DTMF Projeleri

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:05:04

ete

Der tabiiki . Çünki kullanabileceğin en büyük rakam 65535 dir. O yüzden pause ile değil Sleep ile yapılmasını söylemiştim.
Ancak döngü kurarak yapabilirsin bunu.
FOR I=0 to 36000
  PAUSE 100
NEXT
sana yaklaşık 1 saatlik gecikme sağlayacaktır.

Ete

TA5AAT

hemen deniyorum hocam..

hocam birde şuna bakın bu haliyle çok güzel bir şekilde çalışmakta fakat satır çok deneme aşagıda

IF SAYI=1 THEN
              IF durum.0=0 THEN
                GOSUB SES1:YAZ=1
                PORTA=DURUM | %00000001   
                PAUSE  60000

PORTA=DURUM & %11111110
                goto ROLEKONTROL
              ENDIF
           ENDIF

TA5AAT

Hangi satıra ekleyelim hocam son gönderdiginizi..

FOR I=0 to 36000
  PAUSE 100
NEXT

KAPANIŞ      AÇILIŞ ????

TA5AAT

SLEEP  60 yapıyorum PAUSE yerine 60 saniye bekliyorum fakat hiç işlem olmuyor yani kapanmıyor RÖLE hocam sleep de satırda bir yanlışlıkmı yapıyorum ÖRNEK şekil aşagıdadır..

DURUM=PORTA

IF SAYI=1 THEN
              IF durum.0=0 THEN
                GOSUB SES1:YAZ=1
                PORTA=DURUM | %00000001   '1 tuşuna basılınca 1 nolu çıkışı aç

SLEEP 60

PORTA=DURUM & %11111110
                goto ROLEKONTROL
              ENDIF
           ENDIF

GOTO ROLEKONTROL   

ete

Sleep komutu sanırım WDT kullanarak bu süreleri gerçekleştiriyor. Şayet Sigorta ayarlarında WDT_OFF ise sistem çalışmayabilir. Bu nedenle WDT_ON yaparak denemelisin.

Döngülü gecikmeyi tam olarak SLEEP 60 yerine yazacaksın.

Ete

TA5AAT

evet güzel şekilde çalışmakta hocam dilinize saglık..

ama bu süre zarfında canımız istediginde sistemi kapatamıyoruz illaki 60 dakikanın bitmesi lazım buna bir ÇARE varmıdır hocam saygılar..

POWER

ete hocam sizin bu projenizi bende yapmaya çalışıyorum cep tel ile.benim problemim şu: pice bağlı cep telefonuna bir çağrı geldiği zaman bu telefon çağrıyı otomatik cevaplıyor.bir zil sesinden sonra çağrıyı kabul ediyor.bu telefonun özelliği.böyle olunca proğramın ilk bölümündeki hattın durumuna bakan ve zil sayma kısıkmlarıyla ilgili satırları iptal ederek direk şifre kısmına gitmesi için uğraştım.ama olmadı.böyle bir olay proğramın mantığı açısından uygunmu?yok bu iş için tamamen ayrı bir proğrammı yazılmalı?

ete

Bana yazan pek çok kişiden öğrendiğim kadarı ile onlarda otomatik cevaplama iözelliğini kullanmışlar. Bence iyi bir yöntem. Ama programda da tadilat yapıp ilk zil çalmasından sonra telefonu açmak ve zil saymaktan vaz geçmek bir çözüm olabilir.

Ete

POWER

hocam iyi çalışmalar,
proğramdan zil sayma ve telefonu açma kısmını iptal edemedim bir türlü.proğramdan proğramsal anlamda ne yaptımsa olmuyor. telefon, gelen çağrıyı kabul ettikten sonra şifreyi giriyorum kabul etmiyor.proğramda ne gibi değişiklik yapmam gerekiyor  hocam?
şimdiden teşekkürler..

ete

Power,
programa bakarsan etiket isimleri şu sırada gidiyor:
BASLA
ILK
BAK
BIR
BIRINCI
birinciye kadar olanları silip Birinciyide BASLA diye adlandırırsan sistem zil sayma ve hat açma işleminden kurtulmuş olur.
Bu şekilde bir dene bakalım.

Ete

TA5AAT

Evet..

TA5AAT

dtmf proje endstriyel otomasyon..

POWER

hocam söylediğiniz gibi BIRINCI ye kadar olan kısmı iptal ettim.BIRINCI yide BASLA yaptım hex çevirdim denemedim olmadım.olması gerikirdi ama atladığımız bir nokta var herhalde.

ete

Bende denemeden söyledim ama teori olarak düşünürsek ,
BİRINCI etiketi hattın açılmasından sonra çalışmaya başlayan kısım. Hattı hep açık farzedersek buradan itibaren sistemin çalışması gerekirdi. Bu durumda telefonun otomatik hattı açması gerekiyor.
Zira telefon açık değil ise tuş takımı dtmf kodu üretmeyecektir. Yada telefon hiç bu kodları üretmiyorsa sistem yine çalışmayacaktır ne şifre girebilir nede röle seçebilirsin.
Ama hat açılıyor ise her şeyi yapabilmen lazım gelir.

Aslında normal bir telefon kullandığın zaman telefon çaldığı zaman yeşil tuşa (veya her hangibir tuşa) bir kere tıklaman hattı açmana yetiyor. Bu sistemi yapanlardan bir kısmıa bu özelliği kullanmıştı. Yes (yada cevapla) tuşundan uç çıkartıp hat açtırma rölesine bağlamışlardı. Orjinal programda röle devamlı çekili kalıyor idi sende bir kere çekip bırakması gerkeecek.Bu şekilde zil sayacı ile birlikte de kullanabilirsin.

Normal şartlarda kulaklıktan hat bilgisi aldığına göre telefon hattı açmadan orada ne gibi bir voltaj var?,
Telefon çaldığı zaman neler oluyor voltaj inip çıkıyormu çıkıyorsa nerelere çıkıyor?
hat açıldığı zaman kulaklık uçlarındaki voltaj ne oluyor.
Bu bilgileri toparlayıp bana bildir ona göre bir şeyler düşünelim.

Ete

POWER

hocam,
ben hic sabit telefonla denemedim.fakat cep telefonu ile sabit telefonda kullanmanın tek farkı,sabit telefonda role sürekli çekili kalıyor,cep telefonunda ise kısa süreli çekip bırakıyor.yani yes tuşuna basıp bırakıyor.bunlar zaten bilinen şeyler.benim denemelerimde,çağrıyı role vasıtasıyla yes tuşuna basarak kabul etme konusunda bir sıkıntı yok.o zaman proğram olması gerektiği gibi çalışıyor.fakat burdaki benim yaşadığım sıkıntı,çağrıyı cevaplama yani kısa süreli rolenin çekip bırakması konusunda bir kararsızlık var.bazen gelen çağrı kabul edilmiyor.bende bu durumdan kurtulmak için.,telefonun otomatik çağrıyı kabul etmesi özelliğini devreye soktum.fakat bu seferde çağrı geliyor bir sefer çalmadan sonra çağrı kabul ediliyor sonrasında şifreyi giriyorum fakat roleyi kapatıp açamıyorum.sıkıntım burda.benden istediğin bilgileri akşam evde deneyim yazacağım.yanlız ben kulaklıkta kullanmıyorum kulaklık yerine 27 ohm direnç taktım.otomatik çağrıyı kabul edebilmesi için bu şart.hat bilgisini hoparlrden alıyorum.şimdi aklıma geldi.benim sorunum burda galiba.ben hat bilgisi kulaklıktan almam gerekiyor.kulaklık özelliğini kullanıyorum ama ton seslerini hoparlörden almaya çalışıyorum.neyse çok uzadı akşam deneyerek sonucu yazacağım.