7 Segment İle Nem Göstergesi

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 17:06:19

ete

Bütün Nem projelerinin LCD ile yapıldığını görerek birde 7 segment display ile çalışanını yapayım istedim.
Proje dosyaları aşağıdaki linktedir.
Bu eki görüntüleyemezsiniz.

Ete

fifix

hocam buna saat eklyebilirmiyiz bide sıcaklığı göremiyorum displayde  yardımcı olursanız çok sevinirim

ete

Buna saat ekleyemeyiz. Saat eklenmiş dünya kadar benzer proje var zaten.
Bu projede ekran direk Nem gösteriyor.

Proje yalnızca nem göstergesi olarak hazırlandı. Kullanılan sensör nedeni ile sıcaklığıda gösterebilir elbette.
Açıkçası bunu üzerinde uğraşsınlar diye yapmamıştım.Ama program içinde alt yapısı hazır. İstenirse bir iki satır ialvesi ile sıcaklıkda gösterebilir.

Bütün yapılması gereken GOSUB ISIHESAP satırından sonra aşağıdakileri ilave etmek

Gosub ISIHESAP
        TEMP=ISI1 DIG 0
        GOSUB AL:BIR=RAKAM             
        TEMP=ISI1 DIG 1
        GOSUB AL:ONN=RAKAM
        TEMP=ISI1 DIG 2
        GOSUB AL:YUZ=RAKAM
        BINN=0
        gosub delay   
        GOSUB DELAY

Ayrıca Nem gösteren kısmın sonunda yer alan Gosub Delay komutuna bir tane daha ilave edilmesi uygun olur.

Ete

fifix

Hocam elimde bir proje var PIC16F628A ile sht11 bu devreye saat ilavesi yapıyorum ama lcd de göremiyorum 1 haftadır bunla uğraşıyorum bitirme tezim bi türlü birbirine uyum sağlattıramadım nem sıcaklık görsem saat tarih göremiyorum saat tarih görsem nem sıcaklık göremiyorum.aynı reklamlardaki şapka alsam sucuk alamıyorum sucuk alsam şapka alamıyoruma döndü:)

tezimde sıcaklık nem tarih gösteren pic ile yapılmış bir devre yardımcı olursanız çok sevinirim hocam

ete

SHT sensör de okuma süreleri yüksektir. Saat saniye de gösterecek ise bu sensörü kullanmanız zor. Ama yalnızca Saat ve Dakika gösterecek ise sorun yok demektir.

Saat darbeleri  bildiğin gibi harici bir RTC entegre ile elde edilebileceği gibi basit saatlerde bu işlemciye kesme yolu ile hesaplattırlabiliyor. Ancak bu işde zaman alıcı bir faktör. Sağlıklı çalışacak bir program yapılacak ise harici RTC ile çalışan bir devre tasarlamanız gerekir.
Gerisi çok zor değil artık.
Bir bilginin ekrana verilmesi 7 segment displaylerde basit bir protokole bağlıdır.
Sıralama basitçe şöyledir.
1. Bilginin birler hanesini ayır  (TEMP=DAK Dig 0)
2. Bu bilginin 7 segment karşılığını git Lookup tablosundan al.  GOSUB AL : BIRLER=SAYI  böylece sn değerinin birler hanesi 7 segmente verilecek hale gelmiş oldu.
3. Bilginin onlar hanesini  ayır. (Temp=DAK DIG 1)
4. Bu bilginin 7 segment karşılığını git Lookup Tablosundan al. GOSUB AL:ONLAR=SAYI
Böylece DAK değeri ekrana yazılacak hale gelmiş oldu.
Benzer şekilde SAAT bilgiside ekrana verilebilir.

Ete

fifix

hocam benim yaptığım devre ekteki devre buna saat eklemek istiyorum.lcd olması kolaylık sağlarmı en kolay yolu nedir bu devreye saat eklemek için.çok teşekkürler.

ete

Sana verilen görev yada proje nedir. Önce onu açıkla istersen. Bir Isı-Nem-Saat projesimidir. Yoksa bir Isı-Saat projesimidir nedir. ?

Anladığım kadarı ile sıcaklık saat ve tarih gösteren bir devre istiyorsun. Peki bu forumda Ete projelerinde saat projelerine baktınmı.
Saat(7) tam sana uygun bir proje. Hem sıcaklık hem saat hemde tarih gösterir.
Hatta o dosyada yer alan 7-8 tane projedenbazıları sana uygun olması gerekir.
Biraz araştırma yap istersen.
Ete

fifix

hocam bana lazım olan nem sıcaklık saat gösteren bir devre.ilginiz için çok teşekkürler

fifix

Yukarıda fotoğrafını yolladığım devrede sadece ısı ve nemi gösteriyor bu devreye ek olarak saati ekliyemiyorum.Forumdada bunun 3ünü yapan bir devre bulamadım.Hiç bir yerdede yok.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

meyer

İyi günler fifix hocam..
-Ete hocamızın daha öncden katkıda bulunduğu bir saat,sıcaklık,nem projesi var alttaki lintke..Ben dosyaları açamadım proteus versiyonumdan dolayı..Bir bakın isterseniz...

http://elektrobilim.org/forum/pic-yardim-soru-ve-istekler/4115-sht-11-ve-ds1307-yardim.html

fifix

hocam çok saolsın ya .Tam aradığım proje.

ferhatcomert

hocam bana da 7 segment displayli saat tarih sıçaklık nem göstergesi lazım arkadaşımın dediği gibi buna saat tarih ekeleyemez miyiz.hiç bir yerde bulamadımilk kez burda görüyorum 7 segment ile sht11 in çalıştırıldığını yardımcı oluranız çok sevinirim.

fifix

hocam aynen benimde esas aradığım ferhat hocamın anlattığı ama arkadaşımın dün gönderdiği örnekten bişeyler yapmaya çalıştım.7 segmentte ısı nem saat dakika gösteren hiçbir proje yok yardımcı olursanız çok saolun.

fifix

Hocam yardimci olsaniz cok iyi olcak. Bize sizden baska yardimmci olacak kimse yok

ete

Ortada güzel ve son derece sade anlaşılır bir nem aynı zamanda sıcaklık okuma projesi mevcut.
Ayrıca forum da bir sürü saat projeside mevcut.
Peki size düşen nedir bu durumda o prejeleri alıp bir şeyler ortaya koymaktan başka bir şey değil.
Ben sizden projeyi yapıp bitirin demiyorum. Bitiremeyeceğinizide biliyorum. Tersi olsa idi burada olmazdınız zaten.

Ama nerede çalışmanız?, nerede devre şemanız. Daha devre şemasını bile çizmediğinizden eminim. Hep başkasından bekliyorsunuz çünki. Yazdıklarımdan hoşlanmayacaksınız mutlaka. Ama doğruları söylediğimden emin olun.

Sürekli bu konudaki prensibimi yazıp duruyorum. İşin ucundan tutmazsanız ben yerimden kımıldamam!!!!!!!!!.
Bakın amatörler size lazım olan şeyleri su gibi yapıp gitmişler . Ama siz elektroniği görev olarak almışsınız ama sizde hareket yok. Bu hiçde adil değil.  Her gün yüzlerce mesajda bana masallar anlatılıyor. Yok hocaları bunu anlatmamış yok hiç göstermemiş yok vermediklerini istiyorlarmış diye. Artık geçin bunları. Devir değişti. Hoca size her şeyi göstermek zorunda değil. Sizinde araştırıcı olmanız bilginize bilgi katmanız gerekiyor. Konu başlığını hoca verir geliştirmeyi siz yapabilisiniz.

Bir kaç günden beri izliyorum sizleri bir herket olurmu diye ama nafile sızlanmaktan başka bir şey yok maalesef. Sizin adınıza üzülüyorum gerçekten. Çalışın biraz çalışmayı adet haline getirin tembelliği yada sızlanmayı değil.

Son sözüm , elinizde yeterli done var bu işi en azından %50 seviyenin üzerinde çıkartabilirsiniz. Nereye gelirseniz gelin gerisinde yardımcı olacağım.

Şunuda unutmayın. Bu projenin en zor yanı saat ayarı işidir. Ayar gerekmez ise bu proje topu topu 15 dakikada biter. Ama ayar kısmını yazmak belki 2 gün tutar. Nerde bu kadar bol zaman.

Ete