresi çok kısa kalıyor.
3.sü ve 4.sü birbirinin aynısı
ortak sonuç: bu dört hex'de de 3.animasyondan çıkamıyor 3 animasyon tekrarlanıyor..
özelinize videoları atiyorum.

ete

Xoom,
Aşağıdaki iki programıda bir denermisin bakalım.
Her ikisinde de kesmeyi iptal ettim birinde ledler sabit diğerinde 1 sn de bir konum değiştirecek şekilde yanıyor.

Ete

kuylus

Merhaba ete  öncelikle çalışmaların ve  bir çok kişiye olan desteyinden dolayı , daha büyü başarılar diliyorum  siteye üye olmak biraz zor oldu  fakat oldu sonunda  :)

senin  60 saniye ledli olan saatinin en son  animasyonlusunu denemek için yaptım  çalıştı,  bu konuda birkaç ricam oalcak tabi vaktin  ve devre yapısı müsade ederse

saatin  sadece saniyesini ledle  yapmışsınya ortadada  7 segment  saat var, bunun  dakika ve saat kısmınıda ledle yapman mümkün  mü acaba  ayrıca saniyeyi  kayanyıldız gibi 5 ledi yavaş sönerek takip edebilirmi.

şimddiden teşekür eder kolay gelsin diyorum

kuylus

Isı sensörü olarakda lm335 kullanırsan ısıyı okumak için, hem maliyetli olmaz hemde  ds yi okumak için interup a girip bekleme yapman gerekmez  ( lm335  eksi değerleride okuyabiliyor )

kuylus

Birde  ısı göstergesini  rakamların daha güzel görünmesi için dotmatrix  yapsat  mevcut pic in hafızası yetermi  ve gerekirse pici büyütmet yazılım açısından  çok değişim e neden olurmu.  Çok  oldum biraz  kusurama bakmayın  bu tarz duvar saatini tasarlayan olmadı  yabancı sitelerdede aradım yok olanlarda   sadece saatin kendisini satıyor

ete

Kuylus,
Sitemize hoş geldin diyerek söze başlayayım. Ard arda 3 mesaj birden yolladığın için sırası ile cevaplayayım mesajlarını;
Bu arada önce siteye üye olmak neden zor oldu onuda açıklarsan belki bir tedbir alabiliriz.

Ortada yer alan 7 segmentlerin ledlerle yapılması her zaman mümkün. Bunun için benim özel bir şey yapmam gerekmiyor. Yapacak kişi segmentleri led ile oluşturacak yalnızca. Şem akonusunda yapamayanlar için yardımcı olabilirim belkide.
Ama bahsini ettiğin ortadaki ledlerin matrix ledli olması ki 3. mesajında buna değinmişsin, bu şimdilik mümkün değil. Bu konuda çalışan matrix saatim var zaten. Ayrıca forumda bir kayan yazı projemiz sürüyor ve orada kayan yada sabit duran bir matrix saatimizde mevcut. SOnuç olarak ortada matrix led yer alması başlı başına ayrı bir olay ve yendien kod yazımı yeniden devre dizaynı ve yeniden bir program isteyecek ki çok fazla uzun bir iş. Bu işi yapılacaklar listeme alıyorum. Ancak şu zaman yaparım diye bir söz veremem. Genelde bu konularla yaz tatilinde yapacak bir iş bulamazsam ilgilenirim.
Saniye ledlerinin kayan yıldız gibi 5 led farklı parlaklıklarda yürüyecek şekilde yapılması işi teorik olarak güzel gibi geliyor banada. Gerçi saniye ledlerinin saniye göstermek gibi bir görevi var. Bu durumda bu gösterme olayı göz ardı edilmesi gerekiyor. Yada saniye değerinden geriye doğru 5 led kullanılırsa bir fikir verir sanırım. Bu konuyu düşüneceğim. Açıkçası bu nasıl yapılır bilemiyorum. Buna dair örnekler görüyorum zaman zaman. Mesela bazı alışveriş merkezlerinde su-damlası  efektleri yaratılmış ledlerle bunu da yapmak isterdim. Sorunum bunun nasıl yaratılacağı konusunda bir fikre sahip olmamam. Bu konuda öneriler gelirse memnun olurum. Yalnızca fikre ihtiyacım var. Nasıl yapalım? Yada ne yapalımda bu efekti sağlayalım. Anlatarak kolay elbette. En uçtaki led %100 parlaklıkta yanacak arkasındaki %80 arkasındaki %60 arkasındaki %40 arkasındaki %20 ve ensondaki %0 parlaklıkta yani sönük olacak. Bu işi program olarak çözsem bile elektronik olarak nasıl çözeceğiz. Buna dair de fikir gerekiyor. Düşünün bir kere, her bir ledi 74HC595 ile sürüyoruz. Bu sürülen ledlere aynı zamanda PWM uygulamak gerekiyor. 74HC595'e PWM uygulamak neredeyse imkansız. Ne yapılabilir. Her bir led çıkışı ayrıca iki girişli bir and kapısından geçirilir ve kapının  bir girişi 74HC595 çıkışına diğer kapı ucu ise pwm sinyaline bağlanır. Böylece  led e pwm sinyali uygulanabilir. BU en basitindenbir fikir. Başka fikirlerede ihtiyaç var. Ortada 60 adet led olduğunu unutmayın. Her birine bir PWM uygulanması gerekecek 60 adet de AND kapısı gerkiyor. Belki daha kolay bir çözümü vardır!!!.

Isı sensörü LM335 ile yapılması bence mantıksız. Her şeyden önce analaog bir sensör ve okunması için ayrıca ADC girişi kullanmamız gerekecek. Ayrıca eksi sıcaklıklarıda ölçer demişsin bizim kullandığımız DS18B20 de -50 dereceye kadar sıcaklıkları okuyabiliyor ve programda buna uygun yazıldı. Bu nedenle bu istepğini yerine getirmem mümkün gözükmüyor.
Çok istersen kendin yazarsın bir kod yapamazsan yardımcı olurum.

Son mesajda dotmatrix gösterge istemişsin bunu yanıtladım. Program ve devre tamamen değişmesi gerekecek. İŞlemcide değişecek elbette. Çok aşamalı bir iş .

Ete

xoom

evet 00 ve 01 hexleri test ettim.. genel sonuç kararlılık halen daha yok..
01.hex ve 00.hex her ikisindede derece gösterirken ledler yanık kalıyor..
ayrıca saniye ledlerinin sabit yandıgı bir Hex dosyası göremedim.. 1sn bir yanan var..sabit yanan yok..
00.hex uygulamasında ve diğerinde 3.animasyon bazen 25.saniyede değişiyor bazen olması gerektiği gibi 60.saniyede değişiyor.. kararlılık yok..
sonuç: 00.hex daha kararlı ama yukaridaki hatalar mevcut.. video çektim özelinize atıyorm mesajdan sonra.
Son Sonuç: Derecede C işareti çıkmıyor.. Saniye Ledleri Sabit yanmıyor.

ete

Program sana özel olan değil, rastgele bir programda bu denemeyi yaptım. Bu nedenle diğer hatalara pek bakma. Amacım ledlerin sonucunu görmek idi.
Öyle anlaşılıyorki bu üçüncü animasyon da bir kararlılık yakalamak zor. Sorunu hala anlamış değilim. Bu son yolladığın video da sanki ledelrin yanması normal yada güzel denilebilecek seviyede ama rastgele animasyon değiştirme sorunu devam ediyor.
Buna bir türlü anlam veremiyorum işte. Atladığım bir yer var ama henüz bulabilmiş değilim. İnceleyeceğim.

Ete

Edit:
Atladığım konu şu sanırım. Bir defa önce SN=0 olmuşmu ona bakılmalı ondan sonra animasyona geçilmeli.
Ayrıca SN=59 da iken animasyonda kalınırsa belkide SN=1 oluyor o esnada ve program SN=0 olma konumunu yakalayamıyor diye düşündüm ve bir iki ilave yaptım. aşağıdaki programı bir dene bakalım.

kuylus

Öncelik le cevap için teşekürler

* Siteye kayıt olmak konusunu şöyle açıklayım aktivasyon kodları nı kayıt tarihinden ancak 15 gün sonra alabildim  ve defalarca kayıt yeniledim  ancak en son gönderdiyim  kayıttan 3 adedini  dikkate alıp  aktivasyon gönderilmiş, artık ümidi kesmiştim   :) site beni sevmedi diye

* ortadaki 7 segmentleri  ( saat ve dakika )  lede çevirme olayını yazılım yetersizliyinden dolayı  kendim yapamıyorum o yüzden sizlerden destek istiyorum bu saati  dekoratif olarak kullanmak için  yapmaya ugraşıyorum o yüzden  7 segmentler çok zıt  oldu.

* Saniyenin kayarak gitmesi  sizin de dediğiniz gibi .( Yada saniye değerinden geriye doğru 5 led kullanılırsa bir fikir verir ) Böyle öneride bulunmamın sebebide  hem saniye hemde görsellik açıısndan çok hoş görünmesi  malum görsellik dekoratif ortamlarda  öncelik li tercih ve zaman zaman bazı siteelrde gördüyüm gece çekilmiş videolarda   oldukça güzel görünüyordu. Buradaki  asıl sıkıntı  595 le ledi nasıl dimmer ederiz  yada  ledlere göre  60 adet  minik kondansatör  ekleyerek  ledin yavaşça sönmesinimi saglasak diyede düşünüyorum

* Matrix olayını sadece öneri amaçlı  yazdım gerekirse  7 segmentleri ledlerle oluşturup  olayı çözerim o kısım sorun olmaz

* Lm 335 olayında evet ADC gerekiyor, küçük devrelerde ds çok pahallı geldiyi için  sadece alternatif olarak  önerdim

* Yazılım bilgim  kodları belli oranda anlayabilsemde   yazamıyorum o yüzden siz değerleri arkadaşlardan yardım rica ediyorum, yalnız  devre çizme konusunda tek yada çift taraflı  her türlü devreyi çizebilirim  bu konudada sizlere elimden geldityince ve  vaktim oldugu sürece destek olabilirim.

xoom

Ben direk videoyu gönderiyorum.. Sonuç Olumsuz.. iyce sapıttı..3.animasyonda displaylerde yanıp sönüyor flash yapıyor..

ete

Adına deneme demiştik. Deneme yapıyoruz. Dolayısıyla böyle sonuçların çıkması doğal elbette.

Aşağıdakini dene bakalım.

Ete

xoom

Hocam son Hex'i deneyince dedim bu sefer oldu galiba 3.animasyon biraz hızlı gibide olsa güzeldi.zamanında değişti herşey .biraz sonra bi baktım ki işler değişmiş..

**ilk devreyi çalıştırdıgımda bütün animasyonlar düzgünce değişti.. (3.animasyon halen hızlı ama anlaşılıyor az daha yavaş olsa ii olurdu)..
ama yine istenmeyen durumlar oluşuyor..10dk herşey düzgün çalıştı..  15.dakika  saatin 3.animasyonuna gelince bi baktım displayler kararmış.. onlarda flash yapıyor.. sonra 40. saniyelere doğru garip işler yapıyor.. sonra tekrar normal 3.animasyona geçiyor.. ama animasyonlar 60sn de değişiyor.. ( arada gözümden kaçanlar olmuştur )..

ete

Kuylus,

Alıntı Yap* ortadaki 7 segmentleri  ( saat ve dakika )  lede çevirme olayını yazılım yetersizliyinden dolayı  kendim yapamıyorum o yüzden sizlerden destek istiyorum bu saati  dekoratif olarak kullanmak için  yapmaya ugraşıyorum o yüzden  7 segmentler çok zıt  oldu.
7 segmentleri led'e çevirmek için yazılım gerekmiyor. Yanlış konuyumu tartışıyoruz acaba? Normal 7 degmentleri led ile yaparsan ki genelde 3-5 adet ledi seri bağlayarak her bir segmenti oluşturuyorsun. Gerekirse daha fazla adet bağlayabilirsin. Sonra bunları uygun şekilde sürünce sistem aynı yazılımla çalışacakatır. Yapman gereken yalnızca bir hesap.
5 led kullandın diyelim her birinin forward voltajı 2V olsun vereceğin akım 15 ma civarınd olmalı. Buna göre bir seri direnç hesaplaman lazım. R=(12V-5*2)/0,015  formülü ile R değerini 133 ohm olarak bulursun. 133 standart olmadığı için ya 120 Ohm yada 150 ohm bağlarsın. Besleme 12V olacaktır. Çekilen akım yine 15 ma dolayınd aoalcağı için ben olsam BC 547 transistör kullanırım. 74HC595 den gelen segment ucunu BC547 nin Beys ucuna girerim (1K direnç ile).
Transisitörün Emitter ucunu GND ye bağlar Collector ucunu segment ledlerinin Katod ucuna ve Anot ucunada 150 ohm seri dirneci bağlar direncin diğer ucunuda +12V ta bağlardım.
5 adet ledi seri bağladığın zaman bir uçta katod diğer uçta anot elinde olmalı zaten. Onlarıda yukarıdaki gibi bağlarsan sorun kalmaz. Bütün segmetleri bu sistemle bağlarsan iş çözülür.

Sonuç olarak ortadaki displayleri matrix led şeklinde yapmayacak isen yazılımla alakan yok. Devre şemasını yukarıda açıkladığım şekle göre çiz buraya koy bakalım.

Ete

ete

XOOM,
Bu söylediklerin hiç de iyi olmadı. Böyle bir sorunu  program yaratmaz diye düşünüyorum. Ama emin olmak için iyice incelemek gerekir.
Bir program 10 dk. dorğu çalışıp sonra kendi kendine raydan çıkmaz. Çünki onu raydan çekaracak bir komut vermiyoruzki?
Gerçekten enteresan bir durum.

Ortada bir çelişki var ama neyin nesidir anlamadım doğrusu.

3. animasyonun hızlanması konusu kolay. Onu hallederiz. yaklaşık 60us gecikme vermiştim biraz daha artırırız onu.

Her neyse yeniden biraz kafa yorayım bakalım. Ama animasyonları 60 sn de bir değişmesi halloldu sanırım.
AMa bu seferde başka sorun çıktı . Nesye onuda buluruz herhalde.
Ete

xoom

walla ben pes edicem ama sizin bu kadar yardımcı olmanız benide çözüme kavuşturmaya teşvik ediyor.. bazen aklımdan bu 3.animasyon yerine başka bir animasyon koysakta iş çözülse olmaz mı demiyor değilim hani..çünkü sorun sadece bu animasyonda çıkıyor..
mesela böyle bir çizim yaptım açıklamayı yazdım..
***Evet Galiba 60sn animasyon değişimi oldu gibi.. o sapıtmaları saymazsak oldu.. ama Displaylerin 3.animasyonda sönmesi garip.
Edit: Resimi ekliyorum..
http://dl.dropbox.com/u/30357144/Paylasimlar/Ads%C4%B1z.png