3

PİC'e 220V AC GİRME YARDIM!!!

Başlatan 3mZ, 22 Haziran 2012, 21:41:46

3mZ

Arkadaşlar işyerimin ana kompanzasyon panosuna bir devre tasarlamam gerekiyor fakat kararsız kaldım Ete hocam ve değerli üyelerin tüm fikirlerine açığım!!

Sorunum panoda 12 adet trifaze kontaktör var ve 1 adet reaktif kontrol röle var(ENTES). Bu zamana kadar sorun yaşamıyordum kontaktörler eskidiği için yapışıp kalıyor ve her ay ödediğim cezaya yeni bir konpansazyon yaptırırdım :( . Montajı yapan bobinajcımla görüştüm o kantaktörler eskide kaldı artık kondansatör kontaktörü olduğunu söyledi yapışma derdi yoktur dedi. Fakat hepsinin yenisine 7860tl fiyat çıkardılar 1 seneye işi bırakma ihtimalim olduğu için böyle bir masrafın altına girmek istemiyorum.

Kafamda tasarladığım devre ile 12 adet kontaktörün bobin uçlarında enerji olup olmadığına bakmam gerekiyor. Eğer diyelimki "a" kontaktörünün bobin ucunda 220 var ise devre normal döngüde çalışacak. Eğer bobin ucunda 220 yokda çıkış fazında 220 var ise ve 30 sn boyunca halen aynı ise 1 adet röle çekecek ve siren verecek. Bende anlayacağımki kontaktör yapışık kaldı.

Sizlere danışmak istediğim şu; 
Toplamda ayrı ayrı 25 adet 220 okuyacağım.220 voltu röle kullanmadan gürültüsüz bir şekilde pice nasıl indirgeyip okutabilirim?

3M

Evren Kılıç

ölçme yapmayacağın için şunu deneyebilirsin ,
kontaktör bobin beslemelerinden ve diger 220V görmen gereken yerlerden seri direnç ve diod  ile optokuplör sür optonun çıkışına göre lojik seviyeyi gör lojik 0 mı lojik 1 mi buna göre işlemcide durumu değerlendirirsin

halilgaliç

syn "3M"  bence kontaklardaki 220 okumana gerek yok o kantaktörün kontaklarını oku(tabi boşta kontak var ise
) buton gibi .Normalde acığı pull up-down olarak pice gir ve sonuçu al. 

3mZ

Alıntı yapılan: halilgaliç - 23 Haziran 2012, 11:27:28
syn "3M"  bence kontaklardaki 220 okumana gerek yok o kantaktörün kontaklarını oku(tabi boşta kontak var ise
) buton gibi .Normalde acığı pull up-down olarak pice gir ve sonuçu al. 
Dediğini tam olarak kavrayamadım?
Alıntı yapılan: evrenk - 22 Haziran 2012, 22:01:09
ölçme yapmayacağın için şunu deneyebilirsin ,
kontaktör bobin beslemelerinden ve diger 220V görmen gereken yerlerden seri direnç ve diod  ile optokuplör sür optonun çıkışına göre lojik seviyeyi gör lojik 0 mı lojik 1 mi buna göre işlemcide durumu değerlendirirsin
peki 220 v enerji 50 hertzlik sinyal ile geldiğinde otamatikmen sıfır geçiş noktasında iken tetikleme etkilenmezmi?

Evren Kılıç

Alıntı yapılan: 3M - 23 Haziran 2012, 20:13:31
Dediğini tam olarak kavrayamadım?peki 220 v enerji 50 hertzlik sinyal ile geldiğinde otamatikmen sıfır geçiş noktasında iken tetikleme etkilenmezmi?

kontaktörlerin ana (güç kontakları) kontakları haricinde kumanda devresinde kullanılmak üzere konulmuş daha küçük akım taşıma kapasiteli kontaklar vardır   normalde açık ve normalde kapalı olarak kontaktör tipine göre değişik sayılarda bulunurlar bunlardan boş olan varsa onu kullanabilirsin
yardımcı kontaklar:      http://img507.imageshack.us/img507/4093/44208292od4.jpg

sıfır geçiş noktalarına gelince,dediğin gibi 4n25 tarzı opto larda  negatif alternanslarda sorun yaşanabilir ama opto olarak PC814 kullanılırsa ne olur düşünmek lazım  isterseniz onu bir inceleyin
PC 814 : http://circuits.datasheetdir.com/142/PC814-pinout.jpg

rexo

şöyle yapabilirsin ,1 adet kontaktör için örnek veriyorum
220v-06 volt çok ufak trafolar var 2cmx1.5cm ebatlarında

bu trafodan alıp kontaktör bobinine baglayacaksın eğer bobinde gerilim var ise ufak tarfo çıkışından 06 v ac çıkış verecek bunu diyod ile dogrultup elde ettigin dc gerilimi o-pampa gir kontaktör çekmedigi halde kontaklar yapışıp kalırsa o-pampın kompratör çıkışı bozulup denge bozulacak ve o-pampın çıkışından bir buzer ile ne oldugunu anlayabilrsın veya pic e yaz istedigini yapabilirsin.

koaygelsin

greatgonzo

Bencede boş kontak varsa normalde acık yada kapalı fark etmez her halükarda işini görür. Sıfır geçiş gibi şeylerlede uğraşmana gerek kalmaz. Hatta birde eski cep telefonlarıdan kalma şarj cihazın varsa tamamen sorunun çözülür. Hem çıkışıyla pic devreni beslersin hemde kontakladan hıgh sinyali oluşturabilirsin.

İyi çalışmalar....

rexo

Kontakların bir tanesi yapıştığı zaman diğer kontaklarda çalışmaz dolayısı ile boş kontaklar kullanılamaz,

kolaygelsin

3mZ

Alıntı yapılan: greatgonzo - 23 Haziran 2012, 21:41:28
Bencede boş kontak varsa normalde acık yada kapalı fark etmez her halükarda işini görür. Sıfır geçiş gibi şeylerlede uğraşmana gerek kalmaz. Hatta birde eski cep telefonlarıdan kalma şarj cihazın varsa tamamen sorunun çözülür. Hem çıkışıyla pic devreni beslersin hemde kontakladan hıgh sinyali oluşturabilirsin.

İyi çalışmalar....
Arkadaşım 50 tanede boş kontak olsa sence pic gibi bir mcu'nun paraziti ne kadar sevdiği ortada hele helede konpanzasyon ünitesinde... Görüşüne saygım sonsuz teşekkür ederim fakat olması zor bir durum.

Alıntı yapılan: rexo - 23 Haziran 2012, 21:29:52
şöyle yapabilirsin ,1 adet kontaktör için örnek veriyorum
220v-06 volt çok ufak trafolar var 2cmx1.5cm ebatlarında

bu trafodan alıp kontaktör bobinine baglayacaksın eğer bobinde gerilim var ise ufak tarfo çıkışından 06 v ac çıkış verecek bunu diyod ile dogrultup elde ettigin dc gerilimi o-pampa gir kontaktör çekmedigi halde kontaklar yapışıp kalırsa o-pampın kompratör çıkışı bozulup denge bozulacak ve o-pampın çıkışından bir buzer ile ne oldugunu anlayabilrsın veya pic e yaz istedigini yapabilirsin.

koaygelsin

REXO bahsettiğin trafolarla uğraşana kadar röle kullanırım ve daha ucuza gelir heralde arkadaşlar röle ile yapıcam gibi geliyor. Çok düşündüm fakat temiz bir çözüm bulamadım.

@evrenk: Dediğini araştırıyorum teşekkür ederim.

3M

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: 3M - 23 Haziran 2012, 20:13:31... 220 v enerji 50 ...sıfır geçiş noktasında ...

Opto uygun görünüyor.
Girişe köprü+kondansatör bir çözüm.
Önerilen pc814 + çıkış tarafında (1 direnç+kondansatör ).
Doğrudan ucuz pc817 + çıkışta (direnç+kondansatör) ...size zaman kazandıracaktır , en azından sıfır geçişde neymiş diyebilirsiniz.

-----------
Muziplik olsun :
Kontaktörlerin hareketli kısımlarının dışarıdan görülebilen bir ve ya bir kaç yeri vardır.
Uygun şekilde yerleştirilecek-yapıştırılacak microsw en ucuz ve mekanik olarak kesin yoldur.

-----------
Bir resim mümkün mü ?
İlk kompanzasyon panolarımı 83 de yaptım hala sorunsuz-sürekli çalışanları var(düşen kapasitelerin değişimi hariç).
Yapışma biraz uygunsuz seçimi işaret ediyor.

3mZ

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 24 Haziran 2012, 03:38:18
Opto uygun görünüyor.
Girişe köprü+kondansatör bir çözüm.
Önerilen pc814 + çıkış tarafında (1 direnç+kondansatör ).
Doğrudan ucuz pc817 + çıkışta (direnç+kondansatör) ...size zaman kazandıracaktır , en azından sıfır geçişde neymiş diyebilirsiniz.

-----------
Muziplik olsun :
Kontaktörlerin hareketli kısımlarının dışarıdan görülebilen bir ve ya bir kaç yeri vardır.
Uygun şekilde yerleştirilecek-yapıştırılacak microsw en ucuz ve mekanik olarak kesin yoldur.

-----------
Bir resim mümkün mü ?
İlk kompanzasyon panolarımı 83 de yaptım hala sorunsuz-sürekli çalışanları var(düşen kapasitelerin değişimi hariç).
Yapışma biraz uygunsuz seçimi işaret ediyor.

Kazımuğur; resimi ancak pazartesi ekleyebilirim şimdi evdeyim herhangi özel ayrıntılı çekmemi istediğin birnokta olursa söyle çekeyim.

Kontaktöre 2. bir microsw gerek görmüyürum zaten üzerindeki yardımcı kontaklar sistemden tamamen ayrı oralardan 5V geçirmeyide ben cesaret edemedim.

Senden ricam bu opto konusunu detaylı anlatabilirmisin daha önce hiç işim olmadı kazım abi.

hürmetler
3M

KAZIMUGUR

Yardımcı kontağın olduğuna göre iş kolay elbette microsw gerekmez.

Bu tip sorunların olduğu yerlerde tam yalıtım ( galvanitik yalıtım ) için optik kuplaj uygundur.
Galvanitik yalıtımda temel esas , primer ve sekonder tarafın , hiç bir şekilde , iletkenlerinin temas etmemesidir.
Opto kullanırsan giriş yani led tarafını ayrı beslemelisin.
Bildiğimiz ledlerden farkı yok.
15-25mA yeterli.
Resime göre 12 V ile besleyeceksen akım sınırlama direncin 1kΩ olabilir.

[IMG]http://img209.imageshack.us/img209/9214/54795587.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Aşağıdaki gibi , çıkışa 1-10 µF gibi bir kondansatör sıfır geçiş problemini çözebilir.

[IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6273/3mmg.jpg[/img]

3mZ

Kazım abi gönderdiğin şemada 5v uygulandığında opto iletime geçiyor ve mcu yazan prob lojik 1 oluyor değilmi?

3mZ

Erol hocam sizin bir öneriniz yokmu?

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: 3M - 24 Haziran 2012, 14:58:51
... 5v uygulandığında opto iletime geçiyor ve mcu yazan prob lojik 1 oluyor değilmi?

Hayır.
5V uygulandığında opto içerisindeki npn iletime geçer ve R2-R3 üzerinden üst ucu Vcc ye çekilmiş kondansatörün ucunu şaseye bağlar yani 0 yapar.
Kondansatörün üst ucunun sıfır geçişlerde (50+50 Hz)değilde uzun süreli sıfır oluşunda kondansatör R2 üzerinden yeterli gerilime kadar şarj olduğunda artık o uç 1 olur.

Daha değişik düzenlenebilir.
Optonun çıkışı collector ü artıya bağlanır ve diğerleri de ters döner .
Bu durumda led iletimde olmadığı durumlarda 0 iletime geçtiğinde 1 olur.

------------

Temel mantık , opto içerisindeki tr tarafından hızlıca gnd ve ya Vcc yapılan kondansatör ucunu direnç vasıtasıyla ters polarizasyona çekmek.
Direnç ve kondansatör değerleri ile oynanarak süre ayarlanabilir.
Klasik zaman gecikme yöntemleri yani.

Kondansatörden önceki direnç kondansatör dolarken aşırı şarj akımını kısıtlamak için emniyet adına konmuş bir şey.

[IMG]http://img10.imageshack.us/img10/941/mm33o.jpg[/img]

Edit :
Alttaki resimde R6 10 Ω