60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

xoom

benim PCB çizimimden bahsediyorsun sanırım.. o PCB'de zaten pCB'yi 6 ya böldüm.. böldüğüm yerleri tek tek A4'e Print alabilirsin.. Bunun için A3 çıktı alabilen bir yazıcıya ihtiyacın yok.. Proteusun özelliğini kullan..

xoom

Hocam Son yolladıgınız hex'te sadece Yanarak dolan(60.saniyede 60 ledin yanık oldugu) yani 1.animasyon mevcut ve sıcaklık var
2.ve 3. animasyonlar yok..
ayrıca 60.saniyeden 1.saniyeye geçişte devredeki 4 displayde sönüyor..1.saniye ile beraber tekrar  normale dönüyor

ete

Ne gariptirki isis de bunu denemiştim. Orada sorunsuz çalışan şey senin devrende tamamen farklı davranıyor.
Son animasyonda Sıcaklık okuma işini deveye hendek atlatarak iptal etmiştim ama yinede hoşuma gitmemiş idi.
Çünki Y sayacı var ve pek çok şey bu sayaca bağlı olarak yapılıyor. Onu ortadan kaldırınca bir sürü aksaklık çıkmış idi. Aslında programda baktım. Sıcaklık okumasını 9 bite düşürmüşüm. Bu ise yaklaşık 93 ms de sıcaklık değeri okunacak anlamına geliyorki bu süre hiç bir şeyi engellemez. Bu nedenle bu son denemede sıcaklık okumasını kaldırmadım.
Son animasyonda ledlerin yanık kalma süreleri yetersiz geldiği için bir müddet sonra onları sönük olarak görüyordun. Bunu dikkate alarak süreyi uzattım. Bu son animasyonda görmemiz gereken hususlar şunlar olmalı;

Birincisi, ortadaki animasyon iptal edildi yalnızca en baştaki tamamı yanıp sönen animasyon ve sonrasında baştan başlayarak yanık kalarak devam eden animasyon . Tek tek yanıp giden animasyonu kaldırdım.
Sistem yalnızca bu iki animasyonla çalışıyormu?

İkincisi, asıl sorunumuz olan son animasyonda ledlerin taraması 1 sn de tamamlanıyormu ve en önemlisi ledler görünür seviyedelermi;

Üçüncüsü, animasyon değişikliklerinde baştan başlama olayı doğrumudur?.

Bunlar doğru ama başka kusur var ise bildirirsin.

Ete

bayhakan

arkadaşlar selamlar çok güzel bir proje herkese teşekkür ederim..saati yapmak istiyorum elinde pcb si olan arkadaştan ücreti karşılığında almak istiyorum..

kotan04

merhaba arkadaşlar elinde tek yönden cizilmiş pcb olan varsa ekleyebilirmi?

a_karabas@hotmail.com

Arkadaşlar elinde pcb olan varmı
yada listeye benide ilave ederseniz. sevinirim.

Birde pcb ile 7 segment display 60cm*40cm karakter yüksekliği olan bir proje tasarlamak istiyorum bu konuda  görüş ve önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

leylen

25 cmlik pcbde dak,ka ,ç,n led kullanılmıyor mu? dakika olayı nasıl gösteriliyor ledlerle.

ete

Normalde tasarladığım sistemde dakika ledleri için ayrıca bir led düşünmedim. Ama yapanların hemen hepsi dakika ledi de kullandılar.
Dakika için her 5 sn ledinde bir adet fazladan dakika ledi kullanılması uygun oluyor. Bu durumda tek led çıkışına 2 led bağlanacağı için ordada özel tedbir almak gerekiyor. Zira 74Hc595 çıkışı 2 ledi sürecek güçte değildir. Ancak forward voltajı 2V civarında olan iki ledi seri bağlarsan çekeceği akım yine 20ma dolayınd olacak ama besleme 4V seviyesine çıkacaktır.
Bu işi ya bu şeklide 10 ohmluk bir seri direnç ile 2 ledi seri bağlayarak veya orada ekstra bir transistör takviyesi kullanarak 2 ledi sürmek süreti ile yapabilirsin.

Diğer bir yöntem ise dakialedlerini sürekli yanık bırakmak şeklinde olabilr. Hepsini seri bağlar ve uygun bir akım sınırlama direnci ile bu ledleri beslersin. Devreden bağımsız yapılacak bu işlemde dakika ledleri sürekli yanık olarak kalırlar. Buda göze hoş görünecek bir uygulama olabilir. tercih sana kalmış aslında.
Ete

xoom

Öncelikle şunu belirteyim.. PCB 25cm değil 50cm yarıçaptan bahsediyorsanız haklısınız..bu pcb'de saniye dirençleri seri bağlı 22ohm kullandım.. dakika ledleri 5v'ta 180ohm veya biraz daha düşük bir led bağlayabilirsin ve bu ledler saati çalıştığı süre boyunca sabit yanık kalıyor..dakika ledleri 1 ledden saniye ledleri 2 seri ledden oluşuyor..Ete Hocamızın söylediği gibi daha bir çok değişik tasarımda yapılabilir.dakika ledlerini farklı renkte seçmek gibi.

leylen

cevaplarınız için teşekkürler. elektronik öğretmeniyim. elektronik kısmını yapabilirim ancak aklıma yatmıyor.örneğin saat 13:19:23 iken saat ledinde bir tane led yanacak, saniye ledinde ister 19. led ister ilk 19 led yanacak, saniye ledi zaten malum, çalışma şekli benim anlattığım gibi mi? 25 cmlik bir pcb var sitede onda dakika yok. 50 cm lik pcb de dakika ledleri bulunuyor ancak çalışma esnasında nasıl çalışıyor onu anlayamadım. xoom 50 cm lik pcb sana ait ve çalıştırmışsın. bana videosunu göndersen çok makbule geçer, olmassada anlatabilirsen sevinirim. ben senin pcb ni basmaya başlıyorum. teşekkür ederim. iyi çalışmalar..

xoom

Ben 25cm'lik bir pcb bu forumda varmı gerçekten görmedim en azından bu konuda görmedim..kuylus arkadaşımızın yapmak istediği devrenin pcb'sini çizip forumda paylaştımı bilmiyorum.. o yüzden sadece kendi pcb'im üzerinden konuşucağım.. Devrede Saat ve ve Dakika Displaylerde görünüyor saniye ise 2li seri 60 led ile 3 farklı animasyona göre hareket ediyor ( dolarak çalışma,tek tek yanma , snde 60ledi yakma gibi ) ayrıca devrede her 5sn de bir yani 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 ve 60. saniyelerde sabit yanan 2li seri ledlerin hizasında  3. led bağlı.. bunlar saate enerji verdiğinizde sürekli yanık kalıyor.. buda saate karşıdan baktıgınızda yuvarlak görüntünün oluşmasını sağlıyor.. anlayamadığınız kısım başka bir yerse elimden geldiğince yanıtlarım..

leylen

en dıştaki 60 led saniye, onun içindeki 60 led dakika, en içteki 12 led saati temsil ediyor.
dakika ledlerinin çalışması dışarıdan nasıl görünüyor bunu anlayamadım. pcb nin çıktısını aldım çarşamba okulda basacağım. haftaya biter umarım. okuyamadığım bir malzeme olursa yine rahatsız ederim.
şimdiden teşekkürler

mhmtklhci

ETE hocam ben pıc programlamaya yeni başladım ve bir türlü doğru dürüst çalışan bir ''isis'' bulamadım. Bana yardım eder misiniz?

xoom

Alıntı yapılan: leylen - 20 Şubat 2012, 20:35:13
en dıştaki 60 led saniye, onun içindeki 60 led dakika, en içteki 12 led saati temsil ediyor.
dakika ledlerinin çalışması dışarıdan nasıl görünüyor bunu anlayamadım. pcb nin çıktısını aldım çarşamba okulda basacağım. haftaya biter umarım. okuyamadığım bir malzeme olursa yine rahatsız ederim.
şimdiden teşekkürler
Leylen sen benim yazdıklarımı okumuyorsun sanırım.. saat senin bahsettiğin gibi çalışmıyor.. 50cm'lik pcb den bahsediyorsan hiçte o şekilde çalışmıyor.. displayler hem saati hemde dakikayı gösteriyor.. ledler ise sadece saniyeyi gösteriyor.. 12 tane led ise sadece görüntünün hoş gözükmesi için süs diyebiliriz ok ?

leylen

12 ledin süs olduğunu ilk kez söyledin okudum ve anladım.

edit: keyfi