M

LCD ADC

Başlatan mamik_34, 30 Temmuz 2012, 12:42:42

mamik_34

HOCAM MERHABA  ADC İLE POTTAN OKUDUĞUM DEĞERİ LCD de GÖREBİLİYORUM  ANCAK YAPMAK İSTEDİĞİM OLAY HER HANGİ BİR DERECEYE GELDİĞİMDE BANA LCD UYARI BİR YAZI ÇIKMASINI İSTİYORUM ÖRNEĞİN OKUDUĞUM MAX DEĞER 5.00 MİN DEĞER 0.00
BEN İSE 3.00 GELDİĞİNDE MİSAL  ISI HATASI YAZDIRMAK İSTİYORUM  NASIL YAPABİLİRM HOCAM

TEŞEKKÜR EDERİM .

ete

Sorunu yazarken cevabınıda yazmışsın farkında değilsin.
"Şayet ADC değeri 3 ise ekrana "ISI HATASI" yaz"
Bunu basic dilinde yazarsak,
IF ADC_DEG=3 then LCDOUT $fe,$80,"   ISI HATASI   "
Hepsi bu kadar. İşlmeciler komutları takip eder. Komutlar bir mantık çerçevesinde verilirse işlemcide uyum içinde bunları uygular.
Yeterki sen komutları yazarken mantık hatası yapmayasın.

Ete

mamik_34

ANCAK ŞÖYLE BİR SORUN VAR BENİM LCD GÖRDÜŞÜM DEĞERLER HEP VİRGÜLLÜ BEN  HEM BUNU VİRGÜLLÜ YAZIP DENEDİM BİRDE  NORMAL HALE ÇEVİRİP DENEDİM ANCAK GENE SONUÇ ALAMADIM HOCAM

ete

Mesajlarını büyük harflerle yazma. Bu genel bir kuraldır ve yanlış bir anlamı var.
Yazdıklarını anlamakta zorlanıyorum. Celişkili ifadeler var hem hiç bir sey göremiyorum hemde sanki lcd kafasına göre yazıyormus gibi virgüllü ifadeler goruyorum demissin.
Buraya yazdığın kodları koymazsan dogru yanıt alamazsın. Cünkü sorununu tam olarak anlamış değilim.
Ete

mamik_34

pardon hocam

ADCIN 1,AZI               
    AZI=(AZI*/500)>>2
    AZI=AZI*32
    AZI=AZI/10
    LCDOUT $FE,06, "AZ:",DEC (AZI/100),".", DEC2 AZI,"DR   "

hocam  program bu
ben bunun sonucunda  ekranda gördüğüm     sayı virgüllü çıkıo zaten bana lazım  olanda virgüllü olması  örn ben ekranda 13.35 gördüğümde ekranda ısı hatası yazdırmak istiyorum hocam uğraştırdım k. bakmayın :(

ete

Muhtemelen programı sen yazmamışsın. Yazan kimse zoraki olarak virgullu yazdırmıs.
Zira yazılan bilgi aslında virgulsüz.  AZI isimli degiskende hesaplanan bilgi kusuratlarıda icerecek şekilde 100 ile çarpılmıs olarak hesaplanıyor. Ornek verirsek azı=1325 seklinde hesaplanan deger ekrana 13,25 seklinde veriliyor. Dikkat edersen tam sayı kısmı 100 e bolunerek yazılıyor , ondalık kısmı ise sagdaki iki digit (25) seklinde yazdırıp araya virgul koyuluyor. Sen virgulsuz halini kullanmak istersen AZI degerini 100 e bolup kullan. 
Ete

mamik_34

teşekkür ederiim hocam sorunu hallettim