60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

kursadkurtbey

Arkadaşlar ds1302 de mi hata yoksa bende mi bilmiyorum.  Herşey normal çalışıyor isi sensörû gayet iyi elimle tuttugumda isi yükseliyor. Ancak saat geri kalıyor.  Ete hocamın bir yazısında okudum osc yi değiştirmeniz gerekir demiş. Kac mhz lik osc koymam gerekir.bilgisi olan arkadaş varsa yanıtları nı beklerim.  Şimdiden teşekkür ederim.ilgili resimler aşağıda. 

est32

ds1302 kullanılan bir cihazda saatte geri kalma söz konusu ise ya 1302 sorunlu ya da ona bağlı olan 32.768khz karistal sorunludur. Muhtemelen de karistaldendir. Piyasadaki karistaller aşırı şekilde kalitesiz. Ya ileri gider ya da geri kalır/ soğuyunca ileri giden, ısınınca geri kalanları bile mevcut, ortama göre kafayı bulan. En mantıklısı eski hatta bozuk kaliteli bir saat(kol/duvar/masa...) veya pc anakartı varsa üzerindeki kristaller kalitelidir. sanırım kristale bir de kondansatör desteği vermek gerekiyor. Mutlaka 1302'nin kataloğunda vardır bu kondansatörle ilgili bilgi.
1302(RTC) kullanılan devrede işlemciler zamanlama hesabı yapmazlar, sadece RTC'yi okur yazarlar bilgiyi ekrana verirler, hesaplama RTC içerisinde yapılır. Bu nedenle işlemciden şüphe edecek bir durum yok. İşlemci belki geç okur ama eninde sonunda RTC nin verdiğini okur...

ete

DS 1302 (veya DS1307) nin kristali 32768 Hz veya 32,768Khz lik kristaldir.
Hurda saat mekanizmalarından sökebileceğiniz gibi piyasadan da alabilirsinz. Gövdesi mümkün olduğunca kalın olanlardan almaya bakın. Saatin çalıştığı yerde sıcaklık farkları saatlere göre çok farklı ise saat mutlaka ya ileri gider yada geri kalır.
Kristal osilatörler sıcaklıktan çok etkileniyor maalesef. Mümkün olduğunca dışarıya karşı izole etmeye çalışın kristali.
Kaliteli kristal bulursanız saat doğru çalışıyor.

Ete

kursadkurtbey

Teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için bulmaya çalışacağım. Iyi çalışmalar.

kursadkurtbey

Herkese iyi çalışmalar.
Öncelikle başta ETE hocam olmak üzere yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim saati sonunda bitirdim. çok iyi oldu ancak ufak tefek aksaklık çıktı gibi. 60 adet saniye ledleri çok sönük yanıyor. hc595 in 16 nolu bacağını +5 v a bağladığımda saat tuhaflaşıyor kendi kendine birşeyler yazıyor. iptal ettiğimde düzeliyor bundan dolayı mı acaba sönük yanıyor.yani şu anda 16 nolu bacak boşta lehimlerde mi hata var diye düşündüm board üzerinde bağlantı yaptım yine aynı 16 noluyu bağladığımda tuhaf oluyor iptal ettiğimde düzeliyor ben bir anlam getiremedim. ledler bayağı eski yaklaşık 12 yıl önce almıştım bundan kaynaklanır mı? veya adaptör 1 A lik yeterli gelmiyor mu?
bu hususlarda yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar.

ete

Belliki devrende bir hata var. Devren derken baskılı devren ikast ediyorum. 595 in 16 nolu bacağı yanlış hatırlamıyorsam besleme bacağıdır bir entgereye besleme vermez isen float olark çalışır. Backlarına yaptığın bağlantılardan besleme almaya çalışır alamaz ise çalışmaz alırsada yarım yamalak çalışır sende de öyle oluyor. Baştan sona devre takibi yapman gerekiyor.
Mutlaka bir yerde kısa devre gibi bir şey olsa gerek. >Devre 250-300 ma arası bir şey çekmesi gerek. Zira ben power led adaptörü ile çalıştırıyorum sorunsuz çalışıyor. Belkide 250ma den de azdır çekilan akım.  1A falan çok fazla hiç gerek yok. Bulursan telefon adaptörleri ile bile çalışır. Displayin eskiliği devreyi etkilemez. Bozukluğu yada yanlış olması etkiler.
Başkada söyleyecek söz bulamıyorum. Uzaktan yorum bu kadar.
Bence board üzerinde de aynı şeyi yapmış olamaz kendini kandırma bir olasılık var tabiiki aynı hatayı orada da yaparsan elbette aynı şeyleri gösterir ama buna ihtimal veremiyorum. Buda bir sanal düşünce tabiiki uzaktan varsayımlar yapmak kolay.
En iyisi devreyi eline al bir arkadaş bul kendine oda şemayı alsın bire bir kontrol edin. Önce kısa devre kontrolü yapın. Ölçü aletinde buzzer var ise bu kademeye alıp 74HC595 bacaklarını +besleme ve GND ile arasında kısa devre varmı diye kontrol edin.

Dilimde tüy bitti, bu saati yüzlerce kişi yaptı %99'u çalıştı diğer %1 lik kesim ise ikazlardan sonra çalıştırdı. Hiç çalıştıramayan kalmadı diye hatırlıyorum. Şimdi sen çıktın sende %1 lik kesime giriyorsun. Biraz araştır seninkide çalışacaktır. tabiiki ölümcül bir PCB hatası yapmadı isen.

Ete

kursadkurtbey

Hocam verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim. Elbette yaptığım baskı devrede bir kısa devre veya başka birşey var. Sizin eklediğiniz videoyu izledim mükemmel çalışıyor. Ancak nerede hata yaptığımı bulamadım. Bundan dolayı sizden yardım istedim. Dediğiniz gibi kisa devre kontrolü yaptım birşey çıkmadı. En iyisi ben baskı devreyi yeniden yapacağım. Tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar.

ete

Yeniden yaparsan yeniden aynı hatayı yapma olasılığında artacak.
İp uçlarından hereketle hatanın nereden kaynaklandığını bulmak daha akıllıca olurdu bence.
İp uçlarıda aksaklıklar olsa gerek.
Madde madde aksaklıkları anlat bakalım ne olması gerekirken olmuyor?

Ete

kursadkurtbey

Hocam öncelikle ben iki parçada yaptım birinci display ın ve 4 adet 74hc595 entegre bağlantısını delikli pertinaksa yerleştirdim. 16f88 in 6,7,8 nolu bacaklarına ve bir de + ve - olmak üzere 5 adet kablo ile uzatma yaptım.

1. devreyi çalıştırdım ilk zamanda çok geri kalıyordu board üzerinde yaptığımda sonra bakıra yerleştirip kristali değiştiğimde 5 gün denedim hiç geri kalmadan ve sıcaklık farkı normal olarak değişiyordu.
2. 60 led çıkışlarının ilk hc595 ini taktığımda ilk 1 dk. normal çalıştı ve  2. dk ya geçtiğinde display tuhaf rakamlar göstermeye ve sönüp tekrar yanmaya başlıyordu. hc595 çıkardığım zaman normal düzeldiyordu.
3. hc595 lerin + ve gnd çıkışlarını kontrol ettim herhangi bir kısa devre görülmedi.

aksaklıklar bu kadar hocam ilgili resimleri ekliyorum. hocam video da var ancak onu bir türlü gif e çevirip ekleyemedim.

ete

Bana kalırsa besleme voltajlarını kontrol et. Bunu yapmak için pic ve 595 leri yerinden çıkart ge bak bakalım ne voltaj göreceksin.
İkinci olarak 595 lerin çıkışlarında seri direnç olmadı gerekir. Direk bağladı isen sistem aşırı akım çeker entegreler bir müddet sonra ısınır ve iflas ederlerler. Seri direnç değeri 22 ohm ile 100 ohm arası bir değer olabilir ama hepsinde aynı olmalıdır bu değer. Söylediğim 7 segmentler için geçerli çevre ledleri için seri direnç değeri 220 -470 ohm arası bir şey olmalıdır.

Ete

kursadkurtbey

ete

BU baskılı devrede seri dirençlerin yokluğundan başka sorun gözükmüyor. Ama yalnızca 60 adet led devresi ve işlemciye ait. 7 segmentlerde sorun var ve ona ait pcb burada görülmüyor.

Direnç meselesine odaklan ve sorunu bulmaya çalış. Birde devreyi çalıştırp ne kadar akım şektiğine baksan iyi olur. Akım kademesi direk Amper kademesinde olsun. Çünki eminim devren amper seviyesinde akım çekiyor.

Ete

kursadkurtbey

Anladım hocam amperini ölçerim teşekkür ederim. hocam 7 segmentin her bir çıkışına mı 22 ile 100 ohm arası direnç koymamız gerekiyor.

medes

evet segmentin her bir çıkışına bir direnç bağlanacak 100 ohm

kursadkurtbey

Ete hocam iyi çalışmalar dediğiniz gibi display bağlantılarında bir sorun var sanırım. tekrar bağlantı yapıp denedim display bir sönük yanıyor tuhaf şeyler gösteriyor bir düzeliyor bağlantıda problem var sanırım delikli pertinaksta yapınca. şimdi tekrar devreyi pcb çizdim hocam eğer zamanınız olursa kontrol edebilirmisiniz bir hata noksanlık var mı diye. şimdiden teşekkür ederim.