isiste dokunmatik panel simülasyonu

Başlatan greatgonzo, 06 Temmuz 2012, 15:33:32

greatgonzo

Arkadaşlar isiste dokunmatik panel için herhangi bir simülasyon şekli varmıdır. Sanki bir yerlerde 2 trimpotla yapılmış bir devre gördüm ama gerçeğiyle pek bağdaştıramadım. ADC olarak belki sağlar fakat dokunma noktaları hakkında pek faydalı olabileceğini düşünmüyorum. Hic tecrübe eden arkadaşımız varmıdır aramızda.

İyi çalışmalar...

greatgonzo

Cevap için teşekkürler fakat bu değil. Telefonlarda kullanılan tarzla  dokunmatik panelden bahsediyorum. Aslında telefoncudan edindim bir tane fakat sürücü devreyi kuramadım . Bağlantı noktası o kadar ufak ki arada aparat bir şey olmadan bread boarda bağlamak imkansız:-) Bu yüzden merak ettim acaba bu devreyi kurmadan evvel isiste simüle edecek benzer bir mantık varmı. Buton olarak yapmak isiste problem değil. Dirençlerle yada pil bağlayıp x - y ekseninde iki farklı gerilim verince benzer birşey çalışıyor. Ama mesela menü oluşturmak için yeterli gelmiyor yada ben bakış açısı yakalayamıyorum. Mesela panel arkasına bir glc yerleştirip 2-3 farklı menu oluşturulduğunda dokunma noktaları değişecek mutlaka. Bu değişikliği pic ile yakalamak için bir şeyler düşünmüştüm.

İyi çalışmalar...

ete

Ekranlarda kullanılan dokunmatik paneller iki farklı mantık ile calısıyor . Birisi dirncsel (rezistif) digeri ise kapasitif calisiyor. Ama kontrol mekanizmasi ayni. Ekrani matrix gibi düşünüp tarayarak normalden farklı olan noktayı yakalamaya calısıyorlar. Tabiiki cok basit acıkladım. Gerçekte bundan daha karmaşık bir sistem var orada.
Simulasyonda bu ekran modelini yaratmak zor olsa gerek zor değil imkansiz sanırım.
Zaten cok sey farketmeyecek. Onda da denemeler yapacak calışıyormu diye bakacaksın . Gerçek devre ilede aynısını yaparsın.
Ete

greatgonzo

Yabancı birkaç sitede bugün arayan bir kaç kişi daha gördüm. Adamlar direkt olarak isiste eleman tasarlama sitelerine yönlendirmişler. Ancak bu şekilde birşeyler çıkarılabileceğinden bahsetmişler. Oda hakikatten ciddi tecrübe isteyen birşey. Hocam sizin dediğiniz gibi gerçek devre zaman açısından çok daha ekonomik olur heralde :-) Bir kaç markanın (osram falan) simülasyon elemanı vardı ama onlarda sanırım sürücü entegresiyle beraber ve tam anlamıyla çalışmıyor olabilir.Sadece o elemanı devreye eklemek babında. Yinede benden daha ileri düzeyde arkadaşların ihtiyacı olursa aklında bulunsun...

İyi çalışmalar....