DTMF Projeleri

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:05:04

sangarius

Herkese Selamlar

Sayın TA5AAT, takip ettiğim kadarıyla cep telefonuna uyarlanan devre son haliyle güzel çalışıyor demişsiniz.

Anladığıma göre ETE hocanın da yardımlarıyla devreyi cep telefonu ile çalışır hale getirmişsiniz.

İzninizle bilgi edinmek istediğim kısımlar ve şu ana kadar anladıklarımdan doğruluğunun kontrol edilmesini istediğim bazı noktalar var;

1) Devre cep telefonu ile çalıştığına göre ETE hocanın verdiği "ev telefonu ile çalışan devredeki" bazı malzemeleri devreden çıkarttınız mı? (hat açma rölesi, yalıtım trafosu vs. gibi) yada "Telefon_Kon628.DSN" dosyasını olduğu gibi mi çizdiniz?

2) ETE hocanın verdiği devrede telefon girişi olarak iki uç var. Cep telefonuna buzzer ses onayını nasıl veriyorsunuz? Mikrofonlu kulaklıkla mı? Öyleyse cep telefonunun mikrofon girişi, buzzer hattına mı bağlanıyor yoksa buzzera yakın mesafede mi duruyor?

3) Cep telefonuna uyarlandıktan sonra B portunda bazı ayaklar boşa çıktı denilmiş. Boşa çıkanlar, malzeme eksiltildiği için mi, yada neden? Portlarla ilgili değişiklik yapmaya gerek var mı? Sanırım o bir özel istekti değil mi?

Sayın TA5AAT ve ETE hocam;
İlk mesajımda böyle emrivaki yapmış gibi hissediyorum. Ama sizi birkaç forumda takip eden biri olarak cep telefonu ile çalışan devrenin en net bilgilerini burada bulduğuma inanıyorum. Cep telefonuyla çalışan devrenin dosyalarını TA5AAT arkadaşın paylaşmasını rica ediyorum.

Saygılar

ete

Sangarius,
Aslında cep telefonu ile bu sistemin çalıştırılmasına karşıyım. İsteyen kendi projesini yapar çalıştırır beni ilgilendirmez ama ben bu tür sistemlerin cep telefonu ile kullanılmasına karşıyım. Bu nedenle gereken açıklamaları bir daha vermeyeceğim.
Bu konuyu baştan sona okursan ne yapman gerektiğini anlarsın. Anlamazsan da şansına küs derim.
Sistemin cep telefonu ile olan versiyonu yok aslında ama yalnızca bir iki satır değiştirilerek yapılan bir iş için koca programın yeniden verilmeside yanlış. Forum kapasitemizi hızla dolduruyoruz. Bu nedenle olur olmaz şeylerle formu kirletmemeye çalışıyoruz. Sen en iyisi konuyu baştan sona oku ne yapman gerektiğini anlayacaksın.

Ete

sangarius

Peki hocam

Sizi de anlayışla karşılıyorum. İnce ayrıntılar konusunda TA5AAT ile özel iletişime geçiyorum.

Bu arada projenin cep telefonu ile yapılması hocamın isteği :) . Yani aslına bakacak olursak ben de karşıyım hazır ev telefonuyla çalışan devreyi kesip biçmeyi, tutarsız hale getirmeyi. Ama anlayın işte.

Hazır aklımdayken böyle bir projeyi paylaştığınız için de teşekkür ederim.

sangarius

Hocam programdaki ;

@ DEVICE pic16F628A                      'işlemci 16F628                               
@ DEVICE pic16F628A, WDT_OFF              'Watch Dog timer açık
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON             'Power on timer açık
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF         'Kod Protek kapalı
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_OFF             'MCLR pini kullanılıyor.
@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT  'Dahili osilatör kullanılacak

satırları, programı derlerken hataya sebep oluyor.

Ancak "http://etepic.com/index.php?topic=300.0" sayfasında verilen sigorta ayarları yazılınca sorun yok.
(@ __config _XT_OSC & _WDT_ON & _MCLRE_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF)

Tabi ben bunları aşağıdaki şekilde yazdım (pwrt yerine pwrte, protect yerine cp' ye dikkat ederek tabi, çünkü mpasm'nin içindeki p16f628a.inc dosyasında öyle tanımlanmış)
@ __config _WDT_OFF & _PWRTE_ON & _CP_OFF & _MCLRE_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT

Ancak gördüğünüz gibi yukarıda sizin yazdığınız yazımdan uzak şeyler yazarak derledim ama çalıştı. Sormak istediğim, DEVICE komutunun çalışmamasının sebebi nedir ve benim yazımdaki tek eksik olan PIC16F628A yazısını nerede ve nasıl kullanmalıyım yada kullanmasam da olur mu (çünkü microcodestudio'da 16F628A'yı seçmemizin yeterli olduğunu düşünüyorum ama önerinizi de bekliyorum)?

(Bu arada kullandığım MPLAB v8.84, 64 bit Win7 kullanıyorum ve 64 bit için yukarıdaki linkte yazdığınız ayarları da yaptım.)

wisdom_rs232

arkadaşlar ilk sayfada ISD ses mesaj Tarafımızdan yapılmış ve denemiş tir. malumunuz ISD SMD olmadığından çok yer kaplıyor devre kaba bir hal almıştır. Tarımsal Sulama için projemiz hazır olup Yazın Çiftçi dostlarımıza teste sunacağız. Saygılar.

sangarius

ISD ses mesaj 'dan ve ilk sayfa' dan kastınız nedir wisdom_rs232?

ete

Sangarius,
Daha once pbp derleyiciye ait assembler biriminin 32 bit olarak hazırlandığını bu nedenle 64 bit makinalarda çalışmadığını bunun yerine derlemenin Mpasm ile yapılması gerektiğini açıklamış idim.
Programlarda verdiğimiz normal config ayarları pbp derleyicisi formatına uygundur. Mpasm kullanınca config formatını ona uygun değistirmek gerekiyor sende oyle yapmışsın.
İslemci mcs de yukarıdakı kutudan seçiliyor. Bu nedenle illaki configde yer alması gerekmiyor.
Ete

wisdom_rs232

Bu konunun ilk 1. sayfasında arkadaşım ısd ile bir soru yöneltmiş onun cevabını verdim, ilk sayfayla son sayfa arasında konu biraz açı değiştirmiş ama farklı bir yere konu açmak iistemedim. ISD ses kayıt entegresinin başarılı bir şekilde sesli yanıt sistemini yaptık oluşturduk. sahaya teste gönderecez. SMD olmadığından mevcut ISD entegreleri çok yer kaplıyor. fuzuli kalabalık yapıyor. Testlerden sonra saha aplikasyonlarının bilgisini paylaşacam.

saygı ve sevgiler.
wisdom.

TA5AAT

Hocam Merhabalar bu ev telefonu ile DTMF devremiz hazır dı zaten bu devremizle KLİMA
( 1 )  SAAT boyun caçalışsın sonrasında kapansın aşagıda kopyaladıgımız satırırn pause kısmında
2000 yazan yer 60000 oldugunda 1 daki sonrasında kapanıyor 1 saat için 2000 yerine sayısal olarak ne yazmam gerekir....

klimayı kendim #1 olarak açıcam sonrasında 1 saat sonra röle düşücek saygılarımla..

IF SAYI=1 THEN
        IF durum.1=0 THEN
        GOSUB SES1
        PORTB=DURUM | %00000010
        PAUSE 2000
        PORTB=DURUM & %11111101
        goto ROLEKONTROL
        ENDIF
    ENDIF

TA5AAT

Örenek:   ( 3 600 000 )   1 saat yapıyor bu satırırn daha kısa ve mantıklısıs olabilirmi yopksa bu şekildemidir bu şekilde denedim sistem güzel çalışmakta fakat diger röle çalışmamaktadır şimdiden çok teşekkürler..

NOT: Sevgili arkadaşlar bu sistemde hazırladıgınız devrenizin telefon için HAT trafosu bazı hurda telefonların içinde mevcuttur EV TELEFONU İLE EV OTOMSAYON DEVRESİ..

ete

Oraya yazılabilecek en kısa komut;
Pause 2000 yerine
SLEEP 3600 yazmaktır.
Ancak 1 saat boyunca program o kısımda bloke olur ve başka hiç bir iş yapamaz.
Bu şekilde istersen olur. Ama program bloke olmasın dersen mutlaka bir şekilde saat sinyali edinmen gerekir.
Saat sinyali de iki şekilde elde edilir. Ya TMR0 kullanarak kesme oluşturur ve oradan SN, DAK ve SAAT bilgisini alırsın, yada devreye bir adet RTC (mesela DS1307) ilave ederek saat bilgisini RTC den alırsın. Saat bilgisini elde ettikten sonra yapılacak iş basittir. Zamanlamayı başlatmak için SN=0:DAK=0:SAAT=0: yapıp süreyi başlatmış olursun

IF SAYI=1 THEN
        IF durum.1=0 THEN
        GOSUB SES1
        PORTB=DURUM | %00000010
        SN=0:DAK=0:SAAT=0       
        goto ROLEKONTROL
        ENDIF
    ENDIF

'Artık klimanın kapatılması kısmı Role kontrol kısmında yapılacak demektir.
Orada ;
IF PORTB.1=1 and SAAT=1 then PORTB.1=0

demen yeterlidir.
Ete

TA5AAT

Hocam tamam yazılıma ekledim güzel çalışmakta fakat diger rölemiz kafasına gör çalışmakta veya çalışmamakta olmassa iki satırada zaman eklesek..

(sleep 3600)

TA5AAT

IF PORTB.1=1 and SAAT=1 then PORTB.1=0

hocam bu gönderdiginiz örnek satırı eklesek bu tek satırmı alt altamı desem..
yazılımda bu satırın konumu neresi hocam bagışlayın beni...

sanırırm bu satırı ekledigimizde DS1307 kulanıcaz bu şekilde anladım hocam saygılar...

ete

O satır tek satır halinde verilecek.
Yeri ise;
ROLEKONTROL:  isimli etiket altında her hangi bir yer.

Elbette bu komutu kullanınca sana Saniye , Dakika ve Saat bilgisi lazım olacak. Onuda RTC den alman gerekiyor.
Ya DS1302 yada DS1307 kullanman gerekecek.

Ete

TA5AAT

Hocam mrb:

hocam SLEEP  60  (1)  dakika

600   10  dakika

3600  60  dakika

bunu PAUSE ile yapmak isteyince  HEX diline çeviren program EROR diyor hex e çevirmiyor

sayısalın kısaltılmışı kullanılırmı PAUSE de..    (ÖRNEK: PAUSE 3600000   60 DAKİKA   ERÖR diyoo..)

PAUSE  100  katladıgı zaman erör diyoo..