DTMF Projeleri

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:05:04

TA5AAT

Hocam denedim 20 mhz xtal ses hızlanıyormu diyim inceliyormu diyeyim var degişiklik fakat ses düzeni yine farklı tabi evet ARGE yaptım genelde 20 mhz den bahsediliyor bu tür konular..
xtal olarak   frekansı girmeyi denicem khz cinsinden buseferde.. teşekkürler hocam..

Hattuşa

slm bu projeyi yapan arkadaşlara bir sorum olacaktı, cep telefonunun kulaklığından alınan DTMF bilgiyi MT8870 e verirken illa ki hat trafosumu olması gerekiyor? ben direk deneme yaptım ama başarısız oldum. trafosuz bağlantı şekli varmıdır? gerçi bir tane hat trafosu edindim deneme yapacağım ama varsa başka türlü bağlantı şekli öğrenmek isterim.

POWER

hayır cep telefonu ile yaparken hat trafosuna gerek yok.

Hattuşa

Alıntı yapılan: POWER - 05 Temmuz 2013, 12:09:49
hayır cep telefonu ile yaparken hat trafosuna gerek yok.

peki usta ben direnc.netten HT9170 almıştım, MC8870 ile aynı olduğunu düşündüğümden, yanılıyormuyum?
ayrıca cep tel. ile bu entegrenin bağlantı şekli hakkında örnek bir şema verebilirmisiniz? yani cep telefonunun kulaklığında 2 uc var ve her ikiside GND değil, her ikisi ile de denedim, hatta birisini gnd ye ilişkilendirdim vs. ama çıkış alamadım, bağlantı şekli ise aşağııdaki gibi, bağlantıda bir problem varmı sizce? ayrıca yazılım hatasının olup olmadığını anlamak için DV çıkışına 39R + led bağladım ama çıkışta bir tepki yakalayamadım
acaba nerede hata yapıyorum?

fantom1951

Sayın Ete hocam ben yeni üyeniz fantom1951.
13.5 volt  5A  kapasiteli ve kısa devre korumalı bir güc kaynagım var. Bana 3 ve 6 voltta 2A sabit çıkış verecek bir devre lazım idi . Çıkışına bağladıgım yük 2 Ohm -5 ohm arası yükler . 2 Ohm luk yuku bağladıgımda 3voltluk pilden1.35 amp çekiyor ama 1.35 Amp çekilirken pil voltajı 2.5 volt civarına düşüyor  ve 6v da 1.70 amp cekerken pil voltajı 4 volt civarına düşüyor ki bende 3 volt  veya 6 volt sabit kalsın istiyorum. Bunun  için L200 entegresi 2A i desteklediği için L200 lü voltaj ve akım ayarlı  devreyi yaptım ancak girişine güc kaynagından 13.5 volt verince boşta ancak  5.68 volt maximum görüyorum yükü bağlayınca ise 0 volt civarı görünüyor ve tabii ki akım cekemiyorum.L200 lü dverede 1 . pin giriş + sı 3.pin ortak şase 4.pin 1k la şaseye ve 10k potla + çıkışa yani 2. pine gidiyor 5. pin 1k potla + cıkışa bağlı. Potların tüm pozisyonlarında boşta voltaj maximum 5.68 volt oluyor ki aslında 13.5 volta kadar ayarlanabilmesi gerekiyor diye düşünüyorum ancak olmuyor ve yükü bağlayınca potların tüm pozisyonlarında çıkış voltajı = ve amper çekilemiyor.Hocam sebebi ne olabilir veya ben nerede hata yapıyorum?L200 de kısa devre koruması varsa sebeb yük omajının küçüklüğü olabilir mi ?Lütfen yardımcı olabilirmisiniz?

ete

Güç kaynağı 3 volt veriyor iken çıkışına 2 ohm luk yük bağlarsan;
I=3/2=1,5 amper akım çeker ve voltaj 3 volt olarak sabit kalır yada kalması gerekir.
Güç kaynağı 6 volt veriyor iken çıkışa 2 ohm luk yük bağlarsan ;
I=6/2=3 amper akım çekilir ve akım kapasitesi. 2 amper olduğundan güç kaynağı voltajı sıfırlanır yada 2 amper verecek şekilde voltaj 4 volta düşer.

Bunun başka yolu yok. Üstelik L200 de kısa devre koruması var ise maksimum akımı geçen akım çekilmelerinde çıkışını sıfırlayacaktır.

Ete

POWER

ben bu entegreden kullanmadım.kabaca baktığımda cm8870 ile biraz fark var gibi ama farketmez bu entegrede bu iş için yapıldığına göre devrede hata yoksa çalışır.cep.telefonunda stereo olduğu için 4 uç var.sen bunlardan ikisini kullanacaksın.dikkat edeceğin noktalar:kristal yanlış olmasın benim başıma geldi çünkü.ikincisi dtmf sinyalin gerçekten telefondan çıkıp devreye gittiğinden emin ol.kulaklığı tel.taktıkdan sonra tuşlara bas çıkan seleri telefondan değilde kulaklıktan duymalısın. kulaklık kısmını kes ve direk devreye uygula.çalışır muhakkak bir hata vardır.ayrıca çıkışı ledlerle takip edebilirsin tabiki.

Hattuşa

Alıntı yapılan: POWER - 05 Temmuz 2013, 16:27:19
ben bu entegreden kullanmadım.kabaca baktığımda cm8870 ile biraz fark var gibi ama farketmez bu entegrede bu iş için yapıldığına göre devrede hata yoksa çalışır.cep.telefonunda stereo olduğu için 4 uç var.sen bunlardan ikisini kullanacaksın.dikkat edeceğin noktalar:kristal yanlış olmasın benim başıma geldi çünkü.ikincisi dtmf sinyalin gerçekten telefondan çıkıp devreye gittiğinden emin ol.kulaklığı tel.taktıkdan sonra tuşlara bas çıkan seleri telefondan değilde kulaklıktan duymalısın. kulaklık kısmını kes ve direk devreye uygula.çalışır muhakkak bir hata vardır.ayrıca çıkışı ledlerle takip edebilirsin tabiki.

slm usta;
elimdeki entegre cm8870 imiş, ancak ben hala çıkış alamadım, elimdeki cep telefonunun kulaklığından giriş yaptım, dediğin gibi 4 uc var 2 si gnd kalan 2 uc ise kulaklık hoparlörüne gidiyor, ben kulaklık hop. birisini koparıp denedim, diğeri ile tonları gayet net duyabiliyorum, cep telefonundan dtmf fonuna alıyorum zira 2-3 seçeneği var telefonda, çıkış alamayınca çıkışı skoba bağladım ama skopta da bir değişim yakalayamadım, cm8870 in datasheetinde rakamların karşılığı olan frekansı görebilirmiyim diye düşündüm ama göremedim, bir püf noktası var sanırım ama çözemedim gitti, acaba çıkış çok mu zayıf kalıyor? bir opampla güçlendirmek vs mi gerekiyor?

@EDİT

arkadaşlar hop. çıkışını LM386 (200 kat gain) ile verdim CM8870 e sonunda çıkışı almayı başardım, sanırım bazı cep tellerinde gelen sinyal zayıf geldiğinden güçlendirmek gerekiyor, ben bu şekilde aştım sorunumu umarım bu tip bir çalışma yapan arkadaş yazdığım bu yazıyı okuyarak faydalanır

mg1980

Ben de küçük trafo ile sonuç almıştım. Cep telefonu kulaklığı çıkışına sinyal seviyesini ayarlayacak şekilde bir trimpot koyup arada trafo ve çıkışı 8870'e bağlı olarak.Saygılar.mg1980

POWER

ben bu uygulamayı çok yaptım fakat böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.

Hattuşa

Alıntı yapılan: mg1980 - 06 Temmuz 2013, 07:01:41
Ben de küçük trafo ile sonuç almıştım. Cep telefonu kulaklığı çıkışına sinyal seviyesini ayarlayacak şekilde bir trimpot koyup arada trafo ve çıkışı 8870'e bağlı olarak.Saygılar.mg1980

Alıntı yapılan: POWER - 06 Temmuz 2013, 10:19:49
ben bu uygulamayı çok yaptım fakat böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.

arkadaşlar 3 gün uğraştım ama direk cep telefonundan MC8870 i çalıştıramadım, elektroniğin en sevdiğim yönü çözümün çok olması, ben bu şekilde aştım sorunu. elbette ki farklı yöntemlerle de aşılabilir belki ben bir yerlerde hata yaptığım için sonucu alamadım ama önemli olan sorunu çözmek değil mi?

POWER

peki yukarıda verdiğin devreyi mi yaptın?cm8870 devresi birazcık farklı çünkü.

Hattuşa

Alıntı yapılan: POWER - 06 Temmuz 2013, 22:40:16
peki yukarıda verdiğin devreyi mi yaptın?cm8870 devresi birazcık farklı çünkü.

usta MC8870 devresi değil mi bu, elimdeki entegrede MC8870 (direnc netten almıştım)

yukarıda verdiğim devreyi yaptım ama sonradan farkettim ki osc. ye ait cond. olmasada oluyor, sonuc olarak direk datasheetteki uygulamayı da yaptım, devre kısmen çalışıyor. kısmen dedim şöyleki tuş takımından 1-4-7-*-# ler çalışmıyor, diğer rakamlar çalışıyor, 100K lık trimpotla çıkışı yakalayabiliyorum, hatta 16-17, pin arasındaki 330K ya paralel 4148+100k takınca biraz daha iyi oldu, benim anlayamadığım neden bazı tuşların çalışmadığı, skoptan sinyali görebiliyorum ama sağlıklı değil, bu arada çalışan kısım aslında bana yeter ama çalışmamasına taktım ben.
ayrıca kendi cep. telim ve 2 adet eski model tellerle denedim, kendi telefonumda hepsi sorunsuz çalışıyor, birisinde LM386 olmayınca hiç çalışmıyor, diğer cep telefonu (ki devreyi bununla kurmayı planlıyorum) kısmen çalışıyor.
yaw bu sorun yazılımla olsaydı şimdiye ete hocanın kafasını şişirirdik ama analog yapıya mecbur kendimiz tırmalayacağız.
bu arada ete hocam mailinizi aldım, balık için teşekkür ederim. derdim kendimizi geliştirelim.
hazırcı olsaydık ete hocamda çaldığım ve 2 senedir kullandığım ısı ayarlı havya gibi yapardık  ;D

POWER

senin isis şemasını verdiğin devre, cm8870 nin devresi değil.sen en iyisi cm8870 datasheed bilgisini indir.ordaki uygulama devresini yap kesinlikle çalışır.ben bu uygulamadan defalarca yaptım problem çıkmadı.

Hattuşa

Alıntı yapılan: POWER - 08 Temmuz 2013, 14:31:41
senin isis şemasını verdiğin devre, cm8870 nin devresi değil.sen en iyisi cm8870 datasheed bilgisini indir.ordaki uygulama devresini yap kesinlikle çalışır.ben bu uygulamadan defalarca yaptım problem çıkmadı.

usta verdiğim şema ile CM8870 datasheetindeki uygulama aynı değil mi? sadece benim hatam kristale bağlı cond. fazlalık ayrıca girişte sinyalin parazitini ve biasını yapmak için ilave trimpot ve direnç atılmış, yanlışmıyım?

BU arada herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.