Klima Kontrol Devresi

Başlatan eprom_20, 22 Haziran 2012, 01:47:12

eprom_20

Sayın ETE hocam mrb,sizin termo alarm projenizle affınıza sığınarak soğutmada da çalışabilecek bir devre üzerinde çalışıyorum.Hocam ekte eklediğim devrede soğutma kısmında set değere geldiğinde rölde çekip bırakma yapıyor ancak set değeri geçince sabitliyor nedeni nedir acaba hocam yardımcı olabilirmisiniz,,,,Hocam birde devredeki sıcak soğuk seçici anahtar çalışma anında ola ki konum değiştirlirse programı etkilermi acaba,,,Şimdiden çok teşekkürler Hocam,,,Alaha emanet olun

Mucit23

Devreyi yapmadıysan eğer ilgini çekebilir.
http://320volt.com/pic16f88-ds18b20-multi-termostat-devresi-yeni-ozellikler/
Soğutma gereken birçok ortamda kullandım.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Bir kaç gün önce bir başkası da aynı programı yollayıp benden değişiklik yapmamı istemiş idi.
Programda yazılım hataları var.
IKIBIR etiketine Gosub ile program yönlendiriliyor ama oradan dönerken Goto BASLA ile dönülüyor.
Ayrıca KOmparatörler iptal edilmemiş.
Bir sürü Pause var programın içinde ve set değerin ayarlanmasında sorunlar çıkıyor.

Senin sorununun kaynağı ise  ;
IF TSEN=>(TSET ) şeklinde komut ile röle açılıyor
IF TSEN =<(TSET şeklinde komut ile kapatılıyor.
Gördüğün gibi her iki komut da da = işareti var. Yani eşitse aç daha sonra eşit ise kapat gibi mantıksız bir komut verilmiş.
Biri eşitse diğeri eşt olmamalıdır. ALtta yer alan komuttan eşit işaretini silersen düzlecektir.
Her neyse programda gerekli düzeltmeleri yaptım ve ayrıca sensör okumasını bir esasa bağlamaya çalıştım.
Sensör okumasını iki parçaya ayırdım. Oku emrini verdikten sonra gidip tuşlara basılmışmı onları kontrol ediyorum hatta burada bir döngü kurup epeyce bir tuş kontrolü yapıyorum. Sonra gerekli süre geçtikten sonra (yaklaşık 750 ms)  gidip okunan sıcaklığı alıyor ve sonrada karşılaştırmaları yapıyorum.
Kurduğum döngü değeri olarak 20 aldım ama gerçek devrede bu sayıyı artırmak gerekir. Mantıken 80-90 civarında olması gerekir. Sensör okumalarında hemen cevap verilmiyor ise anlaki süre kısa geliyordur. Süreyi mantıklı bir seviyeye getirip bırakman lazım. Buda ancak gerçek devrede yapılabilir.

Dosya ilişiktedir.

Ete

eprom_20

Çok teşekkür ederim hocam elinize emeğinize sağlık,programda karşılaştırınca hatalarımı gördüm çok haklısınız, çok sağolun,,Uygulamada da tavsiyeleriniz doğrultusunda ayarlamaları yapıp deneyeceğim Hocam,,,,,,

Mucit arkadaşım ilginiz için çok teşekkür ederim zaten bundan önceki pıc16f628 ile olan projenizi yapmıştım emeğinize sağlık çok güzel çalışıyor herhangi bir sorun çıkarmadı hiç,,,

Allah yar ve yardımcınız olsun

Ertug_TR

Selam Sayın Üyeler;
Fan-coil kontrolörü için araştırma yapıyorum.Bilirsiniz FCU'larda 3 devirli fan motoru,ısı ayar termostatı,yaz-kış konumu olan bir termostatla kontrol edilir.Ben bunu uzaktan kontrol edebilir miyim?Diye,araştırma yapıyorum yani kurulacak olan devre bir şekilde uzaktan pc ile haberleşebilmeli.Bunun için pt100 aslında pt1000 daha iyi olur,sensör olmalı bu ortam ısısını görmeli buna göre motorlu vana açmalı pid'e gerek yok on/off olarak.Isı set değeri olmalı bu set değeri ile motorlu vana açma kapama yapabilmeli set değerinin off-set payı olmalı ve fan kademeleri bir şekilde pid gibi çalışıp set değerine göre 3 adet röleyi çalışma mantığına göre çektirebilmeli.Düşük-orta-hızlı olarak çalıştırabilmeli.Böyle bir cihaz yapılabilinir mİ? Ama dediğim gibi bunu uzaktan yönetilmesi lazım,scada gibi bir arayüzle,
Saygılarımla

Ertug_TR

Ete Hocam;
Siz bir yorumunuz yokmudur.Sitenize yeni üye oldum ama uzun zamandır takipp ediyorum,pic'le hiç bir uygulamam yok daha çk PLC'lerle ilgileniyorum.

ete

İstediğn c
Hazı pic ile yapabilirim ama scada benim konumun dışında bir cihaz. Hiç tanımadığım bir ekipman gurubu için yorum yapmamıştırm. Bilmediğim konulara bılaşmak istemem.
İstedin cevapladım.
Ete

Mucit23

Alıntı yapılan: Ertug_TR - 03 Ocak 2013, 10:29:07
Ete Hocam;
Siz bir yorumunuz yokmudur.Sitenize yeni üye oldum ama uzun zamandır takipp ediyorum,pic'le hiç bir uygulamam yok daha çk PLC'lerle ilgileniyorum.

Bahsettiğin işi Pic veya benzer donanımlarla yapmak yerine PLC ve herhangi bir operatör paneli ile yapmak daha kolay olur. Picle yapmaya kalksan En başta hazır donanımın yok. Sonrasında dediklerini yapabilmek için ileri düzeyde program bilgisi şart. Fiyatları bilmiyorum PLC ile belki daha pahalı olur ama sistem daha çabuk kurulur.

PLC ile Staj yaptığım dönemlerde çok uğraşmıştım. Fakat Operatör paneli kullanımı hakkında benimde çok az bilgim var. Ama onunda çok kolay resim yapar gibi arayüz oluşturulduğunu biliyorum. İkinci dönem scada dersimiz var. Ozaman daha haşır neşir olacam... :D
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Ertug_TR

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Pic'le nasıl yapabilirimi araştırıyorum.Açıkçası pic'e uzun zamandır merakım var ama, öğrenmeye yeni başaldım.Ben bu sistemi kuracağım desem anlaşılan uzun bir zaman gerekecek.Açıkçası ticari amaçlı olarak düşündüğüm bir iş değil ama araştırın böyle bir sistemi,10 adet FCU kontrol edecek sistemi,bakalım ne fiyat verecekler,scada kısmı hariç.Yazılım bilgisi olanlar,basit bir scada yapabilirler.
PLC ile yapmak daha mantıklı geliyor,evet dediğiniz gibi biraz daha pahalı olur.İstenilen değişiklere daha patik çözüm getirelebilir.CPU'ya AI ve DO modüller eklemek gerekir ve tabiki sensör.Operatör panelleri le kontrol edilebilir, ethernet portşu panellerle uzaktan erişip kontrolde edilebilir ama pc ortamında basit bir scada en iyi çözüm gibi görünüyor.

umiter

Alıntı yapılan: Ertug_TR - 27 Aralık 2012, 11:08:13
Selam Sayın Üyeler;
Fan-coil kontrolörü için araştırma yapıyorum.Bilirsiniz FCU'larda 3 devirli fan motoru,ısı ayar termostatı,yaz-kış konumu olan bir termostatla kontrol edilir.Ben bunu uzaktan kontrol edebilir miyim?Diye,araştırma yapıyorum yani kurulacak olan devre bir şekilde uzaktan pc ile haberleşebilmeli.Bunun için pt100 aslında pt1000 daha iyi olur,sensör olmalı bu ortam ısısını görmeli buna göre motorlu vana açmalı pid'e gerek yok on/off olarak.Isı set değeri olmalı bu set değeri ile motorlu vana açma kapama yapabilmeli set değerinin off-set payı olmalı ve fan kademeleri bir şekilde pid gibi çalışıp set değerine göre 3 adet röleyi çalışma mantığına göre çektirebilmeli.Düşük-orta-hızlı olarak çalıştırabilmeli.Böyle bir cihaz yapılabilinir mİ? Ama dediğim gibi bunu uzaktan yönetilmesi lazım,scada gibi bir arayüzle,
Saygılarımla

Merhaba,

Termostat bilgisi ve ona göre işlem yapacak valf yada eletronik kontrollü vanaların bulunduğu yerde bir RTU cihazına ihtiyacınız olacak, bu cihazı uzaktan dünyanın herhang bir yerinden internet altyapısı üzerinden yönetebilir, gerekli veri akışını sağlatabilirsiniz.

Burada kullanılacak cihazı Modbus-RTU protkolü üzerinden TCP/IP ağına bağlayıp yerel ağdan RTU ya bir IP vermeli ve IP ağdaki router ( yönlendirici ) cihazı üzerinden dış IP den iletişim kurmasını sağlayacak yapıyı kurmanız yada bir ağ uzmanından yardım almanız gerekecektir.

Verileri alacağınız yerde RTU cihazının yazılımını veya kendi geliştireceğiniz yazılımı kullanmanız mümkündür. PLC ile SCADA üzerinde çalışmanızı tavsiye etmem, çünkü telemetri performansı zayıftır, çözüm için uygun bulacağınız PLC ile oldukça maliyetli olabilir.

Kullanacağınız RTU nun ağda çalışan bir web arayüzü vardır, gerekli ayarlamaları bununla çok rahat bir şekilde yapabillirsiniz.

İhtiyaç duymanız halinde size yerel pazarda bulabileceğiniz, kendimin birçok projede kullandığı bir RTU'yu önerebilirim.

Son bir cümlede SCADA için, SCADA yazılımcı olan arkadaşlar rahat anlayacaktır bir .NET platformudur arayüzün arkasında modbus/rs232/rs485/rs422/tcp yi çok rahat kullanabilir, yazılım ile RTU ları yada kendi kontrolürlerinizi kullanarak veri toplayıp, komut işletebilirsiniz. Hatta çok daha ileri gidip kendi gösterge araçlarınızı ( gauge ) yazıp, uç cihazlarla haberleştirebilirsiniz.

Saygılarımla.
##umiter##
Bilgi elde edilmesi zor,  tüketilmesi kolay bir bulamaçtır.

Ertug_TR

Sayın Ümiter;
Cevabınız için teşekkür ederim,sonuçta fan ısı sensörüne göre kontrol edilecek,pic programlamada uzman olan bir kişi bunu yapabilir.RTU uygulamam hiç olmadı,fcu kontrolü için rtu çok iddaalı olmaz mı?Kullandığınız rtu'yu ve yaptığınız uygulamalar hakkında bilgi verebilir misiniz..Net bilgim olsa basit bir scada yapacağım.Teşekkürler,çalışmalarınızda başarılar dilerim.