DTMF Projeleri

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:05:04

Hattuşa

Alıntı yapılan: medes - 19 Aralık 2013, 16:36:48
pro-TR  DTF okuyucusu olan 8870 ent'sinin bazı kodları okuyup bazılarını okumama gibi bir lüx'ü yoktur ben bu entegreyi yaklaşık
10 yıldır kullanıyorum böyle bir durumla karşılaşmadım . yalnız bu entegrenin devresini yaparken dikkat edilmesi gereken pdf'sinde veya daha önceden denenmiş bir devre ile dizayn edilir ise herhangi bir problem çıkmaz . devrede hata yok ise seninde
anlattığına bakılır ise vede benim anladığım kadarıyla 8870 ent'sinin ton girişine uygulanan ton ses yüksekliği fazla ise bu gibi
dengesizlik yapabilmektedir onun için bu devreyi ilk olarak kulanılacak devrelerde ton girişine bir adet ayarlı direnç konarak
kodların en güzel okunduğu yerde bırakılmalıdır. ve ton girişine konması gereken direnç böylece seçilmelidir.

hmm ustam hiç dikkat etmedim ama mantıklı geliyor. nasip olursa bunu bir deneyeceğim. yalnız ben hat trafosu eklememiştim. bundan kaynaklanabilir diye düşünmüştüm

KAYALARLI

Hocam hayırlı günler dtmf projesinde pic tafafında üretilen sound notaları buzzer e değilde telefon hattına nasıl veririz.

ete

RAR dosyası içinde yer alan Telefon_Kon628.DSN devresinde buzzer çıkışından ayrıca bir uç alınarak bir kondansatör üzerinden hatta bağlanmıştır.
Bu şekilde buzzere verilen sesin aynısı hatta da bir miktar verilmektedir. Ses kimisine göre yeterli kimisine göre yetersiz geldi.
Bu sistem hiç olmazsa bir miktar sesi hattan iletmektedir. Sesi artırmak için değişik metodlar var ama hepside komplike ilaveler gerektiriyor. Bunlardan en kolayı ses çıkışı ile hat arasında bir başka hat trafosu kullanmak tır.
Ne yazıkki aklımda yada elimde çi,zilmiş bir şema yok. Denemeler yaparak uygun bir çözüm bulunabilir.

Ete

Starvays

İyi günler. Paylaşmış olduğunuz dökümanlardan yararlanarak bende bu devreyi yapmaya çalıştım.Sizin tasarladığınız devreden farklı olarak piyasada bulamadığım için  TIL-111 yerine 4N25,HT9170 yerinede HT9170B kullanmak durumunda kaldım.Ayrıca 12V AC güç kaynağım olmadığı için ordaki köprüdiyot 'u iptal edip direk 12V DC bağladım.
Sonuç olarak devre çalışmadı. :) Açıkcası nerde veya nerelerde hata yaptığımı bulabilicek bilgiye sahip değilim. Devreyi tekrar malzeme alıp en baştan kurmayı düşünüyorum ama bundan önce size danışmak istedim. Teşekkürler.

ete

Yapmış olduğun tadilatlar yada değişiklikler sistemin çalışmasını etkileyecek şeyler değil. Özellikle HT9170 zaten DIP kılıf için 9170B olarak alınması gerekiyor idi.
Bu durumda devrende başka bir kusur var demek oluyor.
Bunu gerçekten bulacak durumda değil isen ya benim yada bir başka arkadaşının kartı kontrol etmesi gerekir.
Bir yenisini yapsan bile aynı sonucu alman kuvvetle muhtemel.
Hangi şehirde oturuyorsun.?  Yada devreyi kargo ile yolayabilecek durumdamısın. Yollaması en azından 5-7 TL geri almasıda bir o kadar tutacak nerdeyse yenisinin maliyeti kadar.
En iyisi adım adım gidip sorunu bulmak aslınd.a Öncelike işlemciye doğru program atabiliyormusun test etmek gerek.
Bu test sonucunda işlemcininde yerinde çalışıp çalışmadığını anlamak mümkün olur. Aslında bunu anlamanın bir yoluda telefondan arama yapmak olur. Şayet sistem çalışıyor ise arama LED i yanması gerekir.
Sen en iyisi biraz daha detay ver ne oluyor ne olmuyor bilelim.

Ete

TA5AAT

Hocam merhaba nasılsınız iyisinizdir umarım hocam bu devrede röle sayısıs artırsak örnegin 10 röle bu yazılımı 18f4550 ye uyum saglarmı bu yazılım teşekkürler..

ete

Bu soru bana pek mantıklı gelmedi ya neyse yinede cevaplayayım. Röle sayısı tamamen röleyi sürecek olan boş port pini ile alakalı. Bunu sende biliyor olmalısın. Pin varsa röle sayısında sorun yok demektir .

İşlemci uyumu ise tamamen farklı bir konu. Her işlemcinin kendine has özellikleri var o özellikleride data sheetten bulup çıkarmak gerek. Yapabiliyorsan uyumsuzluk diye bir sorun oluşmaz. Özellikler neden lazım onuda belirteyim. İşlemcide kullanmadığın özellikleri kapatman gerekiyor. Neler olduğuna bakıp nasıl kapatıldıklarını öğrenip uygulaman gerekiyor.

Ete

TA5AAT

hocam cevap için teşşekürler yüreginize saglık..

1 haftadır ugraşıyorum 18f4550 ile yapamadım 877 çalışmakta devre 877 ile 4550 aynı bacak baglantıları var dataşeet baktıgımızda 4550 ile ugraşmamaın sebebii ise usb port eklemek devrefye farklı bir özellik için çalışma yapmaktayım pc üzerinden kontrol örnegin fakat şimdi pc biyana 4550 ile ne yaptıysam olmadı ayaklar aynı 877 ile..

ete

Program koymadığın için üzerinde inceleme yapamıyorum. Data sheet den gördüğüm kadarı ile yalnızca ADC ayarlamasında bir fark var. ADC modülünü iptal etmek için 877 de,
Adcon1=%00000111   Komutunu veriyoruz, 4550 de ise Adcon1=%00001111
komutunu vermek gerekiyor. Onun dışındakiler hepsi aynı olarak gözüküyor.
Ancak sigorta ayarları tamamen farklı olacaktır.

Etel

Mahmut Eşit

Selam hocam bn yenyım sız 4roleli dtmf cep telefon buzzerli varmı elinizde varsa verebılırmısıniz

ete

Normal telefonlu olanı var ve projeler kısmında yayınlanmış durumda. Bazı ufak değişikliklerle aynı sistem cep telefonu ilede çalışır.

Ete

temha43

selamun aleyküm hayırlı ramazanlar.
Saygı değer ete hocam öncelikle yardımlarınız için teşekkürler ALLAH RAZI OLSUN

Merkezi ezan sisteminin kodlarını okumak için önceleri  bir pic li bir devre yapmıştım. onunla okuyabiliyordum. bu devreyi kaybettim. Yenisini yaparken de fazla uğraşmayayım diye dtmf entegresinin çıkışına direk led bağladım. fm alıcıda bu devre kodları göstermedi. bilgisayarın ses çıkışını kullanarak bilgisayardan dtmf enkoder programı ile denedim. kod gönderdiğim zaman ledlerin bazıları yanık kalıyor. beslemeyi kapatıp açtığım zaman sönüyor. Ama tekrar kod gönderdiğim zaman yanık kalıyor. dtmf enregresinin gücü led yakmaya yetmiyor. mu acaba.

daha öncede bu merkezi ezan sistemi alıcısının kod çözücü kısmı çalışmıyor du. 3,58 mhz kristali 6 mhz yaptım çalıştı. Vericideki kristal le alıcıdaki kristal aynı mhz olması gerekiyor diye bir kanıya vardım. doğru mu bilmiyorum.

ete

Bu sorduğun soruların bütün cevapları encoder entegresinin data sheetinde yazıyor olması gerek.
Açıkçası bu amaçla ne kullandım nede olabilirmi diye düşündüm.
Hangi decoder entegresini kullanıyor isen onun data sheetine bakıp cevaplarını kendin bulabilirsin.

Ete

onurinci

8870 kod çözücü ve türevleri Streering Logic komparatorü olduğu için çıkış portları Latch'tir,aynen dediğiniz gibi en son gelen 4 bitlik data çıkışlarda kalır ve gerilimi kesmedende gitmezler. 8870 Switched Capacitor Filter yani SCF donanımına sahiptir kristal'den elde ettiği Clock sinyali ile dijital filtreleme yapar. her ikisininde Clock frekansının aynı olması şarttır. uluslar arası ton standartı için kristalin 3.579.545 olması gerekmektedir. bu cami belediye anons sistemlerinde elinde telsizi olanlar müdahele edemesinler diye karşılıklı kristal frekanslarını standardın dışında kullanılıyor.ayrıca çipin birde DV Data Valid yani geçerli bir çift ton sinyali ayağı vardır.bu ayak sadece DTMF sinyali aldığında tepki verir,sinyalin durması esnasında eski durumuna geri döner..

temha43

kardeşim ALLAH senden de razı olsun. Çok açıklayıcı bilgiler vermişsin. dv dediğin uç 15 nolu uç dimi std yazan