DTMF Projeleri

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:05:04

ete

Telefon yardımı ile haberleşme sistemini, konu alan bu başlıkta  iki ayrı işlemci için hazırlanmış dosyaları bulabilirsiniz.
Tabiiki tavsiyem 16F628 ile yapılmış olan projeyi yapmanız yönündedir.
Sistemin bir açılış şifresi birde genel şifresi bulunmaktadır. Genel şifre diğer şifrenin unutulması halinde girilecek emniyet şifresi anlamına gelmektedir.

Şifre girişlerinde zaman çalışmakta olup belirli süre içinde giriş yapılmaması durumunda sistem resetlenir ve yeniden giriş yapılmayı bekler.

Sistem şebeke de zil sesini algılar ve belirlenen çalma adedinden sonra hattı otomatik olarak açar. Hattın açılmasını müteakip kullanıcı şifresini girer ve ardından 6 adet röleyi açma için önce "#" işaretine sonrada röle numarasına basar ve ilgili röleyi aktif eder.
Kapatma için önce "*" işareti ve ardından ilgili röle numarasını girer ve röleyi kapatır.
Röleler tek tek açılabilir ancak önce * ve ardından 0(sıfır) girilerek hepsi birden kapatılabilmektedir.
Programda;
- zil çalma adedi, ( #8 ile)
- Şifre değiştirme ( #9 ile)
işlemleride yapılabilmektedir.

Diğer detaylar için program satırlarına bakınız.

Ete

kzmkzm

ETE hocam bu projeyi ISD serisi bir entegre ile ses ile geri mesaj şeklinde yine telefon hattı kullanarak nasıl yapabiliriz. Proje için teşekkürler

ete

Bu sorunun cevabı kafamda hazır degil maalesef. Su anda ancak bilmiyorum diyebilirim.
Ete

kzmkzm

ETE hocam yaptığınız DTMF pojesinin değişik versiyonlarını birçok sitede görmekteyiz sormak istediğim elinizde denenmiş üzerinde buzzer bulunan bir devreniz mevcutmudur izniniz olursa denmek isterim ilginize teşekkürler.

ete

Dtmf ler denenmistir. Burada verilende buzzer olmasi gerek.
Ete

kzmkzm

Hocam ben doc dosyasına baktim onun içinde baskı devresi var fakat buzzer olan yok ilginize teşekkürler

ete

Baskı devrede olmayabilir. Sen programa ve şemaya bak asıl. Onlarda vardır. Buzzeri sonradan ilave etmiştim.
PCB ye direk kablo ile bağlayıverirsin. AYrıca PCB yapmadım çünki. AMa bu sistemi o kadar çok yapan olduki neredeyse bir standart oldu sanki. Başkalarının yaptığı PCB leri bulabilirsin nette belki.

Ete

kzmkzm

Ete hocam benzer projeyi CCS C de gerçekleştirmeye çalışıyorum bende ama sürekli sorunlar var kodun bir kısmını göndersem sadece yazılım hakkında görüşlerinizi öğrenkem isterim hat acmada ve sayaç kısımları büyük sorun yaşıyor. Devrede ISD ses entegresi ile cevap şeklinde kullanmaya çalışıyorum saygılarımla.

ete

Maalesef CCS mantığından çok iyi anlamıyorum. Bu nedenle yardımcı olmam imkansız.

Ete

kzmkzm

ETE hocam öncelikle devreyi denediğimizi söylemek isterim gayet güzel bir çalışma fakat devremde röleler açık konumdan kapalıya geçemiyor led bağlantısı yapıldı ledler kapanıyor fakat aynı etkiyi rölelerde göremedik sebeni nedir sizce neden olabilir?

ete

Komut vererek Ledleri kapatabiliyorsunuz ama röleler kapanmıyor öylemi?.
Benim programda #1 - #2 gibi "#" işareti yanında hangi numaraya basılırsa ona ait röle açılır,
*1 - *2 gibi "*"işareti ve yanında yer alan numara tuşları da aynı röleleri kapatmak için kullanılıyor.
siz nasıl yaptınız?

Ete

kzmkzm

Evet. röleler sürekli olarak açık kalıyor. Sistemden gücü kesince kapanıyorlar yani açık olanlar tekrar güç verildiğinde istediğimiz konumlara gelmiş oluyorlar. Kullanılan sistem sizin sistem aynı kontrol ediliyor ilginize hocam

ete

Benim sistemi kullananlarda böyle bir kusur şimdiye kadar görülmedi.
Hatta bir kaç ilave ile ticari olarak kullanlarda var. Bu şekilde bir kusuru olsa kullanılabilirmi?

Üstelik kendim için yapmış olduğum devrede elimde özellikle çalıştırdım bir sorun yok. Sorun senin devrende yada yaptığınız yazılımda.

Onları buraya açarsan ben veya bir başkası ilgilenir bakarız. Röle sürme devrenize bakın. Hangi transistörü ne şekilde kullandınız röleleri sürmek için.  Anladığım kadarı ile röle sürücü transistörleri doyuma gidiyor ve kendi kendilerini set ediyorlar.
BU durumda sen sinyali kessende iletimde kalıyorlar. Röle sürme devrenizde bir kusur var mutlaka.

En azından hex dosyanız ile varsa simulasyon dosyasını buraya koyun isis de bakmaya çalışalım.

Ete

TA5AAT

ETE hocam merhabalar diger forumlardan PROJELERİNİZİ takip ediyorum EV TELEFONU İLE DTMF projeniz çok güzel çalışıyor..

TA5AAT

Evet..