DTMF Projeleri

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:05:04

TA5AAT

Yapıyorum hocam teşekkürler. Birde aklıma gelmişken sanırım sizin diger eski versiyon DTMF devrenizdeki yazılım sanırırm  (sesli fakat hafıza özelligi yoktu) yanılıyormuyum hocam saygılar..

ete

Hafıza özelliği başından beri var. Ses kısmını ise hatırlayamadım.
Ete

POWER

hocam;
uzun denemeler sonucunda zaman zaman bazı tutarsızlıkların olduğunu farkettim.sorun şu.kolay anlaşılsın diye örnek vererek açıklayacağım.
1-proğram ilk çalıştırıldığında hiç bir tuşa basmadan direkt doğru şifre girilirse(şifre:1111) problem yok.fakat proğram ilk çalıştırıldığında misal,önce 2-4 tuşlarına basılır arkasından da 1111  doğru şifre girilirse bunu doğru şifre olarak algılamıyor.dolayısıyla ilk 4 basamakta doğru şifrenin girilmiş olması gerekiyor aksi takdirde zaman aşımının meydana gelmesini beklemek gerekiyor.buda doğru şifre girilerek roleyi kontrol etmede sıkıntılara yol açıyor.dosyalırı deneme gereksinimi duyarsanız kolaylık olsun diye yüklüyorum.

ete

Soruna bir soru ile cevap vereyim. Diyelimki şifren 1234 bende sifre girmeye 23 ile başladım hemen yanlis oldugun anladım ve pesinden 1234 rakamlarını girdim. Simdi soruyorum program senin iki digiti yanlis yazdığını ve sonradan gelenlerin dogru oldugunu nasil anlasın. O yalnizca 4 hane girilmesini bekliyor ve alınca da hafizadaki sifre ile karşılaştırıyor.
Bu tür hatalar oldugunda ya yanlışda olsa 4 hane rakam girip sonra dogrularını girmek yada bekleyip zaman aşımına ulaşmak gerekir. Yada programa bir özellik ilave edip hata oldugunda bir Tus ile  girilen leri sifirlamak gerekir.
Ete

POWER

evet hocam haklısınız.o zaman,4 haneli şifre girildikten sonra # tuşuyla şifreyi okeyleme mantığını kullansak daha iyi olacak diye düşünüyorum.girilen şifreyi doğru şifreyle # tuşuna basıldıktan sonra karşılaştıracak doğru yada yanlış olmasına göre hareket edecek.bunu yapmaya çalışacağım inşallah başarılı olurum

ete

Bence bu hali ile kullansan daha doğru olur. Zira yapman gereken yalnızca 4 haneli bir rakam girmek. Yanlışta olsa onu 4 hane yaptıktan sonra dorusunu girebilirsin. Ayrıca bir onay rakamıda gireceksen sen bilirsin tabiiki.
Ete

medes

power
DTMF devresinin zaman aşımını bekleme yerine sen DTMF kodlarını ne kadar zamanda girebileceğin konusunda işlem yapar isen sorun çözülür  aksi halde karşına farklı problemler çıkar bende aynı sorunu yaşadım şifre yanlış girdiysen vay haline mecburen süre bitimini bekliyeceksin burada yapman gereken PAUSE 275 =100'e  sayı değişkeninin süresini=65000 =yerine 20000 olarak ayarladım gayet güzel çalışıyor yanlış şifre girdin ise 4sn beliyorsun tabiki dahada düşürebilirsin süreyi çünki bu süre her tuş için yeniden sıfırlandığı için
burada önemli olan senin tuşlara ne kadar sürede bastığındır. ben böyle bir yöntem kullandım tabiki ete hocamızın sayesinde hocamızın fikirlerine her zaman ihtiyac duyuyoruz sağ olsunlar saygılarımla
medes

POWER

sağolasın,söyediğin yöntemin aynısını yaptım zaten.bunu devreyi  kullanacak kişinin durumunu gözönünde bulundurarak 8 sn seçtim.bi sonraki aşamada şifre girildikten sonra # tuşuyla okeylenmesi yöntemi olacak inşallah.en mantıklısıda bu bence.

TA5AAT

Merhaba:
sevgili hocam bu telefonla röle kontrol devresini uzun zaman önce yaptım çok güzel çalışmakta
elinize yüreginize saglık. Devre evde kurulu şu ana kadar çalışmakta burası kasaba elektrik akımılarının düzensiz oldugu bir yer şu sıralar elektrik kablolarını yerin altına alıyolar ve sık sık elektrik kesintisi olmakta. röle kontaklarına baglı bulunan bazı cihazlar mevcut örnegin lamba motor v.s geçen hafta elektrik kesildi tekrar geldi ve akım yüklü geldi 220 volt degilde 245 250 volt civarı mahlde nekadar tv buzdolabı çamaşır makinası varsa hasar gördü buna baglı olarak röle kontagına bagladıgım cihazımda hasar gördü bunun neticesinde aklıma gelen şu oldu sizizn örnek olarak yayınladıgınız yazılm var en son versiyon pic işlemcide onu kullanıyorum bu yazılımda elektrik kesilip geldiginde 10 saniye geç gelmesi için neyapmalıyım yazılma hangi komudu eklemeliyim..
ortalama 3 5 saniye içerisinde akım normal degerlere geliyor ben 10 saniye gecikmeli yapabilirmiyim saygılarımla teşekkürler...

ete

Program elektrik kesildiğini anlamaz. Ama başlangıç satırından evvel 10 sn lik bir gecikme koyarsan sistem 10 sn sonra çalışmaya başlar. Bu durumda sana ne faydası olacakmanlamadım.
Ete

TA5AAT

sevgili hocam:
dediğiniz üzere gerekli satıra gecikme ekledim 10 saniye şeklinde ayarladım çok güzel oldu devre çalışıyor deneme amaçlı elektrik bağlantısını kesiyorum bir mütdet sonra akımı veriyorum röle kaldığı yerden 10 saniye sonra çalışıyor 10 saniye gecikmeli çalışıyor..
şöyle bir durum oldu devrede devre normal şekilde ilk akım uygulandığında devre 10 saniye sonra çalışmakta yani devreye dtmf tonları giricem hemen algılamıyor..
kısacası istediğimiz oldu  fakat devre busefer ne olrsa olsun 10 saniye gecikmeli çalışıyor
pause şeklindeki bu gecikmeyi başka satıra sanırırm yazamayız gibi görünüyor hocam..siz nedersiniz..

ete

Başka bir satıra yazılmaz da kesmeye bağlanabilir. Ancak uzun bir program tadilatı gerektirir.
Kendin yapabilirsen kesme ile (TMR0 kesmesi kullanarak) saniye saydırıp 10 sn dolunca sistemi açtırabilirsin.

Ete

TA5AAT

Merhaba Hocam..

Hocam DTMF sinyali üretebilirmiyiz derken böyle bir uygulama başlattım devre hazır konumda masamda deneme devresini hazırladım ütü baskısı ile işlemciye proogramdan gerekli komutları ve gerekli H.P çıkışını gösterdim.. Örnek aşagıda oldugu gibi..

DTMFOUT PORTB.2 (2,1,2)  Şeklinde komut uyguladım şu an için akım uygulandıgında gerekli DTMF sinyali vermekte fakat ses çok farklı çıkmakta örnegin sanki ses frekansı kayıkmış şeklinde.
.............
fiziksel uygulamaları gözden geçirdim ses çıkışına filitre v.s uyguladım..
xtal kullandım 4-20  mhz şeklinde olmadı yazılımla alakalı sanırırm sesin frekansı oturmadı sanırırm

burdan ürettigim sinyalii CM 8870 DTMF decoder devresine uyguladım buna baglı olan LED yanmamakta fakat cep telefonu kulaklıgı verdigimde bu LED çok güzel bir şekilde yanmakta..

şimdiden teşekkürler hocam...

TA5AAT

İşlemci:  16F628A

ete

Bir çok yerde okuduğuma göre ve özelliklede PBP help açıklamasında belirtildiği üzere bu komut 20 Mhz kristal ile iyi çalışmaktaymış. Bana kalırsa sende 20 Mhz ile dene.
Daha önce hiç DMFOUT komutu denemedim. Bu nedenle deneme tecrübem yok.
Sen dene de bizde fikir edinelim en iyisi.
Aslında yine help açıklamalarında sinyale filtre uygulayıp biraz daha yuvarlatılması lazım geldiğide belirtilmiş.
En güzeli skop ile telefondan gelen sinyale bakıp pic den geleni ona benzetmeye çalışmak gerekir.
Benzetmeye çalışmak demekle sinyale uygulanacak filtre açısından olaya bakmayı kast ediyorum.
Yoksa komut sinyali mutlaka çıkartıyordur.

Ete